Nowoczesne domy parterowe. Wybieramy projekt gotowy domu

2023-10-26 15:15

Projekty gotowe pozwalają inwestorom na szeroki wybór z różnego rodzaju domów. Najpopularniejsze są domy z poddaszem użytkowym, ale warto zwrócić uwagę na budynki tylko z jedną kondygnacją - domy parterowe. Mają szereg zalet, a dodatkowo są, wbrew pozorom, bardzo różnorodne.

Spis treści

  1. Dom parterowy z wiatą na samochody
  2. Dom parterowy z ogromnym tarasem i dużą jadalnią
  3. Dom parterowy na rzucie prostokąta
  4. Niewielki dom parterowy z dwiema sypialniami
  5. Dom parterowy z antresolą
  6. Dom parterowy w nowoczesnym stylu

Decydując się na zakup projektu gotowego domu parterowego, warto znać zalety tego rozwiązania. Uważa się, że największą jest brak barier architektonicznych, co z pewnością sprawdzi się w przypadku osób starszych, niepełnosprawnych lub rodzin z małymi dziećmi. Całe mieszkanie jest łatwo dostępne i bezpieczne dla wszystkich domowników. Rozmieszczenie funkcji na jednym poziomie poprawia komfort użytkowania przestrzeni. Nie ma schodów, co ułatwia komunikację między strefami domu. Nie trzeba przemieszczać się między piętrami i wnosić rzeczy. Co więcej, rozmieszczenie funkcji na jednej kondygnacji może pomóc w zoptymalizowaniu przestrzeni i prowadzi do bardziej funkcjonalnego i wygodnego układu pomieszczeń.

Sprawdź, jak projekt domu wybrać na Twoją działkę. Skorzystaj z analizy architekta Murator PROJEKTY

Wbrew pozorom dom parterowy nie musi mieć nudnej bryły. Wśród projektów gotowych znajdziemy domy z dachami płaskimi i wielospadowymi, bryła może być prosta, ale też bardziej skomplikowana. Możemy dobrać rozwiązanie odpowiednie do naszych preferencji.

Warto też wiedzieć, że w porównaniu z budynkami wielopoziomowymi budowa domu parterowego może być tańsza ze względu na prostszą konstrukcję i mniejszą ilość materiałów potrzebnych do zrealizowania projektu. Łatwiej go też ogrzać i ochłodzić, co może zmniejszyć koszty eksploatacji.

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że powierzchnia zabudowy domu parterowego będzie większa niż domu, w którym strefę nocną umieścimy na poddaszu lub piętrze. Tu wszystkie funkcje należy rozłożyć na jednym poziomie. Zatem często na budowę domu parterowego potrzeba nieco większej działki.

Murator Remontuje: Jaką podłogę wybrać?
Materiał sponsorowany

Dom parterowy z wiatą na samochody

Powierzchnia użytkowa w projekcie Murator EC317 – Dom oszczędny (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) to aż 141,9 m². Jego nowoczesna bryła skrywa funkcjonalne wnętrze dla co najmniej pięcioosobowej rodziny. Zwraca uwagę całkowicie przeszklona ściana od strony ogrodu. Dzięki niej mamy zagwarantowane optymalne doświetlenie każdego pomieszczenia użytkowego w domu i piękny widok na otaczający dom ogród.

Układ funkcjonalny został wyraźnie podzielony na dwie strefy: dzienną i nocną. Pokój dzienny wraz z jadalnią zajmują aż 44 m² Ta część z jednej strony otwiera się na ogród, z drugiej na częściowo otwartą kuchnię (8,8 m²). Obok kuchni znalazło się miejsce na dosyć dużą spiżarnię, która ułatwi prace kuchenne i przechowywanie żywności. Do strefy dziennej wchodzimy przez niewielki przedsionek, w którym zmieści się szafa na odzież wierzchnią całej rodziny.

Strefa nocna zajmuje drugą część domu. Są tu trzy doskonale doświetlone sypialnie o podobnych powierzchniach (12,8 m², 14 m2, 13,6 m²), każda z wyjściem na taras i dostępem do ogrodu. Najmniejsza z sypialni to master bedroom z własną garderobą i przestronną łazienką. W domu jest również dodatkowa łazienka oraz gabinet (7,7 m²), który może także pełnić funkcję dodatkowej sypialni lub pokoju gościnnego. Na końcu korytarza z wejściami do poszczególnych pomieszczeń znalazło się również miejsce na dodatkową garderobę przynależącą do master bedroom.

Od strony elewacji frontowej zaprojektowano dużą wiatę garażową, gdzie zmieszczą się dwa samochody i jednoślady domowników lub gości. W dokumentacji przewidziano instalację kolektorów słonecznych do podgrzania ciepłej wody użytkowej.

Projekt: Dom oszczędny (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) – Murator EC317; autor projektu: architekt Piotr Lewandowski

PWP
Autor: www.muratorprojekty.pl Dodatkowym atutem tego domu parterowego jest wiata garażowa na dwa stanowiska samochodowe Link: Dom oszczędny (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) – Murator EC317

Dom parterowy z ogromnym tarasem i dużą jadalnią

W tym domu o powierzchni 129 m² może wygodnie zamieszkać czteroosobowa rodzina. Przestronna strefa dzienna pozwoli na wspólne spędzanie czasu. Będzie można też urządzać spotkania w szerszym gronie, bo w części jadalnianej zmieści się stół nawet na 12 osób. Salon (43,1 m²) zawsze będzie pełen światła; jego przeszklone ściany są otwarte na dwie strony świata. Taras, częściowo zadaszony, na który można dostać się z salonu i jednej sypialni (master bedroom), będzie doskonałym miejscem relaksu dla całej rodziny, nie tylko w pogodne dni.

Mimo że cały dom ma tylko 129 m², to wnętrze jest przestronne i czytelne, a komfort użytkowania podniosą na pewno przykuchenna spiżarnia, duża kotłownia z wyjściem na ogród (można tu wydzielić pralnię, miejsce na narzędzia lub sprzęty ogrodowe) i odizolowana strefa nocna.

Część prywatna domu zaczyna się za drzwiami korytarza. Znajduje się w niej komfortowa sypialnia małżeńska (17,2 m²) z własną garderobą i łazienką oraz dwie dodatkowe sypialnie i łazienka. Zaplanowano tu również miejsce na niewielkie WC (1,8 m²).

W domu jest również garaż na dwa samochody, z którego można przejść bezpośrednio do przedsionka.

Budynek przyciąga wzrok licznymi załamaniami, które nadają mu interesujący kształt. Dzięki nim udało się też stworzyć duży taras ze sporym zadaszeniem, gdzie można robić ogrodowe przyjęcia z widokiem na ogród. Połączenie bieli elewacji z elementami drewna nadaje bryle nowoczesny, miejski charakter.

Projekt: Nowe możliwości – Murator M176; autorka projektu: architekt Ewa Dziewiątkowska

PWP
Autor: www.muratorprojekty.pl Ten dom parterowy zmieści się na działce o wymiarach 24,90 x 27,40 m Link: Projekt: Nowe możliwości – Murator M176

Dom parterowy na rzucie prostokąta

Ten rozłożysty budynek ma ciekawe rozwiązanie funkcji we wnętrzu. W projekcie Zachodzące słońce – Murator M230 nie ma oczywistego podziału na strefy dzienną i nocną. Po wejściu do domu przez spory przedsionek na lewo znajdziemy pierwszą wydzieloną część prywatną. Rozpoczyna się niewielką garderobą, a dalej jest łazienka i sypialnia (12,6 m²) – całość to idealna sypialnia dla rodziców.

Bezpośrednio z przedsionka przejdziemy do strefy dziennej – salonu z jadalnią (30,5 m²) i oddzielonej półwyspem lub wyspą od kuchni. Naturalne światło wpada do wnętrza przez duże przeszklenia. Na prawo od strefy dziennej znajduje się druga strefa nocna z trzema sypialniami, każda z wyjściem na taras oraz przestronną łazienką. W domu jest również jednostanowiskowy garaż, z którego jest przejście bezpośrednio do przedsionka.

Dużym atutem tego projektu jest ogromny taras, który rozciąga się wzdłuż dwóch elewacji domu. Projekt jest dowodem, że dom na rzucie prostokąta może mieć wnętrza wygodne w użytkowaniu. Funkcjonalność osiągnięto przez rozdzielenie dwóch stref nocnych. Na 110 m² zmieściły się tu aż cztery sypialnie i przestronna strefa dzienna. Dom dzięki rozplanowaniu funkcji na rzucie prostokąta idealnie nadaje się na wąską działkę.

Sama bryła domu jest nowoczesna, zaprojektowana w modnych odcieniach. Na części budynku zaplanowano grafitowe płytki klinkierowe, które skontrastowano z bielą pozostałych ścian. Dodatki z jasnego drewna ociepliły bryłę i rozjaśniły dominujący na froncie grafit.

Projekt: Zachodzące słońce – Murator M230; autorka projektu: architekt Ewa Dziewiątkowska

PWP
Autor: www.muratorprojekty.pl Na elewacjach domu można dostrzec trzy ciekawe faktury: gładki, jasny tynk, grafitową cegłą i ciepły odcień drewna. Wszystko razem prezentuje się nowocześnie i ponadczasowo Link: Projekt: Zachodzące słońce – Murator M230

Niewielki dom parterowy z dwiema sypialniami

Nowoczesna architektura, idealnie zaplanowana przestrzeń i maksymalne doświetlenie to główne atuty projektu Tylko jeden – Murator M224. Ten nieduży dom parterowy o bryle nawiązującej do nowoczesnej stodoły ma 102,5 m² powierzchni użytkowej.

Układ funkcjonalny jest na rzucie zbliżonym do kształtu kwadratu. W jego centralnym punkcie znalazła się strefa dzienna – salon z miejscem do relaksu oraz jadalnią (31,3 m²). Po prawej stronie usytuowano kuchnię (14,4 m²) z niewielką spiżarnią, oddzieloną od salonu dużą wyspą kuchenną. Dwie sypialnie, czyli strefę nocną, zlokalizowano w lewej, bocznej części domu. Od frontu zaprojektowano łazienkę (7,1 m²) oraz dodatkowe WC. W domu znalazło się również miejsce na kotłownię z wydzieloną strefą na ewentualne schody na poddasze, które można zaadaptować w przyszłości. Do domu dostawiona jest również wiata garażowa na jeden samochód.

Na tylnej elewacji uwagę skupia szklana fasada, która nie tylko zapewni doskonałe doświetlenie wnętrza, ale też da poczucie kontaktu z naturą. Z tej strony zaplanowano też taras. Mimo prostej architektury forma budynku zachwyca detalami. Ten niewielki dom z dwuspadowym dachem to dobra propozycja dla osób stawiających na nowoczesność i pobudzające wyobraźnię rozwiązania funkcjonalne.

Projekt: Tylko jeden – Murator M224; autorka projektu: architekt Ewa Dziewiątkowska

PWP
Autor: www.muratorprojekty.pl Ten nowoczesny dom parterowy zmieści się na działce o wymiarach 25,30 x 18,70 m. Link: Projekt: Tylko jeden – Murator M224

Dom parterowy z antresolą

Projekt domu Efektowny – Murator M238 jest najmniejszy w tym zestawieniu. Jego całkowita powierzchnia użytkowa to jedyne 94,2 m². Strefę wejścia podkreśla przełamanie dwuspadowego dachu oraz lekko wysunięty schodkowy podest. Dominuje tu jasna szarość i biel, ocieplone elementami z drewna. Na szczególną uwagę zasługuje elewacja ogrodowa z niemal całkowicie przeszklonym ryzalitem. Drewniane elementy nawiązują kolorystyką do tarasu. Grafitowy dach podkreśla ozdobną funkcję ryzalitu i nadaje bryle wyrazistości.

W tym projekcie znalazła się przestronna i pięknie doświetlona strefa dzienna (30,5 m²). W jadalni przewidziano miejsce na duży stół, który pomieści osiem osób. Przestronność tego wnętrza uzyskano dzięki 5-metrowej wysokości do sufitu rozpiętego na konstrukcji dachu. Zlokalizowana od frontu kuchnia (10,8 m²) przylega do salonu, ale nie ingeruje w strefę wypoczynku, dzięki czemu nie zaburza układu funkcjonalnego. W kuchni wydzielono miejsce do spożywania codziennych posiłków.

Lewe skrzydło domu zajmuje część nocna z trzema sypialniami i dwiema łazienkami. Jedna z łazienek może pełnić również funkcję oddzielnej pralni, w której znajdzie się też miejsce na toaletę z umywalką. Dla zapewnienia większej intymności strefy nocnej można ją oddzielić od części dziennej ścianką działową z drzwiami.

Z prawej strony domu zaplanowano kotłownię z bezpośrednim wyjściem do ogrodu. Takie usytuowanie pozwoli na wykorzystanie pomieszczenia również w innym celu, na przykład na przechowywanie sprzętu grillowego lub składanych mebli ogrodowych.

Projekt: Efektowny – Murator M238; autorka projektu: architekt Katarzyna Słupeczańska

PWP
Autor: www.muratorprojekty.pl Dom idealnie wpasuje się na działkę o wymiarach 22,10 x 17,60 m Link: Projekt: Efektowny – Murator M238

Dom parterowy w nowoczesnym stylu

Ten nowoczesny dom może się spodobać inwestorom szukającym nietuzinkowego projektu. Powierzchnia użytkowa budynku została zamknięta w ciekawej formie dwóch przenikających się brył klasycznego domu z dwuspadowym dachem z prostopadłościenną białą ramą, która z trzech stron tworzy zadaszenie dużego tarasu, a z czwartej częścią domu. Wewnętrzna bryła w kształcie klasycznego domu pokryta została drewnianymi pionowymi deskami.

Tej ciekawej bryle odpowiada też interesująco rozwiązany układ funkcjonalny. Wnętrze zostało podzielone na dwie odrębne strefy. Wejście do domu umieszczono w bryle wewnętrznej pod zadaszeniem. Po wejściu znajdujemy się w otwartej części dziennej (33,3 m2) złożonej z salonu i jadalni. Duże przeszklenia doświetlają wnętrze naturalnym światłem. W skład strefy dziennej wchodzi również nieco schowana kuchnia (9,5 m2), którą wedle uznania można zamknąć. W tej strefie znajduje się też niewielka łazienka dla gości (3,0 m2), w której zmieści się również prysznic dla domowników.

Prawa strona to część nocna. Zaplanowano ją w części budynku pod ramą z dachem płaskim. Została oddzielona drzwiami od strefy dziennej. Tu znajdują się trzy przestronne sypialnie (a w każdej wydzielone miejsce na szafę) oraz duża łazienka (6,5 m2) z miejscem na pralkę i wyjściem na zewnątrz.

Projekt Zx8330 jest prosty, praktyczny, a jednocześnie elegancki i z pewnością będzie się wyróżniał w sąsiedztwie.

Projekt: Projekt domu Zx8330 – Zx8330; autorzy projektu: architekci Agnieszka Kozubowska-Puczka, Paulina Konieczna, Karol Kamiński

PWP
Autor: www.muratorprojekty.pl Ten nowoczesny tom zmieści się na działce o wymiarach 21,26 x 20,56 m Link: Projekt: Projekt domu Zx8330 – Zx8330
Murator PROJEKTY – Spełnij marzenie o własnym domu
projekty gotowe

Autor: www.muratorprojekty.pl

Tysiące sprawdzonych projektów domów, kompleksowa obsługa architekta i eksperta kredytowego, atrakcyjne promocje, bogaty pakiet dodatków i rabatów.

Nasi Partnerzy polecają