Dom dla rodziny 2+3 i większej. Tak wygląda idealny dom dla dużej rodziny

2023-07-31 11:19

Wybór projektu domu dla dużej rodziny to spore wyzwanie. Tu liczy się nie tylko metraż, lecz także układ funkcjonalny. Przedstawiamy projekty gotowe domów dla rodziny z minimum trójką dzieci. Jak wygląda idealny dom dla rodziny 2+3 lub większej?

Dom dla dużej rodziny
Autor: www.muratorprojekty.pl

Zanim wybierzemy projekt domu dla rodziny 2 + 3 (czasem plus zwierzę), musimy wiedzieć, na co warto zwrócić uwagę. Dom dla licznej rodziny powinien zapewniać dużą przestrzeń gospodarczą i do przechowywania. Trzeba znaleźć miejsce na ubrania oraz znacznie większą liczbę zabawek, książek, a także rowerów, rolek itp. Ważny jest też rozkład i zaprojektowanie strefy dziennej – połączenie salonu, jadalni i kuchni. Każde z tych pomieszczeń powinno mieć odpowiednie cechy:

  • w salonie warto zaaranżować dużą strefę relaksu do rodzinnego oglądania filmów czy zabawy, ale w której każdy z domowników znajdzie też swoje miejsce. Kominek w salonie doda przytulnej atmosfery, szczególnie podczas zimowych wieczorów;
  • jadalnia to przede wszystkim duży stół. Musi znaleźć się przy nim miejsce dla każdego mieszkańca domu. Warto też zaplanować przestrzeń tak, by łatwo rozłożyć stół na przykład na czas wizyty gości. Dzięki temu przygotujemy wygodne dodatkowe miejsca, a rodzinne święta, urodziny i inne uroczystości nie będą problemem;
  • kuchnia to często serce domu. W przypadku domu dla licznej rodziny warto zwrócić uwagę na jej rozkład – czy zapewnia dostateczną liczbę szafek, miejsce na większą lodówkę oraz wyspę/półwysep lub blat z możliwością szybkiego przygotowania i spożywania posiłków (jest to ważne szczególnie w przypadku dzieci);
  • strefa nocna to przede wszystkim sypialnie. Wygodnie jest, gdy każde dziecko ma własny pokój (najlepiej z garderobą).

Sprawdź, jak projekt domu wybrać na Twoją działkę. Skorzystaj z analizy architekta Murator PROJEKTY

Ważną kwestią jest jeszcze powierzchnia działki, jaka pozostanie po zakończeniu budowy. Warto zwrócić na to uwagę, bo w przypadku większej liczby dzieci istotna jest aranżacja ogrodu z miejscem do odpoczynku, ale i zabaw.

Dom dla dużej rodziny - z przestronnym tarasem

Taras wykorzystujemy przede wszystkim latem, jednak dobrze zagospodarowany może być przydatny o każdej porze roku.

Projekt gotowy domu DW116 Z Tarasem 1 to 159,2 m² powierzchni użytkowej i aż pięć pokoi. To największy metrażowo dom z prezentowanych, a jego dużym atutem jest ogromny taras i równie imponująca strefa dzienna z otwartą kuchnią (w sumie to aż 54,2 m²).

W salonie zaprojektowano duże okna tarasowe, które dają wrażenie, jakby ogród łączył się z wnętrzem domu, co optycznie je powiększa. Duża, otwarta przestrzeń strefy dziennej i kuchni to idealne rozwiązanie dla licznej rodziny. Bez problemu każdy znajdzie tu miejsce dla siebie, aby spędzić wspólnie wieczór. Uwagę przyciąga antresola, która nadaje przestrzeni lekkość i nowoczesność.

Kuchnia w tym domu to nie tylko przestrzeń robocza i do przechowywania. Ma też zaplecze gospodarcze (spiżarnię – 3,9 m²) z przejściem do kotłowni z wydzielonym miejscem na pralnię/suszarnię (6,0 m²).

Dodatkową powierzchnię gospodarczą zapewnia dwustanowiskowy garaż (37,1 m²), gdzie zmieszczą się rowery czy narzędzia i urządzenia ogrodowe.

Parter został zaprojektowany z myślą o licznej rodzinie. Już od wejścia wita nas przedsionek z oddzielną garderobą na szafy, w której schowamy odzież wierzchnią wszystkich domowników.

Dalej przechodzimy korytarzem obok niewielkiej łazienki z WC i prysznicem oraz pokojem, który może pełnić funkcję gabinetu, pokoju dla gości czy sypialni dla jednego z dzieci.

Poddasze (68,5 m² powierzchni użytkowej) to strefa nocna. Znajdują się tu dwie sypialnie o powierzchni 17,6 m²/12,6 m² oraz sypialnia rodziców o powierzchni 18,9/23,7 m² z oddzielną garderobą i łazienką. Na poddaszu jest również druga łazienka (4,7 m² powierzchni użytkowej), która będzie idealna dla dzieci.

Projekt: Z Tarasem 1 – DW116; autorzy projektu: architekci Krzysztof Borowski, Piotr Rynkiewicz

PWP
Autor: www.muratorprojekty.pl Zaletą tego projektu jest duży taras. Dom zmieści się na działkę o wymiarach 23,59 x 21,10 m
PWP
Autor: www.muratorprojekty.pl Ten dom to ciekawy pomysł na urozmaicenie popularnej obecnie nowoczesnej stodoły

Nowoczesny dom dla dużej rodziny z przestronną strefą dzienną

Projekt M210 Jasna przestrzeń to okazały dom, który będzie elegancką wizytówką właścicieli. Ma niepozorne boczne elewacje, a jego reprezentacyjny charakter podkreśla niemal całkowicie przeszklona ściana szczytowa.

Pośrodku przebiega komin, dzięki któremu na tarasie można cieszyć się widokiem ognia w otwartym kominku. Takie rozwiązanie sprawdzi się podczas przyjmowania gości i wspólnych biesiad pod gołym niebem.

Oprócz efektownych przeszkleń uroku domowi dodaje ciekawa kompozycja materiałów wykończeniowych na elewacji. Szara płaska dachówka i płytki klinkierowe kontrastują z panelami elewacyjnymi w ciepłym miodowobrązowym kolorze.

Na rzucie parteru najbardziej przyciąga uwagę otwarta, duża strefa dzienna (salon z jadalnią to aż 38,2 m² powierzchni użytkowej) połączona przez wyspę z kuchnią (9,3 m²). Cały parter jest pięknie doświetlony naturalnym światłem za sprawą przeszkleń w ścianie szczytowej. Wrażenie robi też antresola. Dom został zaprojektowany dla dużej, nawet dwupokoleniowej rodziny. Na parterze znalazła się również sypialnia (11,6 m²) z własną łazienką (3,0 m²).

Rzut parteru uzupełnia dwustanowiskowy garaż, z którego dostaniemy się do kotłowni (może ona pełnić funkcję dodatkowej przestrzeni gospodarczej/do przechowywania), a z niej wyjdziemy prosto do ogrodu.

Z kolei poddasze to trzy kolejne sypialnie – największa ma 13 m² powierzchni użytkowej i dodatkowo własną garderobę. Na tej kondygnacji znajduje się również główna łazienka i dodatkowe pomieszczenie gospodarcze (pralnia), które z pewnością ułatwi życie dużej rodzinie. Korytarz łączący wszystkie pomieszczenia prowadzi do antresoli, skąd można podziwiać przestronny salon, a przeszklona ściana szczytowa zapewni piękny widok na ogród.

Projekt: Jasna przestrzeń – Murator M210; autorka projektu: architekt Katarzyna Słupeczańska

PWP
Autor: www.muratorprojekty.pl Dom Jasna przestrzeń M210 ma 5 pokoi i zmieści się na działce o wymiarach 24,30 x 18,30 m Link: Projekt: Jasna przestrzeń – Murator M210; autorka projektu: architekt Katarzyna Słupeczańska
PWP
Autor: www.muratorprojekty.pl Ściana szczytowa jest niemal całkowicie przeszklona. Pośrodku przebiega komin, dzięki któremu na tarasie można cieszyć się widokiem ognia w otwartym kominku Link: Projekt: Jasna przestrzeń – Murator M210; autorka projektu: architekt Katarzyna Słupeczańska

Dom z rozrzuconymi sypialniami i widokiem na gwiazdy

Dom A118a Z widokiem na gwiazdy A to idealny przykład, że rozdzielanie strefy dziennej i nocnej piętrami nie zawsze jest konieczne. W tym projekcie dwie sypialnie znajdują się na parterze, a dwie kolejne na poddaszu. Dlaczego zdecydowano się na takie rozwiązanie? Poddasze stało się w środkowej części otwartą przestrzenią z miejscami do wypoczynku, skąd możemy podziwiać niebo. Piękny widok na gwiazdy zapewnia ściana okien w jednej z połaci dachu. To nietuzinkowe rozwiązanie nadaje projektowi indywidualny charakter i tworzy rodzinne miejsce do spędzania czasu. Można tu zaaranżować miejsce z kanapami i fotelami idealne do czytania książek lub gier w planszówki, przy okazji podziwiając niebo.

Na parterze znajduje się otwarta strefa dzienna, na którą składa się salon (31,5 m² powierzchni użytkowej) oraz kuchnia (11,7 m²), do której przylega niewielka spiżarnia (2,6 m²). Na tej kondygnacji znalazło się również miejsce na sypialnię rodziców z garderobą (15,1 m²) i oknem tarasowym prowadzącym na duży taras. Obok niej zaprojektowano gabinet/pokój dla gości (10,0 m²). Jest tu również łazienka, w której zmieści się wanna (5,8 m²).

W tej aranżacji poddasze przekazano we władanie najmłodszym domownikom. Dwie przestronne sypialnie o powierzchniach użytkowych około 12 m² znajdują się na przeciwległych końcach poddasza. Pokoje mają wydzielone miejsca na garderoby. Obie sypialnie łączy pokój hobby (23,1 m²) z miejscem do podziwiania nieba i wspólnej zabawy. Dzieci będą też mieć własną łazienkę o powierzchni użytkowej 4,8 m², naprzeciwko której zaprojektowano pralnię.

Bryła domu przypomina nowoczesną stodołę. Drewniane elementy wykończeniowe elewacji w strefie tarasu i wejściowej nadają budynkowi naturalnego wyglądu. Duże przeszklenia zapewniają idealne doświetlenie wnętrz naturalnym światłem.

Projekt: Z widokiem na gwiazdy – Murator A118a; autorka projektu: architekt Daria Kacprzak

PWP
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt domu A118a - Z widokiem na gwiazdy A pasuje na działkę o wymiarach 16,80 x 22,80 m Link: Projekt: Z widokiem na gwiazdy – Murator A118a; autorka projektu: architekt Daria Kacprzak
PWP
Autor: www.muratorprojekty.pl Przy strefie wejściowej zaprojektowano niewielkie zadaszenie wykończone drewnianymi elementami, które dobrze komponują się z białą elewacją Link: Projekt: Z widokiem na gwiazdy – Murator A118a; autorka projektu: architekt Daria Kacprzak

Nowoczesna stodoła z przeszkloną ścianą

Projekt domu EC402 Perfekcyjny zachwyca prostą, nieszablonową architekturą, skrojoną na miarę XXI wieku. W minimalistyczny, skandynawski styl wpisuje się nie tylko forma budynku, lecz także wąska paleta kolorystyczna i brak elementów dekoracyjnych. Na trzech elewacjach panuje wszechobecna biel, w którą wkomponowano szarą stolarkę, nawiązującą do pokrycia dachowego. Surowość bryły przełamano nowoczesną szklaną fasadą, która zajmuje niemal całą powierzchnię elewacji ogrodowej. Taras i przylegające do niego ściany obłożono drewnem, które świetnie współgra z szarymi elementami gigantycznego przeszklenia.

Cechą charakterystyczną domu EC402 Dom perfekcyjny (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) jest przeszklona ściana szczytowa. Dzięki temu do wnętrza wpada zawsze dużo naturalnego światła. Na 118,6 m² powierzchni użytkowej zmieściły się cztery sypialnie.

Główną część parteru zajmuje strefa dzienna (30,7 m²) wraz z kuchnią (6,9 m²). Jest tu salon z widokiem na ogród i jadalnia ulokowana bezpośrednio przy kuchni, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem funkcjonalnym. W kuchni znajduje się półwysep, przy którym można ustawić kilka hokerów i stworzyć miejsce do szybkiego spożywania posiłków.

Na parterze znajduje się też jedna z sypialni (11,4 m²), a obok niej łazienka z prysznicem (3,5 m²).

Poddasze domu to trzy sypialnie – jedna dla rodziców (11,6 m²) z garderobą (5,4 m²) – oraz wspólny węzeł sanitarny. Dwie sypialnie (dla dzieci) mają po około 12,5 m² powierzchni użytkowej i są doświetlone pełnym przeszkleniem ściany szczytowej z widokiem na ogród.

Projekt: Dom perfekcyjny (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) – EC402; autor projektu: architekt Piotr Lewandowski

Dom dla dużej rodziny z wyspą kuchenną

Prosty w formie M243a Wzorowy – wariant I to jednocześnie efektowny i nowoczesny dom o powierzchni użytkowej 125,8 m². Na elewacji frontowej barwami wyznaczono granicę między częścią użytkową a garażowo-gospodarczą. Płaski dach, zwieńczający lekko wysunięty garaż, został pomysłowo przeciągnięty nad strefę wejścia. Taki zabieg ożywił elewację, a jednocześnie osłonił i wyeksponował wejście do budynku. Nieskomplikowane, drewniane motywy połączone z szarością i bielą ścian nawiązują do modnego, skandynawskiego stylu. Panuje tu wizualna harmonia i równowaga.

Ciekawe jest rozwiązanie funkcjonalne parteru, który w sumie ma 62,1 m² powierzchni użytkowej. Strefa dzienna z salonem i jadalnią (30,9 m²) tworzy jedną całość z otwartą kuchnią (10,9 m²). Oba pomieszczenia rozdziela wyspa kuchenna, przy której mogą usiąść dzieci, aby szybko zjeść śniadanie przed wyjściem do szkoły. Obszerny salon to idealne miejsce na rodzinne wieczory przy filmie czy kominku, a duży stół jadalniany może stać się areną gier planszowych lub biurkiem dla dzieci odrabiających lekcje.

Pomysłowo została rozwiązana strefa przechodnia – wkomponowana niby w oddzielnym pomieszczeniu, ale jednak połączona z holem wejściowym, która może pełnić funkcję spiżarni i dodatkowej przestrzeni do przechowywania. Obok spiżarni zaplanowano łazienkę dla gości i domowników.

Aby wpuścić do pomieszczeń jak najwięcej dziennego światła, zaprojektowano przestronne okna z wyjściem na rozległy, słoneczny taras.

Poddasze domu to wygodna strefa nocna dla pięcioosobowej rodziny, na którą składają się cztery sypialnie (każda ma około 10,5 m² powierzchni użytkowej), garderoba jako osobne pomieszczenie (11,6/6,0 m²) oraz łazienka, w której wydzielono również przestrzeń na pralnię (6,8/3,3 m²).

Ten projekt dzięki otwartemu i przestronnemu wnętrzu w strefie dziennej i wydzielonej na poddaszu strefie nocnej z dużą ilością miejsca do przechowywania to idealny wybór dla dużej rodziny.

Projekt: Wzorowy – wariant I – Murator M243a; autorka projektu: architekt Ewa Dziewiątkowska

PWP
Autor: www.muratorprojekty.pl Nieskomplikowane, drewniane motywy połączone z szarością i bielą ścian nadają bryle budynku wizualnej prostoty, harmonii i równowagi
PWP
Autor: www.muratorprojekty.pl Ten projekt domu zmieści się na działce o wymiarach 20,70 x 19,30 m

Dom z kuchnią dla całej rodziny

Projekt gotowy domu M212c Piasek pustyni – wariant III to 127,6 m² powierzchni użytkowej. Zwraca uwagę bardzo dużą i przestronną kuchnią z zabudową meblową w kształcie litery U. Pomieszczenie ma aż 11 m² i z powodzeniem pomieści dużą liczbę domowników, którzy chcą przygotowywać razem posiłki. Kuchnia jest otwarta na salon z jadalnią. W samym środku tej strefy zaplanowano kanapę, telewizor oraz kominek, aby umilić rodzinne wieczory. Przy stole w jadalni bez problemu usiądzie nawet 12 osób. Całość doświetla naturalne światło wpadające przez duże okna tarasowe.

W tym projekcie przewidziano dwie strefy nocne. Jedna z nich – z dwiema sypialniami (11,3 i 13,6 m²), garderobą (3,2 m²) i łazienką (6,7 m²) – znajduje się przy salonie i może służyć rodzicom i młodszemu dziecku. Cała strefa została oddzielona od salonu drzwiami, aby gwar dochodzący z salonu nie przeszkadzał odpoczywającym lub śpiącym tu domownikom.

Druga strefa nocna to poddasze o powierzchni użytkowej 36,0 m². Przeznaczona jest w całości dla dzieci. Znalazły się tu dwie duże sypialnie – ponad 11,0 m² powierzchni użytkowej każda z oddzielnymi garderobami. Uzupełnia je łazienka z wanną i prysznicem (5,1 m² powierzchni użytkowej).

Z prawej strony domu zaprojektowano jednostanowiskowy garaż z wyjściem na zewnątrz oraz kotłownię, która jest łącznikiem między garażem a przedsionkiem.

Dom przykuwa uwagę zwartą i zgrabną bryłą, a także ciekawymi detalami wykończeniowymi. Elewacje zostały ozdobione szarymi płytkami oraz drewnianymi panelami w kolorze złotego dębu, nawiązującymi do stolarki i wykończenia tarasu, który biegnie po dwóch elewacjach domu. Całość uzupełnia biały tynk, rozświetlający wizualizację, oraz ciemnoszary dach, który zamyka i optycznie spłaszcza bryłę.

Projekt: Piasek pustyni – wariant III – Murator M212c; autorka projektu: architekt Ewa Dziewiątkowska

PWP
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt domu Piasek Pustyni – wariant III, przykuwa uwagę zwartą i zgrabną bryłą oraz ciekawymi detalami wykończeniowymi
PWP
Autor: www.muratorprojekty.pl Uzupełnieniem całości jest biały tynk, rozświetlający wizualizację, oraz ciemno szary dach, który zamyka i optycznie spłaszcza bryłę
Murator PROJEKTY – Spełnij marzenie o własnym domu
Projekty Gotowe Murator

Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl

Projekt A112

Ponad 25 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu Inwestorom z całej Polski – pomożemy i Tobie. W naszej ofercie znajdziesz ponad 6 000 gotowych projektów domów. Doświadczony zespół Doradców i Architektów pomoże w znalezieniu projektu odpowiadającego Twoim oczekiwaniom, dopasowanego do wymiarów. Do zakupionego projektu otrzymasz pakiet DODATKÓW i GRATISÓW, które pozwolą zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Nasi Partnerzy polecają