Masz małą działkę? Ten dom może ci się spodobać (ZDJĘCIA z realizacji)
Dużymi atutami domu Murator D07 – Praktyczny jest prosta, zwarta bryła oraz dwuspadowy dach. Dzięki temu dom można łatwo i tanio wybudować, nawet na małej działce. Aby jednak prosty nie oznaczał bez wyrazu, architekt zadbał o umiejętne dobranie detali. Elewację domu urozmaica deskowanie poddasza, a zaprojektowaną na rzucie prostokąta bryłę zdobi wejściowy ganek kolumnowy.
Autor: Daniel Rumiancew
Realizacja projektu Murator D07 Praktyczny
Projekt domu Murator D07 – Praktyczny
Dom parterowy, z użytkowym poddaszem, z garażem w bryle, przeznaczony dla cztero-, pięcioosobowej rodziny.
- Powierzchnia netto - 152,9 m²
- Powierzchnia domu (powierzchnia pomieszczeń o wysokości co najmniej 1,9 m; bez tarasów, loggii, garaży, wiat)
- 118,4 m² - Powierzchnia zabudowy - 93,8 m²
- Kubatura - 586,0 m³
- Kąt nachylenia dachu - 30°
- Minimalne wymiary działki z tarasem - 21,0 x 17,3 m; bez tarasu - 20,3 x 17,3 m
Projekt na małą działkę
Niewielka powierzchnia zabudowy domu Murator D07 – Praktyczny (tylko 93,8 m²!) oznacza, że do jego wybudowania nie potrzeba dużej działki. Metraż parteru nie jest zbyt duży, ale dzięki wysokiej ściance kolankowej można wygodnie korzystać niemal z całej powierzchni znajdującej się na poddaszu.
W projekcie zaproponowano dwuwarstwowe ściany (beton komórkowy o grubości 24 cm + styropian 12 cm), a do pokrycia dachu dachówkę ceramiczną. Materiały te można jednak zastąpić innymi.
Autor: Daniel Rumiancew
Realizacja projektu Murator D07 Praktyczny
Wnętrze domu
Na niespełna 120 m², na dwóch poziomach, mieści się pięć pokoi, kuchnia, dwie łazienki i spore zaplecze pomocniczo-gospodarcze. Usytuowanie tuż obok przedsionka prowadzących na poddasze schodów umożliwia dobre oddzielenie od siebie górnej i dolnej kondygnacji. Osoby wchodzące do domu i kierujące się bezpośrednio na górę nie widzą osób przebywających w pokoju dziennym.
Na wprost wejścia do domu położona jest kuchnia, dzięki czemu można wnieść do niej zakupy bez konieczności przechodzenia przez inne pomieszczenia. W kuchni też znajdują się drzwi prowadzące do dwóch pomieszczeń gospodarczych.
Wykorzystanie pierwszego pomieszczenia gospodarczego na spiżarnię może okazać się dobrym rozwiązaniem – zapasy żywności będą zawsze pod ręką. W drugim pomieszczeniu można urządzić na przykład kotłownię lub magazyn. Jest ono na tyle duże, że miejsca wystarczy na różne sprzęty.
Parter jest centrum życia rodzinnego i towarzyskiego. Prawie połowę jego powierzchni zajmuje przestronny pokój dzienny podzielony na dwie części: wypoczynkową i jadalną. Z częścią jadalną sąsiaduje otwarta z tej strony kuchnia, możliwe jest więc wspólne przygotowywanie posiłków. Osoby nielubiące widoku kuchennego rozgardiaszu i zapachów mogą zdecydować się na oddzielenie ich od siebie ścianą działową. Dla wygody gości i domowników na parterze usytuowano jeszcze niewielką łazienkę z kabiną prysznicową.
Poddasze „Praktycznego” jest przestronne i jasne. Wszystkie położone tam sypialnie doświetlają okna umieszczone w ścianach szczytowych. Dzięki wysokiej ściance kolankowej (145 cm) możliwe jest dogodne ustawienie w nich niezbędnych mebli i sprzętów. Duża garderoba rozwiązuje natomiast problem przechowywania odzieży i ogranicza ilość szaf w pokojach. W dość dużej łazience mieści się zarówno wanna, jak i kabina prysznicowa oraz sedes i dwie umywalki.
Program domu uzupełnia umieszczony w bryle budynku jednostanowiskowy garaż, z którego można bezpośrednio wejść do domu.
Zmiany najczęściej wprowadzane przez inwestorów
1. Zainstalowanie kominka w pokoju dziennym.
2. Adaptacja garażu na pokój.
3. Zamiana kuchni i pokoju dziennego miejscami.
4. Oddzielenie kuchni od pokoju dziennego ścianą działową.
5. Powiększenie łazienki na parterze kosztem mniejszego pomieszczenia gospodarczego.
6. Zlikwidowanie drzwi pomiędzy garażem a domem.
7. Zrezygnowanie z drzwi do kuchni od strony wejścia.
8. Poszerzenie garażu wraz z pomieszczeniem gospodarczym.
9. Wykonanie wejścia do większego pomieszczenia gospodarczego z garażu i wyjścia z niego do ogrodu.
10. Przeniesienie tarasu (wraz z drzwiami tarasowymi) na tył budynku.
11. Połączenie pomieszczeń gospodarczych w jedno duże.
12. Zlikwidowanie okienka dachowego w garderobie.
13. Zrezygnowanie z deskowania elewacji.
14. Przedłużenie połaci dachu i częściowe zadaszenie tarasu.
15. Dobudowanie balkonu nad tarasem.