Nowoczesne stodoły - domy z wizją z Kolekcji Muratora. Galeria zdjęć

2024-01-30 11:33

Projekty nowoczesnych stodół z Kolekcji Muratora cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów. Proponowane w w nich unowocześnianie tradycyjnej formy przebiega w różny sposób. Przedstawione przez nas projekty pokazują, jak tradycja zmieniana jest we współczesność, co więcej – jak można je stopniować…

Spis treści

  1. Projekt Dom Wiktorii pa – stodoła bliska tradycji
  2. Projekt Beztroski 1 – DW120 – stodoła podwójnie nowoczesna
  3. Projekt Dom oszczędny – stodoła o oszczędnej formie
  4. Projekt Nieszablonowy – stodoła z wnęką garażową
  5. Projekt Niestereotypowy – stodoła parterowa
  6. Projekt Rezolutny C1N – stodoła ekonomiczna
Szkoła budowania: Dom z poddaszem użytkowym

Projekt Dom Wiktorii pa – stodoła bliska tradycji

Projekt Dom Wiktorii pa – Murator A117/1 – stodoła bliska tradycji.

Spośród prezentowanych przez nas projektów, ten w największym stopniu odwołuje się do tradycyjnej formy, a jednak jest bez wątpienia nowoczesny. Wydłużona bryła to oczywiste nawiązanie do kształtu dawnych stodół. Unowocześniają ją pergola tarasowa o prostopadłościennym kształcie, zredukowane okapy, daszek przy strefie wejścia i rozłożenie materiałów wykańczających elewacje.

Wprawdzie oblicówka drewniana (ewentualnie drewnopodobna) nasuwa oczywiste skojarzenia ze stodołami, ale została rozłożona w charakterystyczny dla nowoczesnej architektury sposób. Dynamizuje kompozycję i broni ją przed monotonią. Pokrycie dachu z blaszanych paneli na rąbek nawiązuje do pasów tworzonych przez deski i domyka kompozycję. W domu o powierzchni użytkowej 106,6 m2 może wygodnie żyć czteroosobowa rodzina. Po adaptacji poddasza, którą przewiduje projekt, liczba mieszkańców może się powiększyć, ponieważ dom zyska dodatkowe 58,8 m2 powierzchni użytkowej (w projekcie zaplanowano miejsce na schody prowadzące na poddasze).

Atutem projektu jest duży narożny taras (42,9 m²), na który można wyjść ze wszystkich czterech pokoi.

Strefa dzienna – salon (30,0 m²) połączony z kuchnią (10,8 m²) – jest doświetlana naturalnym światłem aż z trzech stron. Istotna rolę w powiększaniu jej przestrzeni odgrywają trzy duże, sięgające podłogi przeszklenia usytuowane na bocznej i ogrodowej elewacji.

W strefie nocnej są trzy sypialnie, każda o powierzchni blisko 11 m². Jedną z nich dodatkowo powiększa garderoba (1,9 m²). Są tu także dostępne z korytarza małe: garderoba (1,3 m²), pralnia (1,0 m²) i WC (1,9 m²) oraz duża łazienka (8,9 m²) z oknem.

Autorka w interesujący sposób zaprojektowała zaplecze gospodarcze i łączący je trakt. Jego rolę może pełnić dość duża kotłownia (6,9 m²) z przejściem do spiżarni (2,5 m²), a następnie przez wiatrołap, bocznym wejściem do kuchni.

Projekt Dom Wiktorii ma siedem innych wariantów, różniących się powierzchnią oraz liczbą pokoi. Są też wersje z garażem jednostanowiskowym.

Zobacz projekt Dom Wiktorii pa – Murator A117/1; autorka projektu: architekt Katarzyna Słupeczańska

Projekt Beztroski 1 – DW120 – stodoła podwójnie nowoczesna

To najnowocześniejszy z prezentowanych przez nas projektów współczesnej stodoły. Tę pozycję zagwarantowały mu nie tylko brak okapów czy ukryte orynnowanie, lecz także przedłużenie połaci dachu nad taras i stworzenie wysokiej strefy tarasowej oraz przeszklona po szczyt domu strefa dzienna, otwarta na antresolę. W tym projekcie, podobnie jak w poprzednim, drewno przywołuje skojarzenia z architektonicznym pierwowzorem. Jednak tym razem robi to w bardziej spektakularny sposób. Drewniane są nie tylko fragmenty elewacji, ale także wykończone od spodu połacie dachu zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzu.

Dom na zewnątrz i wewnątrz wygląda na zdecydowanie większy niż wskazywałyby na to metry kwadratowe (117,8 m² powierzchni użytkowej). Bryłę powiększa przeciągnięty nad taras dach. Wnętrze optycznie rozciągają otwarcia przestrzeni w pionie po połacie i na antresolę (10,5 m² powierzchni użytkowej/netto 17,9 m²) oraz w poziomie połączenie salonu (29,4 m²) z kuchnią (7,9 m²) i przeszkleniami z zadaszonym tarasem.

W domu może komfortowo żyć czteroosobowa rodzina. Są tu trzy sypialnie (11,3-13,7 m²), przy których zaprojektowano dostępne z korytarza łazienkę (5,9 m²) i pralnię z kotłownią (4,3 m²).

Strefę nocną od dziennej oddziela klatka schodowa z małym schowkiem (1 m²), nieduża łazienka (2,9 m² oraz spiżarnia 2,4 m²). Wszystkie te pomieszczenia stanowią ważny bufor akustyczny między dwoma strefami, w których życie toczy się na innych zasadach.

Projekt Beztroski ma trzy inne warianty, o nieco mniejszej powierzchni (bez antresoli) i z dostawioną do „stodoły” bryłą jednostanowiskowego garażu.

Projekt Dom oszczędny – stodoła o oszczędnej formie

Projekt Dom oszczędny – wariant II (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) – Murator EC317b – stodoła o oszczędnej formie.

Taka jest kompozycja bryły domu i przestrzeń w jej wnętrzu. Bezokapowa bryła z ukrytym orynnowaniem i skromną frontową elewacją to ukłon w stronę nowoczesnej powściągliwości.

Główną ozdobą tej architektury jest drewniana rama dostawiona do mieszkalnej części bryły, okalająca przeszkloną ogrodową elewację. Jest tak samo piękna, jak funkcjonalna. Osłania taras i przeszklenia, chroniąc wnętrze przed przegrzaniem w lecie i wzrokiem sąsiadów.

Oszczędność przestrzenna przejawia się w zminimalizowaniu powierzchni przeznaczonej jedynie na komunikację. Tylko tę funkcję pełni korytarz (4,7 m²) przy strefie nocnej, nawet przedsionek (4,4 m²) jest dodatkowo garderobą.

Pozostałe trakty komunikacyjne zostały wpisane w strefę dzienną (salonu 31,7 m²) połączonego z kuchnią. Są tu także schody prowadzące na antresolę 5,1 m2/9,5 m², z której można wejść do pomieszczenia rekreacyjnego 17,4 m2/49,3 m2.

Wysoka po połacie część wypoczynkowa i jadalniana strefy dziennej oraz jej otwarcie na antresolę powiększają i urozmaicają domową przestrzeń.

W części prywatnej domu są trzy sypialnie (10,8-15,4 m2), dostępne z korytarza łazienka (5,5 m2), WC (1,5 m2).

Plan parteru uzupełnia kotłownia (2,4 m2) dostępna z wiatrołapu i spiżarnia (2,8 m2) z wejściem z kuchni.

Projekt Dom oszczędny ma trzy inne warianty o różnych powierzchniach, liczbie pokoi, a nawet kształcie dachu.

Zobacz projekt Dom oszczędny – wariant II (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) – Murator EC317b; autor projektu: architekt Piotr Lewandowski.

Projekt Nieszablonowy – stodoła z wnęką garażową

Projekt Nieszablonowy (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) – Murator EC397 – stodoła z wnęką garażową.

Tym razem stodołowa forma została unowocześniona przez ramę, w którą ujęto wiatę garażową i strefę wejścia do domu. Masywne zadaszenie mające ponad 14 m. długości dominuje w kompozycji frontowej elewacji. Dodatkowo na pierwszy plan wybija je biała barwa kontrastująca z ciemniejszymi szaro-beżowymi płytkami klinkierowymi wykańczającymi ściany wnęki i ciemnoszarym dachem.Właśnie frontowa rama nadaje współczesnego rozmachu tej architekturze. Pełni też ważną rolę praktyczną – wraz z pomieszczenie gospodarczym (11,5 m2) usytuowanym na jej tyłach jest strefą buforową między ulicą a ogrodem.

Ogrodowa elewacja jest bardziej zachowawcza – zamiast zamaszystej ramy jest podcień tarasowy. Elewacja w parterowej części została wykończona płytkami klinkierowymi. Dzięki temu bardzo duży taras (66,1 m²) stał się przytulny.

Na uwagę zasługują także przemyślane rozwiązania funkcjonalne, które sprawiają, że w domu może komfortowo żyć nawet pięcioosobowa rodzina. Wymienianie ich zacznijmy w porządku, który narzuca droga prowadząca do domu. Wiatrołap jest usytuowany tuż przy garażowej wnęce. Można z niej także wejść do pomieszczenia gospodarczego, skąd prowadzi wyjście do ogrodu.

Na uwagę zasługuje projekt wejścia z przedsionka do części mieszkalnej domu – mamy tu dwa trakty. Jeden prowadzi schodami na poddasze, drugi, hol – do strefy dziennej. Przejście głównego traktu obok pokoju (15,5 m2) i niedużej łazienki (3,3 m2) oddalonych do części dziennej jest bardzo praktyczne. Pozwala na wyodrębnienie w domu dodatkowej strefy, przykładowo dla gości, seniora albo osoby pracującej – tak, by zachowując jej prywatność, nie izolować całkowicie od wspólnej domowej przestrzeni.

Na szczególną uwagę w strefie dziennej zasługuje kuchnia (11,5 m2), która – w zależności od aktualnych potrzeb – może być zamknięta lub częściowo otwarta na jadalnię. Praktycznym rozwiązaniem jest też mała spiżarnia (2,2 m2) na zapleczu kuchni. Pokój dzienny (34 m2) jest połączeniem jadani ze strefą wypoczynkową. Są duże sięgające podłogi okna wychodzące na dwie strony świata i tarasu. Dzięki temu przebywający na nim domownicy mogą korzystać z optymalnego dla siebie nasłonecznienia.

Na poddaszu ulokowano strefę nocną z trzema sypialniami (7,8 m2/10,6 m2; 15,3 m2/19 m2; 13,4 m2/17,2 m2), dostępne z korytarza łazienka (5,7 m2/7,4 m2) i pralnia/kotłownia (5,5 m2/7,4 m2).

Najmniejsza sypialnia została połączona z prywatną garderobą (6,8 m2) oraz łazienką (5,1 m2/7,8 m2).

Zobacz projekt Nieszablonowy (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) – Murator EC397; autor projektu: architekt Grzegorz Kaliciak.

Projekt Niestereotypowy – stodoła parterowa

Projekt Niestereotypowy (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) – Murator EC407 – stodoła parterowa.

Mała parterowa „stodoła” została powściągliwie zaprojektowana i skomponowana. Płaska, szara dachówka ceramiczna zestawiona z białymi otynkowanymi elewacjami, których ozdobą są – zastosowane bardzo oszczędnie, między przeszkleniami – pasy drewnianej (ewentualnie drewnopodobnej) oblicówki. Właśnie one przypominają o współczesności tej architektury. Interesująca jest również rola orynnowania w jej unowocześnianiu. Wbrew powszechnej praktyce autor projektu nie ukrył jej, ale podkreślił tak, by przejęła na siebie rolę subtelnych, wręcz jubilerskich detali. W tym małym domu może wygodnie żyć nawet pięcioosobowa rodzina. Są tu trzy sypialnie (10,6-12,9 m2) oraz ogólnodostępne łazienka (5,4 m2) i WC (1,4 m2).

Strefa dzienna (blisko 35 m2) to pokój wypoczynkowy i jadalnia (26,8 m2) częściowo połączony z kuchnią (8,1 m2) – tak, by ukryć kuchenny rozgardiasz. Pomoże w tym również spiżarnia (2,5 m2), do której można wejść z kuchni. Przestrzeń stosunkowo niedużej strefy dziennej skutecznie powiększają przeszklenia tarasowe ulokowane zarówno w pokoju, jak i kuchni.

W przypadku małego domu bardzo ważną funkcję porządkową pełni zaplecze gospodarcze.

Oprócz spiżarni strefą magazynową może być także kotłownia (5,2 m2) połączona z garażem i ogrodem. Bardzo praktyczna okaże się na co dzień także garderoba (2,4 m2) przy wiatrołapie.

Zobacz projekt Niestereotypowy (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) – Murator EC407; autor projektu: architekt Grzegorz Kaliciak

Projekt Rezolutny C1N – stodoła ekonomiczna

Projekt Rezolutny C1N – Murator A112cN+AR1; autorka projektu: architekt Katarzyna Słupeczańska – stodoła ekonomiczna.

To niezwykle ekonomiczny projekt – zarówno pod względem przestrzennym, jak i finansowym. Oczywiście, bardzo zwarta bryła o prostym kształcie minimalizuje koszty budowy, ale to nie wyczerpuje kwestii oszczędności tej architektury. Dom ma zaledwie 96 m2 powierzchni użytkowej, a udało się w nim rozplanować aż sześć pokoi. Dzięki temu, choć jest mały, może być przeznaczony nawet dla sześcioosobowej rodziny. Projekt można zrealizować na bardzo małej działce – mającej niespełna 272 m2 powierzchni (to także istotne dla kosztów całej inwestycji). Niewielka powierzchnia zabudowy ma jeszcze inny atut: ponieważ nie przekracza 70 m2, dom wybudujemy bez pozwolenia na budowę.

Spakowanie wielu pomieszczeń w domu o podstawie 6,68 x 10,58 m wymagało podniesienia ścianki kolankowej. Dzięki temu, że ma aż 149 cm, a dom przekrywa dach o dużym kącie nachylenia 40o, przestrzeń poddasza można było bardzo ekonomiczne zagospodarować. Są tu trzy wygodne sypialnie (8,7m2/10,2 m2 – 11,4 m2/13,3 m2), w każdej jest ściana szczytowa ułatwiająca aranżację. Taka ściana jest również w łazience (4,2 m2/5,0 m2) – może stanąć przy niej duża narożna wanna.

W sypialniach i łazience są okna pionowe, wprowadzające do wnętrz nie tylko naturalne światło, ale także ogrodowe widoki optycznie rozciągające pomieszczenia. Dwa okna dachowe doświetlają: jedno małą pralnię (1,0m2/1,4 m2), a drugie schody (3,3 m2) i hol (6,0 m2).

Na parterze jest nieduża strefa dzienna (21,8 m2/23,0 m2) pokój plus kuchnia, połączone oknem/drzwiami z tarasem (12,6 m2). Mimo niedużej powierzchni strefa dzienna jest atrakcyjna za sprawą ulokowania w niej schodów urozmaicających przestrzeń, które stały się tłem dla kominka i miejsca na szczapy.

Z przestrzeni parteru wydzielono jeszcze dwa małe pokoje (6,7 i 9,1 m2) – najmniejszy w domu może stać się funkcjonalnym gabinetem. Jest tu także łazienka (3,6 m2/3,9 m2) z miejscem na źródło ciepła; wiatrołap (3,7 m2), który pomieści dużą i mniejszą szafę, oraz malutka spiżarnia (0,8 m2/1,4 m2) ulokowana pod biegiem schodów.

Aby ten ekonomiczny dom ładnie się prezentował, konieczne było dokonanie korekt optycznych wysokiej (7,77 m) bryły o małej podstawie. Najważniejsza z nich to wyraźny podział elewacji na dolną i górną kondygnację, zaznaczony kontrastowymi barwami. Nawiasem mówiąc, to dzięki niemu architektura, a dokładniej jej górna kondygnacja pod dwuspadowym dachem, nawiązuje do nurtu stodołowego. Proporcję poprawia także przedłużenie połaci bezokapowego dachu pasami pokrycia schodzącymi na elewacje. Dodatkową korektę wprowadzają pionowe pasy ciemnego tynku na parterach długich elewacji i drewniane (lub drewnopodobne) fragmenty oblicówki przy oknach.

Projekt Rezolutny ma aż 39 innych wariantów różniących się powierzchnią i programami funkcjonalnymi – liczbą pokoi oraz zagospodarowaniem poddasza (przykładowo są projekty z przestrzenią poddasza przeznaczoną do indywidualnej adaptacji). Na tym różnice się nie kończą. Rezolutny występuje w wersjach bez okapów. Analizując poszczególne warianty, możemy się przekonać, jak można stopniować nowoczesność.

Zobacz inne popularne projekty z Kolekcji Muratora: