Taras, balkon lub loggia. Czy bardzo podnoszą koszt budowy domu i komplikują realizację projektu?

2015-06-09 13:38

Czy warto mieć balkon w domu jednorodzinnym? Czy loggia lub taras na piętrze są atutami projektu? Zdania na ten temat są podzielone. Warto się zastanowić przed zakupem projektu, bo przez takie rozwiązania koszt budowy domu może stać się sporo wyższy.

Projekt domu M253 Szczęśliwy
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator M253 Szczęśliwy, arch. Katarzyna Słupeczańska. W projekcie usytuowanie jednego z tarasów na tyłach domu, a drugiego z boku bryły pozwala na korzystanie z różnego stopnia nasłonecznienia tarasów

Zastanów się nad tym, czy mieszkając w domu jednorodzinnym, będziesz mieć pożytek z balkonu. Niektórzy są przekonani, że nie, ponieważ ich zdaniem taras posadowiony na gruncie oraz ogród w zupełności wystarczą do obcowania z otoczeniem. Balkon – element drogi i kłopotliwy w budowie – wydaje się zbędny, więc najlepiej z niego zrezygnować. Zwolennicy balkonów, tarasów oraz loggii w domach jednorodzinnych argumentują jednak, że mogą one spełniać różnorakie funkcje – od dekoracyjnej, przez widokową, po użytkową. Wszystko zależy od jego wielkości i miejsca. Abstrahując od funkcji praktycznych, korzyścią jest otwarcie domu na otoczenie. Jeżeli jest szansa na piękny widok, balkon staje się wręcz niezbędnym elementem projektu.

GALERIA: zobacz projekty domów z tarasem

Projekt domu z balkonem

Wybierając go, należy zwrócić uwagę na to, jak będzie on zorientowany względem stron świata i jaki widok będzie się z niego rozpościerał. Ważne są też jego wymiary oraz to, czy da się go osłonić przed wzrokiem sąsiadów i hałasem z ulicy. Niekiedy tylko balkon lub taras na piętrze mogą zapewnić kontakt wnętrza z otoczeniem. Zdarza się tak, gdy dom powstaje w gęstej zabudowie, na małej działce. Możliwość wyjścia z sypialni na świeże powietrze jest luksusem.

Zobacz także:

Taras albo balkon bywa również wielką atrakcją w domu zbudowanym w pięknym otoczeniu, bo pozwala się cieszyć widokami. Balkon jako punkt widokowy nie sprawdzi się natomiast, gdy znajdując się na nim, widzisz niewiele, a sam jesteś doskonale widziany. W zabudowie szeregowej powstającej jako zespół domów, budynki można tak zaprojektować, że właściciele segmentów mogą korzystać z balkonów z zachowaniem prywatności i nie przeszkadzając sobie nawzajem. O wiele trudniej jest o to na przykład w podmiejskim osiedlu domów jednorodzinnych, gdzie trudno przewidzieć, jaki dom postawi właściciel sąsiedniej działki.

Ważne

Koszt budowy balkonu

Koszt budowy balkonu jest uzależniony od jego wielkości oraz zastosowanych materiałów. Na etapie wykonawczym bardzo ważne jest jego odpowiednie ocieplenie balkonu oraz zaizolowanie. Pozwoli to uniknąć problemów z przemarzaniem na linii balkon – ściana (tak zwane mostki termiczne) czy z pojawianiem się wilgoci w wyniku przenikania do wnętrza domu wody opadowej. Nie należy szukać oszczędności na etapie wykonania konstrukcji. Balkon jest wymagającym elementem i bez konsultacji z projektantem nie można ingerować w projekt. Nie warto również oszczędzać na izolacjach cieplnych i przeciwwilgociowych – ewentualne korzyści na pewno będą niższe niż koszty napraw na etapie użytkowania. Oszczędności możesz poszukać, wybierając materiały wykończeniowe bądź balustradę, która często bywa największym wydatkiem podczas budowy balkonu.

Zadaszenie nad drzwiami

Balkon lub wsparty na słupach taras niejednokrotnie osłania wejście do domu, a nawet stanowi jego zadaszenie. To rozwiązanie praktyczne i atrakcyjne. Balkon albo loggia nad drzwiami zewnętrznymi pozwalają także należycie zaakcentować strefę wejścia. Decydując się na to, trzeba się jednak liczyć, że osoby przebywające na frontowym balkonie będą doskonale widoczne z ulicy i sąsiednich budynków, co może być mało komfortowe. Dlatego taki balkon nie musi być duży. Nie będziesz na nim spędzać wiele czasu ani ustawiać mebli wypoczynkowych, a jedynie skrzynki na kwiaty.

Prywatne miejsce wypoczynku

Balkon od strony ogrodu staje się dla mieszkańców przyległego pokoju intymną przestrzenią zapewniającą relaks. Najczęściej na piętrze znajduje się strefa nocna, czyli sypialnie domowników. Wieczorem, zamiast przechodzić przez cały dom, aby znaleźć się na tarasie czy w ogrodzie, można zaczerpnąć świeżego powietrza właśnie na takim balkonie, i to prawie nie wychodząc z łóżka. Przewaga prywatnego balkonu nad tarasem naziemnym jest taka, że z tarasu korzystają mieszkańcy całego domu, natomiast z balkonu tylko właściciele przyległego pokoju. Jeżeli ma on pełnić funkcję rekreacyjno-wypoczynkową, musi pomieścić stolik, krzesła oraz leżaki, a jednocześnie zapewnić dogodną, niezakłóconą komunikację. Przyjmuje się, że wygodny balkon dla jednej, dwóch osób powinien mieć powierzchnię co najmniej 6 m².

Konsultacja: Marcin Gościmski.