Projekty domów jednorodzinnych - HITY 2023. Zobacz te najpopularniejsze!

2024-01-15 13:59

Jakie projekty domów jednorodzinnych były najpopularniejsze w 2023 roku? Domy stodoły, ale też domy z dachami czterospadowymi. W TOP domy parterowe, z poddaszem do adaptacji lub użytkowym oraz jeden dom piętrowy... Oto Hity 2023, czyli najczęściej wybierane projekty domów jednorodzinnych z kolekcji Muratora.

Spis treści

  1. Dom oszczędny – wariant I (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją)
  2. Przejrzysty – Murator C365
  3. Nowatorski (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją)
  4. Przebojowy A pa – Murator A111a/1
  5. Dom z klimatem – wariant II (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją)
  6. Fotogeniczny – Murator C357
  7. Wygodny – Murator M249
  8. Szczęśliwy – wariant III – Murator M253c
Szkoła budowania: Dom z poddaszem użytkowym
  Hity 2023 –  najpopularniejsze projekty gotowe z Kolekcji Muratora
Autor: www.muratorprojekty.pl Dom oszczędny – wariant I (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) – Murator EC317a; architekt Piotr Lewandowskia

Dom oszczędny – wariant I (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją)

Pierwszy projekt to Dom oszczędny – wariant I (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) – Murator EC317a – projekt domu o powierzchni użytkowej 141,7 m² plus poddasze do indywidualnej adaptacji 52,5 m² (architekt Piotr Lewandowski).

Ten projekt zachwyca zwolenników silnego trendu unowocześniania dawnej stodołowej formy. Tym razem do współczesności przenosi ją przeszklona ogrodowa elewacja ujęta w drewnianą ramę. Nowoczesności służą też uproszczenia bryły – brak okapów i ukrycie orynnowania. Atutem jest plan pięciopokojowego domu, w którym wygodnie może żyć nawet pięcioosobowa rodzina, oraz przestronne poddasze do indywidualnej adaptacji (52,5 m² powierzchni użytkowej).

Dzięki racjonalnemu projektowi parteru powierzchnia użytkowa (141,7 m²) została ekonomicznie wykorzystana – architekt do minimum ograniczył tę przeznaczoną jedynie na komunikację, by otwarta strefa dzienna, pokoje prywatne i łazienki były jak największe. I tak w domu jest przestronna wspólna część dzienna, mająca aż 52,6 m² (salon 43,8 m² połączony z kuchnią 8,8 m²),przy której ulokowano spiżarnię (2,9 m²).

W części prywatnej domu są cztery pokoje (od 8,8 do 14 m²). Największy z nich został włączony do sypialnianej strefy gospodarzy – modnego dziś master bedroomu, w którym przy sypialni są prywatna garderoba (2,8 m²) i łazienka (8,7 m²). Dla mieszkańców pozostałych pokoi przeznaczona została łazienka dostępna z korytarza (7,7 m²).

Komfortowi życia w strefie nocnej i dziennej usytuowanych na jednej kondygnacji służy wydłużenie bryły domu. Długość 19,6 m pozwoli wręcz na odizolowanie dwóch prywatnych pokoi od życia toczącego się w strefie dziennej i odsunięcie drzwi do pozostałych. Aby zapewnić maksimum intymności w strefie nocnej, wystarczy zamontować drzwi w korytarzu prowadzącym ze strefy dziennej do prywatnych pokoi.

Warto przeanalizować inne warianty projektu Dom oszczędny, różniące się powierzchnią, liczbą pokoi, a nawet kształtem dachu.

Zobacz projekt Dom oszczędny – wariant I

 Hity 2023 – najpopularniejsze projekty gotowe z Kolekcji Muratora
Autor: www.muratorprojekty.pl Przejrzysty – Murator C365; architekt Przemysław Biryło

Przejrzysty – Murator C365

Drugi projekt to Przejrzysty – Murator C365 - projekt domu o powierzchni użytkowej 77,5 m² plus poddasze do indywidualnej adaptacji 40 m² (architekt Przemysław Biryło).

Nieco skromniejsza wersja nowoczesnej stodoły również prezentuje się interesująco. Podobnie jak w poprzednim projekcie o atrakcyjności architektury przesądza przeszklona ogrodowa elewacja w tarasowej wnęce. Blisko 12 m takiego przeszklenia wystarczyło, by mały dom (o powierzchni użytkowej 77,5 m² i poddaszu do indywidualnej adaptacji 40 m²) zyskał zaskakujący stylowy sznyt.

Zaskakuje również reprezentacyjność wnętrza domu. Ten projekt dowodzi, że nie zależy ona wyłącznie od wielkości domu. Autor projektu sprytnie buduje wrażenie znacznie większej przestrzeni niż wskazują na to metry kwadratowe. Najważniejszym dla odbioru domowego wnętrza jest szklana ściana z dużymi rozsuwanymi drzwiami między salonem (35,2 m²) a gabinetem 12,6 (m²) oraz to, że oba pomieszczenia mają szklane ściany/drzwi wychodzące na duży taras (33,7 m²) i pokazujące ogród. Przebywając w takim wnętrzu, ma się wrażenie, że dom jest bardzo duży.

Strefę dzienną praktycznie powiększa jeszcze kuchnia (6,7 m²). Ważna jest także, zlokalizowana w pobliżu salonu, nieduża łazienka (2,0 m²).

Strefa nocna to sypialnia (10 m²) z przylegającą do niej łazienką.

W tak małym domu szczególnie ważną rolę odgrywa pomieszczenie gospodarcze – kotłownia (5,1 m²) z wejściem z wiatrołapu.

Ten projekt to interesująca propozycja dla małżeństwa, także takiego, które planuje powiększenie rodziny. Projekt został przygotowany na taką ewentualność – służy temu poddasze do adaptacji (40 m²).

Warto zobaczyć pozostałe 18 wariantów projektu C365 – wersje z garażami jedno- lub dwustanowiskowymi i dla liczniejszych rodzin.

Zobacz projekt Przejrzysty – Murator C365

 Hity 2023 – najpopularniejsze projekty gotowe z Kolekcji Muratora
Autor: www.muratorprojekty.pl Nowatorski (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) – Murator EC383; architekt Grzegorz Kaliciak)

Nowatorski (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją)

Trzeci projekt to Nowatorski (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) – Murator EC383 - projekt domu o powierzchni użytkowej 139,5 m² plus poddasze do indywidualnej adaptacji 97,7 m² (architekt Grzegorz Kaliciak).

Taki jest za sprawą wycięcia z bryły części kubatury i dostawienia z drugiej jej strony ramy, wyraźnie wystającej poza obrys mieszkalnej części. Takie modyfikacje tradycyjnej formy domu ją unowocześniają. To projekt na wąską działkę, mającą co najmniej 17,3 m szerokości. Sprawdzi się także na działce z frontem od południa. Powierzchnia użytkowa dolnej kondygnacji (139,5 m²) pozwoliła na stworzenie komfortowej przestrzeni nawet dla pięcioosobowej rodziny (w domu jest pięć pokoi).

Na tym jednak możliwości tego domu się nie kończą. Aż 97,7 m² powierzchni użytkowej poddasza przeznaczonego do indywidualnej adaptacji sprawia, że domowa przestrzeń jest podatna na bardzo różne zmiany – począwszy od stworzenia na poddaszu strefy dla dzieci, a skończywszy na zaprojektowaniu odrębnego mieszkania, na przykład dla dzieci i wnuków.

Jednak nawet przed adaptacją poddasza dom będzie wystarczająco przestronny także dla licznej rodziny.

Strefa dzienna to salon (31,3 m²) całkowicie otwarty na kuchnię (18,4 m²) z wygodną wyspą do wspólnego rodzinnego przygotowania posiłków. Te 49,7 m² strefy dziennej dodatkowo wyraźnie powiększają duże tarasowe przeszklenia prowadzące wzrok na taras (39,5 m²).

Strefa nocna to trzy sypialnie (każda mająca blisko 12 m²) oraz master bedroom – sypialnia (13,8 m²) połączona z łazienką (7,2 m²) i garderobą (5,2 m²). W strefie nocnej są jeszcze dostępne korytarza łazienka (5,4 m²) i pralnia z pomieszczeniem technicznym (5,3 m²).

Projekt występuje w wariancie C383a, bardziej ekonomicznym, dla mniej licznej rodziny. Dom w tym wariancie ma 113,2 m2 powierzchni użytkowej (został pomniejszony o master bedroom), ma poddasze do indywidualnej adaptacji o powierzchni użytkowej 80,5 m2.

Zobacz projekt Nowatorski (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją)

 Hity 2023 – najpopularniejsze projekty gotowe z Kolekcji Muratora
Autor: www.muratorprojekty.pl Przebojowy A pa – Murator A111a/1; architekt Katarzyna Słupeczańska

Przebojowy A pa – Murator A111a/1

Czwarty projekt to Przebojowy A pa – Murator A111a/1 - projekt domu o powierzchni użytkowej 52,9 m² plus poddasze do indywidualnej adaptacji 50,4 m² (architekt Katarzyna Słupeczańska).

Najmniejszy z domów, który znalazł się na naszej liście bestsellerów. Ma zaledwie 52,9 m² powierzchni użytkowej, ale jest w nim jeszcze poddasze do indywidualnej adaptacji – dodatkowe 50,4 m² powierzchni użytkowej. Jest ekonomiczną i jednocześnie interesującą propozycją dla dwuosobowej rodziny (w domu są dwa pokoje), także takiej, która przewiduje zwiększenie liczby domowników.

Projekt można zrealizować na małej (mającej niespełna 272 m²) i bardzo wąskiej (14,6 m) działkę. Z pewnością zainteresuje inwestorów gustujących w tradycyjnej architekturze. Bryła domu nawiązuje do przeszłości przez wyraźnie zarysowane okapy dachu. O tym, że to współczesna architektura, przesądza dynamiczne rozmieszczenie materiałów elewacyjnych – kontrastowych barw tynku i oblicówki drewnianej (ewentualnie paneli imitujących drewno). Elewacyjna kompozycja koryguje kształt wysokiej, niedużej bryły.

Na dolnej kondygnacji zaprojektowano otwartą strefę dzienną (25,8 m²) z wyjściem na taras (12 m²), sypialnię (12,4 m²) z wyjściem do ogrodu i łazienkę (5,6 m²) z miejscem na pralkę i urządzenie grzewcze.

W projekcie są także przewidziane przyszłe schody na poddasze. Zanim powstaną, w ich miejscu ulokowano spiżarnię (2,9 m²).

Po adaptacji poddasza wysokiego na 2,82 m ze ścianką kolankową mającą aż 149 m dom niemal dwukrotnie zwiększy swoją powierzchnię użytkową. Adaptację ułatwią aż cztery okna w ścianach szczytowych i jedno dachowe. Dzięki nim poddasze będzie można podzielić na kilka pomieszczeń.

Projekt występuje także w wariancie nowoczesnym – A111aN/1 z dachem bez okapów.

Zobacz więcej wariantów projektu Przebojowy – jest ich aż 56.

Wszystkie mają powierzchnię zabudowy nieprzekraczającą 70 m² (nie wymagają pozwolenia na budowę) i dowodzą, że nieduży ekonomiczny może być funkcjonalny i ładny.

Zobacz projekt Przebojowy A pa – Murator A111a/1

 Hity 2023 – najpopularniejsze projekty gotowe z Kolekcji Muratora
Autor: www.muratorprojekty.pl Dom z klimatem – wariant II (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją); architekt Katarzyna Słupeczańska

Dom z klimatem – wariant II (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją)

Piąty projekt to Dom z klimatem – wariant II (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) – A102aG2 - projekt domu o powierzchni użytkowej 144,7 m² (architekt Katarzyna Słupeczańska).

Projekt może być zrealizowany na stosunkowo wąskiej lub płytkiej działce (o szerokości lub głębokości 18 m). Jest interesującą propozycją nawet dla pięcioosobowej rodziny, która lubi wspólnie spędzać czas. Służy temu otwarcie domowej przestrzeni – strefa dzienna zajmuje ponad połowę planu parteru (54,4 m²) i jest połączona z częściowo zadaszonym tarasem mającym blisko 71 m².

Praktycznym rozwiązaniem jest przedłużenie połaci dachu w szczycie domu, które chroni wnętrze domu przed przegrzaniem i osłania część tarasu. Dom jest przestronniejszy niż wskazywałaby na to jego powierzchnia użytkowa (144,7 m²). Wrażenie przestronności tworzy pustka nad salonem, jadalnią oraz schodami prowadzącymi na poddasze, gdzie znajduje się strefa nocna. Są tu trzy sypialnie o powierzchniach użytkowych od 9,2 m² (13,5 m² netto) do 10,4 m² (16,8 m²netto). Z największej sypialni można wyjść na taras, który ma blisko 40 m². W strefie poddaszowej jest jeszcze łazienka z miejscem na pralkę (5,0/8,0 m²), dostępna z korytarza.

Ważnym pomieszczeniem jest pokój na parterze (12,2 m²), który może stać się lokum seniora albo pokojem pracy, a nawet gabinetem usługowym. Rekomendacją do takiego przeznaczenia jest jego lokalizacja blisko wejścia i łazienki (4,9 m²).

Projekt garażu (41,3 m²) to kolejny przejaw racjonalności projektu – zaplanowano w nim miejsce na rowery, przestrzeń magazynową oraz połączono z ogrodem i niedużą kotłownią (3,7 m²).

Warto przeanalizować inne wersje projektu Dom z klimatem – przykładowo znajdziemy wśród nich dom z piękną antresolą i tańsze w budowie domy bez garażu.

Zobacz projekt Dom z klimatem – wariant II

 Hity 2023 – najpopularniejsze projekty gotowe z Kolekcji Muratora
Autor: www.muratorprojekty.pl Fotogeniczny - Murator C357; architekt Witold Korus

Fotogeniczny – Murator C357

Szósty projekt to Fotogeniczny – Murator C357 – projekt domu o powierzchni użytkowej o 126,8 m² (architekt Witold Korus).

Dom idealny na działkę z wjazdem od południa, ale, oczywiście, nie tylko. Jest interesującą propozycją także na wąską parcelę – mającą zaledwie 15,9 m szerokości. Poza tym może być ona nieduża (380 m²). Ze stosunkowo niewielkiej powierzchni użytkowej (126,8 m²) udało się wydzielić aż pięć pokoi.

Dzięki przemyślanemu planowi w domu może wygodnie żyć aż pięć osób. Służy temu wyraźne strefowanie domowej przestrzeni – nie tylko rozdzielenie strefy dziennej i nocnej między dwie kondygnacje, lecz także podział tej ostatniej na dwie części – przykładowo nocną rodziców, ewentualnie gościnną oraz drugą – dzieci. Istotne dla intymności obu podstref nocnych jest rozdzielenie ich z jednej strony łazienką (6,4/4,8 m²) i z przeciwległej garderobą (2,1/1,7 m²) oraz klatką schodową (3,9 m²). Na poddaszu są dwie mniejsze sypialnie (o powierzchniach netto 13,8 m²/użytkowych 11,7 m²) ze wspólnym balkonem (5,4 m²) i dwie większe (14,6 m²/blisko 12,4 m²) z dużym, niemal całkowicie zadaszonym tarasem (25,3 m²).

Na parterze jest strefa dzienna (w sumie 40,3 m²), w której salon (32,6/30 m²) został częściowo otwarty na kuchnię (10,3 m²) – tak, by w razie potrzeby inwestorzy mogli zamontować w przejściu drzwi przesuwne. Analogiczne rozwiązanie można zastosować w otwarciu kuchni na korytarz (5,2 m²) prowadzący z wiatrołapu (4,8 m²). Praktycznym rozwiązaniem jest usytuowanie spiżarni tuż przy kuchni niemal vis-à-vis wyjścia z garażu (16,9 m²). Funkcję zaplecza gospodarczego pełni także połączona z nim kotłownia (5,6 m²). Plan parteru funkcjonalnie dopełnia łazienka (4,7/5,3 m²) oraz garderoba (3,0 m²) przy wiatrołapie.

Autorowi projektu udało się zaprojektować nieduży dom (126,8 m²) z rozmachem, nietypowym dla takiej skali architektury. Okazało się to możliwe dzięki frontowemu, zadaszonemu, dużemu tarasowi przy poddaszu, który optycznie powiększa bryłę. Bardzo ważną rolę w reprezentacyjności kompozycji odgrywa również podcień wejściowy, który ma aż 14 m².

Zobacz projekt Fotogeniczny – Murator C357

 Hity 2023 – najpopularniejsze projekty gotowe z Kolekcji Muratora
Autor: www.muratorprojekty.pl Wygodny – Murator M249; architekt Katarzyna Słupeczańska

Wygodny – Murator M249

Siódmy projekt to Wygodny – Murator M249 – projekt domu o powierzchni użytkowej 128,5 m² (architekt Katarzyna Słupeczańska).

Kolejny projekt niedużego domu (128,5 m² powierzchni użytkowej), który sprawia wrażenie znacznie większego niż wskazywałyby na metry kwadratowe. Dzieje się tak za sprawą długiej na 22,2 m bryły i reprezentacyjnego podcienia wejściowego mającego blisko 13 m².Tym razem to dom parterowy z dachem kopertowym o niedużym kącie nachylenia 30o.

Umieszczenie na jednej kondygnacji dwóch stref dziennej i nocnej tak, by toczące się życie w jednej nie kolidowało z tym w drugiej, nie jest sprawą prostą. Tym razem ich bezkolizyjność została zoptymalizowana przez umieszczenie strefy dziennej od frontu i przesunięcie nocnej na tyły długiej bryły. Lokalizacja dwóch sypialń jest odległa od salonu, dwa pozostałe pokoje, które są bliżej strefy dziennej, oddziela od niej ściana z wąskim przejściem. Zamontowanie w nim dodatkowych drzwi zagwarantuje jeszcze większą prywatność. Przestrzeń przeznaczona na sypialnie została sprawiedliwie podzielona – trzy mają 12,6-12,8 m². Czwarty pokój, który może stać się gabinetem, ma 9,1 m².

W głębi strefy nocnej jest łazienka dostępna z korytarza (5,8 m²). Drugą zlokalizowano przy granicy ze strefą dzienną, aby mogły z niej korzystać osoby przebywające w obu strefach. Strefa dzienna została zaprojektowana na planie zbliżonym do kształtu długiego prostokąta, gwarantującego efekt optycznego rozciągnięcia przestrzeni. Jest tu salon (35 m²) częściowo połączony z kuchnią (10,7 m²), w której przewidziano miejsce na nieduży stół. Salonowo-kuchenną część dodatkowi powiększa hol (4,1 m²).

W projekcie jest rozbudowana i racjonalnie zaplanowana strefa gospodarcza/techniczna. To pralnia (3,2 m²) połączona z mniejszą łazienką i dużą kotłownią (8,5 m²), z której wydzielono część magazynową – tę z kolei połączono z dwustanowiskowym garażem (32,8 m²). Taki trakt gospodarczy nieczęsto pojawia się w projektach, a jest bardzo funkcjonalny. Tak jak funkcjonalne jest przejście z garażu przez małą garderobę (2,1 m²) do części mieszkalnej domu.Warto przeanalizować inny wariant projektu – M249a z garażem jednostanowiskowym i nieco mniejszą bryłą.

Zobacz projekt Wygodny – Murator M249

 Hity 2023 – najpopularniejsze projekty gotowe z Kolekcji Muratora
Autor: www.muratorprojekty.pl Szczęśliwy – wariant III – Murator M253c; (architekt Katarzyna Słupeczańska

Szczęśliwy – wariant III – Murator M253c

Ósmy projekt to Szczęśliwy – wariant III – Murator M253c – projekt domu o powierzchni użytkowej 175,0 m² (architekt Katarzyna Słupeczańska).

Piętrowy dom dla licznej rodziny. To projekt największego domu, który znalazł się na liście bestsellerów Kolekcji Muratora – ma 175 m² powierzchni użytkowej i aż sześć pokoi. Na parterze jest strefa dzienna – salon (38,5/35,1 m²) otwarty na kuchnię (15,0 m²) i hol (3,9 m²). Strefę dzienną, analogicznie jak w poprzednim projekcie, optycznie powiększa jej plan wydłużonego prostokąta. Tym razem wręcz w spektakularny sposób, bo strefa dzienna ma wymiary 4,36 x 10,79 m. Jej niewielką szerokość rekompensuje przeszklona ściana salonu, dzięki niej granice wnętrza przestają być oczywiste. Interesującym rozwiązaniem jest wejście z kuchni do dużej kotłowni (12,5 m²), której część została przeznaczona na spiżarnię. Znajduje się ona na szlaku prowadzącym z garażu (34,6 m²) do kuchni. Prowadzi z niego także trakt do wiatrołapu (5 m²), przez garderobę (3,9 m²).

Na parterze zaprojektowano też pokój (11,2 m²) – ulokowany tuż przy wyjściu z wiatrołapu i przy łazience (3,5 m²). Od strefy dziennej oddzielają go przedłużenie ściany telewizyjnej, hol i klatka schodowa. Taka lokalizacja może sprawić, że nieduży pokój sprawdzi się w roli gabinetu (także usługowego), lokum seniora albo pokoju gościnnego.

Strefa nocna znajduje się na piętrze. Są tu trzy sypialnie (od 11,3 do 14,2 m²), łazienka (7,7 m²) z wejściem z korytarza i duży master bedroom (30 m²). Uwagę przykuwa jego plan z dwoma wejściami do części typowo sypialnianej i łazienkowo-gospodarczej (z pralnią). Między tymi dwiema różniącymi się funkcjonalnie częściami master bedroom jest obszerna garderoba (6,0 m²), będąca jednocześnie korytarzem między nimi. Są tu także aż dwa wyjścia na duży taras (24,7 m²) z sypialni (14,7 m²) i pralni (4,7 m²).

Przy każdej sypialni piętra zaprojektowano loggię, balkon albo taras.

Projekt Szczęśliwy występuje w innych wariantach, z mniejszą powierzchnią użytkową, jednostanowiskowym garażem, a nawet dachem płaskim.

Zobacz projekt Szczęśliwy – wariant III

Szukasz projekt? Zobacz: