Wybieramy projekt stajni - stajnia drewniana lub murowana

2021-08-26 15:31

Jeździectwo jest popularnym sportem, więc wielu inwestorów chce zbudować stajnię dla koni. Zobacz projekty stajni z Kolekcji Muratora z 2-10 boksami dla koni.

Projekt stajni
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt S14S - Stajnia dla 6 koni, arch. Ewa Dziewiątkowska

Stajnia, czyli budynek z boksami dla koni, to budynek inwentarski przeznaczony do utrzymania koni. W prawie budowlanym nie ma definicji budynku inwentarskiego, są za to budynki gospodarcze. Ze względu na sposób utrzymania koni istnieje podział na stajnie: stanowiskowe, boksowe i biegalnie. Niektóre konie można utrzymywać w stajniach otwartych. Dzisiejsze stajnie często pełnią funkcje nie tylko budynków inwentarskich. Dzięki pomieszczeniom socjalno-rekreacyjnym mogą być również obiektami do organizacji niewielkich imprez dla miłośników koni.

  • Budowa dużej stajni wymaga uzyskania pozwolenia na budowę

W przypadku budynków parterowych o powierzchni zabudowy do 35 m2 zakres formalności zależy od lokalizacji, charakteru i wielkości działki, na której ma być zbudowana stajnia.

  • Stajnia wymaga zgłoszenia budowy

Zgodnie z prawem budowlanym (art.29 ust.1) wolno stojące parterowe budynki gospodarcze o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna ich liczba na działce nie może przekraczać 2 na każde 500 m2 powierzchni - wymagają zgłoszenia.

  • Budowa stajni nie wymaga żadnych formalności

Zgodnie z art.29 ust.2 prawa budowlanego obiekty gospodarcze związane z produkcją rolną i uzupełniające zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej – parterowe budynki gospodarcze o powierzchni zabudowy do 35 m2 i rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,8 m nie wymagają żadnych formalności.

Istnieją różnice interpretacyjne co do pojęcia zabudowy siedliskowej i zagrodowej, budynku gospodarczego i budynku inwentarskiego, do którego zaliczana jest stajnia, dlatego wiele spraw związanych z budową lub użytkowaniem stajni znalazło ostateczne rozstrzygnięcie w sądzie. Przed podjęciem kroków związanych z budową stajni dobrze jest skonsultować się w miejscowym organie samorządowym wydającym pozwolenia na budowę.

Galeria: projekty budynków rolniczych - stajnie, stodoły, chlewnie

Kotka pracownikiem stajni

Projekt stajni: boksy dla koni

Jeśli w stajni mają być boksy dla koni, taki budynek dzieli się zazwyczaj na dwie boczne części z boksami i centralny korytarz. Przy małej liczbie koni boksy umieszcza się w jednym rzędzie. Największą korzyścią wynikającą z takiego sposobu utrzymania koni jest zapewnienie zwierzętom dostatecznej ilości ruchu i przestrzeni. Boksy powinny być tak skonstruowane i umieszczone, by konie mogły się wzajemnie obserwować i dotykać – podtrzymywać nieustanny kontakt z sąsiadami. W systemie boksowym można wyróżnić dwie formy utrzymywania koni. Mogą to być boksy dla koni zewnętrzne z bezpośrednim wyjściem na zewnątrz stajni bądź wewnętrzne z wyjściem na wewnętrzny korytarz. Najbardziej uniwersalny wymiar boksu to 3x4 m. Zmieści się w nim swobodnie nawet bardzo duży koń, a także klacz ze źrebięciem czy nawet dwa małe kuce. Wysokość boksu powinna być taka, by wspięcie się konia na tylnych kończynach nie powodowało niebezpieczeństwa urazu jego głowy.

  • Ściany w boksie dla konia

Jedną ścianę boksu dla konia stanowi zwykle zewnętrzna ściana stajni. Powinna ona być trwała i łatwa w czyszczeniu. Dobrym rozwiązaniem jest wyłożenie jej gresem do wysokości około metra – jest wówczas łatwiejsza do umycia niż ściana malowana lub nieotynkowana. Pozostałe części boksu to dwie przegrody i ściana frontowa z drzwiami. Każda przegroda składa się z części pełnej i ażurowej.

  • Podłoga w boksie dla konia

Posadzka w boksie dla konia musi być wytrzymała i odporna na działanie czynników mechanicznych i chemicznych. Dodatkowo powinna być jak najłatwiejsza w czyszczeniu i nieśliska. Zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska musi być wykonana z materiału zapobiegającego przesiąkaniu wody. Najczęściej stosuje się posadzki ze szczelnego betonu. Korzystnym rozwiązaniem jest umieszczenie pod nimi membrany zabezpieczającej przed przenikaniem wody do ziemi. Należy pamiętać, iż posadzka w stajni ma byćtrwała, pozbawiona dziur i zagłębień. Posadzki betonowe mogą być żłobkowane lub specjalnie profilowane, tak by ułatwiały odpływwody ściekowej. Posadzka z kostki dębowej jest luksusem i jak każdy luksus – słono kosztuje.

  • Drzwi do boksu dla konia

Drzwi do boksu powinny zapewniać koniom wystarczającą ilość miejsca przy wchodzeniu do boksu i wychodzeniu z niego. Powinnymieć wysokość 2-2,5 m i szerokość nie mniejszą niż 1,2 m. Drzwi mogą być otwierane na zewnątrz boksu lub przesuwane po jego zewnętrznej, nieblokującej się wówczas w ściółce stronie. Korzystnym rozwiązaniem jest podzielenie drzwi na dwie części w taki sposób, by górna mogła być otwierana niezależnie od dolnej i tym samym umożliwiała koniom obserwowanie otoczenia. Przy zastosowaniu drzwi bez kratownicy zwierzęta mogą wyglądać na korytarz. Konstrukcja drzwi musi być bardzo sztywna. Drzwi bez części ażurowej najlepiej zastosować w boksach dla klaczy bądź źrebiąt. Ponadto drzwi ze względów bezpieczeństwa muszą mieć solidne zamknięcie (można je nawet zaopatrzyć w dwa zamki) i odpowiednie wzmocnienie, w przeciwnym bowiem razie koń mógłby wybić deski, kopiąc lub napierając przodem.

  • Okna w stajni

W systemie boksowym okna powinny być rozmieszczone po jednym w każdym boksie - pozwoli to na równomierne doświetlenie całej stajni.

Jaki wybrać projekt stajni

Przedstawiamy wybrane z Kolekcji Muratora projekty stajni – małe i większe, obejmujące od 2 do 10 boksów dla koni. Stajnia może być budynkiem przeznaczonym wyłącznie do utrzymania koni, czyli składającym się z określonej liczby boksów. Przed wejściem do boksów zwykle jest część zadaszona, pod którą można rozsiodłać i oporządzić konie przed umieszczeniem ich w boksach. Przedstawiamy dwie takie stajnie – dla 3 lub 6 koni.

Zdecydowanie wygodniej jest, gdy w stajni znajdują się dodatkowe pomieszczenia stanowiące jej zaplecze – przeznaczone na paszę dla koni, do przechowywania siodeł, uprzęży i innych akcesoriów, a nawet do mycia koni. Stajnia może być także zaopatrzona w garaż, a w gospodarstwie rolnym - garaż dla ciągnika lub innych maszyn. Dobrze jest, gdy duża stajnia, którą można zbudować w ośrodku jeździeckim lub gospodarstwie przyjmującym gości na jazdę konną, obejmuje również część przeznaczoną dla ludzi – pokoje gościnne, pokoje do wspólnego spędzania czasu np. przy kominku, umywalnie, sanitariaty. Przedstawiamy 4 takie projekty stajni.

Budynek stajni może być wzniesiony w technologii murowej lub szkieletowej. Jeśli ma być wykorzystywany tylko sezonowo, nie wymaga ocieplenia. Rozbudowane stajnie, zwłaszcza z pomieszczeniami dla ludzi, są ocieplane i mają kotłownię na urządzenia grzewcze.

S09a - Stajnia dla 2 koni, z częścią mieszkalną

Projekt stajni
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt S09a - Stajnia dla 2 koni, z częścią mieszkalną, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Zobacz projekt >>>

Autor arch. Ewa Dziewiątkowska

  • Liczba boksów 2
  • Powierzchnia netto 192,1 m2
  • Wymiary budynku 17,9 x 6,8 m
  • Powierzchnia zabudowy 121,1 m2
  • Kubatura (brutto) 690,4 m3
Projekt stajni
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt S09a - Stajnia dla 2 koni, z częścią mieszkalną, rzut parteru, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Zobacz projekt>>>

Stajnia murowana z poddaszem użytkowym, niepodpiwniczona. Obiekt przeznaczony do sezonowego utrzymania dwóch koni. Boksy znajdują się z jednej strony budynku. Przed nimi jest zadaszona wiata. Z drugiej strony umieszczono garaż na 2 samochody. Wrota do tych pomieszczeń są zaprojektowane jako drewniane dwudzielne. W części centralnej stajni umieszczono pomieszczenie do przechowywania paszy, siodlarnię oraz schody na poddasze.

Na poddaszu zaplanowano 2 pokoje gościnne z łazienką i aneksem kuchennym. Dostarczanie ściółki, zadawanie paszy oraz usuwanie obornika może odbywać się korytarzem usytuowanym wzdłuż obiektu.

Zobacz szczegóły projektu stajni: S09 >>>

SC01S - Stajnia dla 3 koni

Projekt stajni
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt SC01S - Stajnia dla 3 koni inż. Ryszard Fabrowski Link: Zobacz projekt>>>

Autor inż. Ryszard Fabrowski

  • Liczba boksów 3
  • Powierzchnia netto 81,3 m2
  • Wymiary budynku 13,0 x 7,0 m
  • Powierzchnia zabudowy 91,0 m2
  • Kubatura (brutto) 269,1 m3
Projekt stajni
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt SC01S - Stajnia dla 3 koni, rzut, inż. Ryszard Fabrowski Link: Zobacz projekt>>>

Stajnia w konstrukcji drewnianej. Jest to budynek parterowy, niepodpiwniczony. Obiekt przeznaczony do sezonowego utrzymania trzech koni. Każdy boks jest wyposażony w okno. Przed boksami jest zadaszona wiata, która pozwala w razie niepogody spokojnie oporządzić konia.

Projekt stajni zakłada zlokalizowanie siodlarni i paszarni poza budynkiem, w pobliskim obiekcie znajdującym się na terenie zagrody. Dostarczanie ściółki, zadawanie paszy oraz usuwanie obornika – przez wrota boksów.

Zobacz szczegóły projektu stajni: SC01S >>>

SC14 - Stajnia dla 4 koni

Projekt stajni
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt SC14 - Stajnia dla 4 koni, inż. Ryszard Fabrowski Link: Zobacz projekt>>>

Autor inż. Ryszard Fabrowski

  • Liczba boksów 4
  • Powierzchnia netto 123,2 m2
  • Wymiary budynku 21,1 x 6,7 m
  • Powierzchnia zabudowy 141,3 m2
  • Kubatura (brutto) 692,1 m3
Projekt stajni
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt SC14 - Stajnia dla 4 koni, rzut, inż. Ryszard Fabrowski Link: Zobacz projekt>>>

Stajnia murowana. Budynek jest parterowy, niepodpiwniczony, przeznaczony do utrzymania czterech koni. Wysokość pomieszczeń wynosi 3,30 m. Zaprojektowano strop drewniany. Dostarczanie ściółki, zadawanie paszy oraz usuwanie obornika - przez wrota boksów. W stajni, oprócz boksów, zaprojektowano również garaż na 1 samochód oraz 2 pomieszczenia gospodarcze, każde z osobnym wejściem, które można przeznaczyć na magazyn paszy oraz siodlarnię.

Zobacz projekt stajni: SC14 >>>

Projekt stajni SC14 dla czterech koni jest dostępny również w wariancie SC14a - ze stropem gęstożebrowym, przez co powstanie w nim poddasze gospodarcze, które można wykorzystać do przechowywania na przykład siana i innych pasz dla koni. W razie potrzeby przestrzeń tę można zaaranżować inaczej.

Zobacz projekt stajni z poddaszem gospodarczym: SC14a >>>

S04 - Stajnia dla 6 koni

Projekt stajni
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt S04 - Stajnia dla 6 koni, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Zobacz projekt>>>

Autor arch. Ewa Dziewiątkowska

  • Liczba boksów 6
  • Powierzchnia netto 167,6 m2
  • Wymiary budynku 16,5 x 12,2 m
  • Powierzchnia zabudowy 200,2 m2
  • Kubatura (brutto) 967,9 m3
Projekt stajni
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt S04 - Stajnia dla 6 koni, rzut, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Zobacz projekt>>>

Stajnia murowana, parterowa, niepodpiwniczona. Ściany z betonu komórkowego z ociepleniem ze styropianu. Stajnia jest przeznaczony do całorocznego utrzymania sześciu koni. Dostarczanie ściółki, zadawanie paszy oraz usuwanie obornika może odbywać się przejezdnym korytarzem usytuowanym wzdłuż obiektu. W budynku stajni przewidziano także pomieszczenia dodatkowe: siodlarnię, paszarnię, niewielką łazienkę oraz jednostanowiskowy garaż.

Zobacz szczegóły projektu stajni: S04 >>>

S14S - Stajnia dla 6 koni

Projekt stajni
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt S14S - Stajnia dla 6 koni, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Zobacz projekt>>>

Autor arch. Ewa Dziewiątkowska

  • Liczba boksów 6
  • Powierzchnia netto 118,6 m2
  • Wymiary budynku 20,0 x 6,4 m
  • Powierzchnia zabudowy 131,1 m2
  • Kubatura (brutto) 377,1 m3
Projekt stajni
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt S14S - Stajnia dla 6 koni, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Zobacz projekt>>>

Stajnia drewniana, parterowa, niepodpiwniczona. Ściany zewnętrzne zaprojektowano tak, żeby wyeksponować konstrukcję drewnianego szkieletu. W ten sposób budynek nawiązuje do tradycyjnych budynków inwentarskich. Wypełnienie ścian stanowi wełna mineralna. Wysokość pomieszczeń wynosi 3,04-3,86 cm.

Przeczytaj też:

Budynek gospodarczy: projekt, budowa, formalności >>>

Stajnia przeznaczona do sezonowego utrzymania sześciu koni. Boksy przechodnie są zamykane wrotami drewnianymi dwudzielnymi od frontu i od tyłu. Projekt zakłada zlokalizowanie siodlarni i paszarni poza budynkiem stajni, w pobliskim obiekcie znajdującym się na terenie zagrody. Dostarczanie ściółki, zadawanie paszy oraz usuwanie obornika - przez wrota boksów.

Zobacz szczegóły projektu stajni: S14S >>>

S16 - Stajnia dla 10 koni z częścią mieszkalną

Projekt stajni
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt S16 - Stajnia dla 10 koni z częścią mieszkalną, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Zobacz projekt>>>

Autor arch. Ewa Dziewiątkowska

  • Liczba boksów 10
  • Powierzchnia netto 577,2 m2
  • Wymiary budynku 26,1 x 17,9 m
  • Powierzchnia zabudowy 364,2 m2
  • Kubatura (brutto) 2 462,1 m3
Projekt stajni
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt S16 - Stajnia dla 10 koni z częścią mieszkalną, rzut parteru, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Zobacz projekt>>>

Budynek stajni murowany, z poddaszem mieszkalnym, niepodpiwniczony. Ściany z betonu komórkowego z ociepleniem ze styropianu. Duża stajnia przeznaczona do całorocznego utrzymania dziesięciu koni. Dostarczenie ściółki i paszy oraz usuwanie obornika – przejezdnym korytarzem usytuowanym wzdłuż obiektu.

Oprócz boksów dla koni na parterze znajduje się paszarnia, siodlarnia i myjka dla koni oraz pomieszczenie gospodarcze - kotłownia. W centralnej części w ryzalicie umieszczono salę kominkową, w której można miło spędzać wieczory, gawędząc o dniach w siodle.

Na poddaszu stajni zaprojektowano dodatkowo 6 pokoi (1–3 osobowych) z łazienkami oraz kuchnię i pomieszczenia gospodarcze. Tak więc budynek może być wykorzystany np. w gospodarstwie agroturystycznym oferującym gościom jazdę konną.

Zobacz szczegóły projektu stajni: S16 >>>

Źródło: "Systemy utrzymania koni" J. Łojek Jacek, A. Wasiak, Poradnik Rolnika, 2008 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.