Bądź EKO – segreguj śmieci i oszczędzaj
Czy wiesz, jak poważnym problemem w dzisiejszych czasach jest segregacja śmieci? Każdy z nas "produkuje" rocznie ok. 350 kilogramów śmieci, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że dużą część tego można zmniejszyć poprzez ich segregację. Najłatwiej zacząć od domowego zacisza, wyposażając szafkę zlewozmywakową w segregator z co najmniej dwoma pojemnikami…
Autor: Marcin Czechowicz
Zajmując tyle samo miejsca, co tradycyjne kosze na śmieci, mieszczą znacznie więcej. Mowa o segregatorach, wyposażonych w pojemniki przeznaczone na różne rodzaje śmieci. Stanowią one obecnie podstawę wyposażenia kuchni każdej nowoczesnej gospodyni.
Zobacz także, dlaczego posegregowane śmieci trafiają do jednej śmieciarki...
Domowe pojemniki do segregacji śmieci
Najprostsze modele mają po dwa pojemniki na śmieci, np. na odpadki organiczne przeznaczone na kompost oraz inne („ogólne”) śmieci. Najbardziej rozbudowane z nich wyposażone są nawet w 6 pojemników oraz półki i schowki m.in. na zużyte baterie czy wypalone świetlówki. Zawierać mogą także półki na preparaty do sprzątania, worki na śmieci czy uchwyty na szczotki. Dzięki temu, nasze akcesoria są estetycznie ukryte, ale jednocześnie pozostają łatwo dostępne. Jest to idealny sposób na utrzymanie porządku w kuchni i trudnej do zagospodarowania szafce zlewozmywakowej.
Autor: Marcin Czechowicz
Nowością są niewielkie, łatwe do umycia pojemniki przenośne, które można postawić na blacie, by wygodnie obrać np. ziemniaki czy marchew, a następnie obierki wynieść na kompost. Kolejną są worki z impregnowanej tkaniny, zastępujące jeden z plastikowych pojemników segregatora przeznaczonego np. na butelki PET czy makulaturę. Najwięcej możliwości ekologicznego pozbywania się śmieci mają mieszkańcy domów jednorodzinnych – wystarczy założyć kompostownik w ogrodzie.
Niekwestionowaną zaletą segregatorów jest możliwość ich montażu w różnego rodzaju meblach. W nowych zabudowach kuchennych można zastosować także szuflady z systemami samodomykania, hamulcami czy wreszcie pedałami do otwierania.
Segreguj śmieci bo to się opłaca!
Dzięki codziennej segregacji można zredukować ilość śmieci nawet o połowę, a co za tym idzie - zmniejszyć rachunki za ich wywiezienie. Ponadto, mieszkańcy domów jednorodzinnych segregujący śmieci w wielu gminach są za to nagradzani… Jeśli wraz ze śmieciami nie nadającymi się do segregacji, w osobnych workach wystawiają papier, plastik i szkło, nie płacą za wywóz śmieci. Sprawdź, czy za segregację śmieci w twojej gminie również należy się nagroda…
Wystarczy odrobina dobrych chęci, a można tak wiele zrobić dla natury i domowego budżetu. Przecież ekologia ma wiele wspólnego z porządkowaniem...
Autor: serwisy prasowe firm
Kosze S+R mocowane do frontu, z cichym domykiem (Peka)