Nowoczesne domy parterowe do 120 m² bez garażu. Dlaczego warto się na taki zdecydować? Zobacz projekty!

2023-12-21 14:22

Niewielki dom parterowy to idealne rozwiązanie dla rodziny, która chciałaby zamienić mieszkanie na domek w okolicach miasta. Dzięki niewielkiemu metrażowi, na działce pozostanie sporo miejsca na wygospodarowanie miejsca parkingowego, a przestrzeń w domu można w całości przeznaczyć na użytkowe pomieszczenia. Zobacz najciekawsze projekty z takim rozwiązaniem!

W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia staje się coraz szybsze, a miasta rozrastają się w tempie zawrotnym, wiele osób szuka spokoju i prostoty w swoim otoczeniu. W tym kontekście, domy parterowe bez garażu stają się coraz bardziej atrakcyjną opcją dla tych, którzy cenią sobie komfort, funkcjonalność i bliskość natury. Te niskie, jednopiętrowe budynki nie tylko wpisują się doskonale w krajobraz zarówno wiejski jak i miejski, ale również oferują wiele zalet, które przekładają się na wyjątkową jakość życia.

Sprawdź, jak projekt domu wybrać na Twoją działkę. Skorzystaj z analizy architekta Murator PROJEKTY

Jakie zalety ma dom parterowy bez garażu?

Budowa domu parterowego bez garażu niesie ze sobą wiele korzyści, które przyciągają coraz większą liczbę osób. Oto niektóre z głównych zalet tego rodzaju nieruchomości:

  1. Dom bez barier: Domy parterowe są idealne dla osób o ograniczonej mobilności, starszych lub rodzin z małymi dziećmi. Brak schodów oznacza, że ​​nie ma konieczności pokonywania przeszkód architektonicznych a wszystkie funkcje rozłożone są na jednym poziomie.
  2. Łatwe w utrzymaniu: Ze względu na niewielki metraż budynku, domy parterowe są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu i konserwacji. Dzięki czemu możemy obniżyć koszty i czas potrzebny na utrzymanie nieruchomości.
  3. Mniejsze koszty budowy: Budowa jednopiętrowego domu bez garażu jest często tańsza niż budowa domu wielopiętrowego lub z podpiwniczeniem. To może pozwolić na zaoszczędzenie znacznych środków finansowych podczas budowy.
  4. Lepsza efektywność energetyczna: Domy parterowe są zazwyczaj bardziej energooszczędne, ponieważ mają mniejszą powierzchnię, która wymaga ogrzewania lub chłodzenia. Ponadto, łatwiej jest zastosować strategie zrównoważonej konstrukcji i energooszczędne rozwiązania, takie jak instalacja paneli fotowoltaicznych czy izolacja termiczna.
  5. Bezpośredni dostęp do ogrodu: Domy parterowe często są zaprojektowane z myślą o zapewnieniu łatwego dostępu do przestrzeni na zewnątrz, takiej jak ogród czy taras.
  6. Ciekawe rozwiązania projektowe dla bryły domu: Domy parterowe często cechuje elegancki i prosty design, który może być dostosowany do różnych stylów architektonicznych. Otwarte plany pomieszczeń i przestronność to cechy, które są często doceniane przez właścicieli domów parterowych.

Galeria: Zobacz najciekawsze projekty domów parterowych bez garażu:

Domy parterowe bez garażu do 100 m² powierzchni użytkowej

To trzy najmniejsze domy w naszym zestawieniu. Z powodzeniem mogą zastąpić mieszkanie w bloku a domownicy będą cieszyć się większą prywatnością i własnym ogrodem.

Najmniejszy w naszym zestawieniu jest projekt domu C365 Przejrzysty - jedynie 77,5 m². Jednak funkcja została tu bardzo przejrzyście zaprezentowana. Na jednym poziomie zmieścił się tu przestronny salon z jadalnią o powierzchni 35,2 m². Połączony został z nieco schowaną kuchnią. Dodatkowo za przesuwnymi drzwiami znalazł się gabinet a obok niego (nieco na uboczu) sypialnia o powierzchni użytkowej 10 m². Całość rzutu dopełnia łazienka, w której zaprojektowano zarówno wannę jak i prysznic oraz dodatkowa łazienka z prysznicem znajdująca się w strefie dziennej.  W przyszłości istnieje możliwość powiększenia domu o przestrzeń na poddaszu. Dzięki temu możemy zyskać dodatkowe 40 m² powierzchni użytkowej. Bryła domy zaprojektowana została na rzucie zbliżonym do kwadratu u przekryta dwuspadowym dachem. Całkowicie przeszklona ściana od strony strefy dziennej zapewni piękny widok na ogród i dostęp do światła naturalnego. Takie rozwiązanie nadaje budynkowi nowoczesny charakter.

Nieco większy jest dom DW085 Radosny 1. Ma on powierzchnię 81,9 m². Na jednym poziomie widać czytelny podział na strefę dzienna i nocną. Salon, jadalnia i kuchnia stanowią jedno otwarte pomieszczenie o łącznej powierzchni 31,7 m². Do tej strefy przynależy również niewielkie w-c. W tym domu znalazło się sporo miejsca na przechowywanie. Zaraz przy przedsionku zaplanowano garderobę, która jest pomieszczeniem przejściowym do kotłowni z pralnią. Na prawo od wejścia zaprojektowano ciąg szaf.  W korytarzu prowadzącym do dwóch sypialni, również zaplanowano pełnowymiarową szafę. Plan uzupełnia łazienka, znajdująca się w strefie nocnej, przy sypialniach. Ten dom to idealne rozwiązanie dla 2-3 osobowej rodziny.

Trzeci z najmniejszych w naszym zestawieniu to projekt Ka43 Projekt domu Ka43. Jego powierzchnia użytkowa to 93,9 m². Część dzienną stanowi otwarta przestrzeń salonu, jadalnie i kuchni, co łącznie daje powierzchnię użytkową 36,3 m2. W tym metrażu zmieściły się już aż 3 sypialnie. Rzut funkcjonalny uzupełnia łazienka z wanną i prysznicem oraz dodatkowe w-c. Ta prosta bryła domu i typowy dwuspadowy dach na pewno pozwolą znacząco obniżyć koszty budowy.

Galeria: Zobacz niewielkie domy parterowe bez garażu:

Nowoczesne domy parterowe do 120 m² bez garażu - największe w zestawieniu

W naszym zestawieniu prezentujemy domy parterowe do 120 m². Oto trzy największe domy, które wybraliśmy. Pierwszym z nich jest dom EC383a Nowatorski - wariant I (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) o powierzchni użytkowej 113,2 m2. Na parterze zaprojektowano otwartą strefę dzienną z salonem i jadalnią oraz kuchnią z wyspą kuchenną. Przy kuchnia znalazło się miejsce na niewielką spiżarnię. Na ponad 110 m2 zaprojektowano trzy sypialnie, przestronną łazienkę z wejściem do wydzielonej pralni i niewielkie w-c. W projekcie wstawiono również schody, które w przyszłości mogą prowadzić na zaadaptowane poddasze - można dzięki temu zyskać dodatkowe 80,5 m2 powierzchni użytkowej. Bryła domu to popularna teraz nowoczesna stodoła. Bryła jest nieskomplikowana, a w połączeniu z dwuspadowym dachem stanowi oszczędne i proste rozwiązanie. 

Kolejnym jest projekt domu AG043 Mini 4 MODERN o powierzchni 114,2 m². To idealne rozwiązanie dla 2-4 osobowej rodziny. Na jednej kondygnacji znalazła się strefa dzienna z salonem i jadalnią oraz częściowo wydzieloną kuchnią poprzez półwysep. Koło kuchni zaprojektowano niewielką spiżarnię. Strefa nocna to przede wszystkim trzy wygodne sypialnie i łazienka. Bryłą budynku opiera się na zbliżonym do kwadratu. W tym projekcie postawiono na dach płaski z możliwością montażu fotowoltaiki.

Ostatni i zarazem największy w naszym zestawieniu jest projekt domu AP156 Semi o powierzchni użytkowej 114,9 m². Ten nowoczesny dom w stylu stodoły gwarantuje komfortowe warunki do życia nawet 4-ro osobowej rodziny. Przestronna strefa dzienna, na którą składa się salon, jadalnia i otwarta kuchnia z wyspą, to w sumie 42,5 m² (dodatkowo przy kuchni znajduje się niewielka spiżarnia). Na jednym poziomie zaprojektowano także trzy sypialnie - każda powyżej 12 m², dwie łazienki i niewielką pralnię. Współczesny, minimalistyczny charakter budynku uzyskano dzięki elewacjom wykończonym białym tynkiem, urozmaiconym szalówką w kolorze naturalnego drewna, które idealnie komponują się z szarą blachą na rąbek. 

Murator PROJEKTY – Spełnij marzenie o własnym domu
Projekty Gotowe Murator

Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl

Projekt A112

Ponad 25 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu Inwestorom z całej Polski – pomożemy i Tobie. W naszej ofercie znajdziesz ponad 6 000 gotowych projektów domów. Doświadczony zespół Doradców i Architektów pomoże w znalezieniu projektu odpowiadającego Twoim oczekiwaniom, dopasowanego do wymiarów. Do zakupionego projektu otrzymasz pakiet DODATKÓW i GRATISÓW, które pozwolą zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.