Domy letniskowe to domy o szczególnym przeznaczeniu. Ich podstawową cechą jest to, że nie muszą być one przystosowane do użytkowania całorocznego. Zwykle nie mają też zbyt dużej powierzchni – spędzamy w nich czas głównie latem gdy warunki pogodowe zapraszają do korzystania z atutów przyrody. Nie ma też ograniczeń jeśli chodzi o technologię budowy. Można wybrać dom letni w technologii drewnianej, ale także w technologii murowej.
GALERIA: zobacz projekty domków letniskowych z Kolekcji Muratora
Dom letni drewniany - plusy i minusy rozwiązania
Zaletą domów drewnianych jest niewątpliwie to, że szybko można je ogrzać. Wystarczy zapalić w kominku lub włączyć elektryczny piecyk, żeby po kilku godzinach było w nim ciepło. Równie szybko dom się wychładza, więc w zimne dni trzeba go ogrzewać stale lub często dokładać do kominka. Jeżeli jednak nosimy się z zamiarem przyjeżdżania do domu letniego co weekend, dom drewniany prawdopodobnie lepiej spełni nasze oczekiwania.
Dom drewniany jest ponadto łagodniejszą ingerencją w naturalny krajobraz; drewno to budulec starych chałup wiejskich, więc w lesie czy na wsi ma szansę dobrze wpisać się w otoczenie. Drewniane ściany wewnątrz są przytulne, dlatego wykończenie drewnianego domu może być prostsze. Jego odnawianie też nie jest skomplikowane.
Polecany artykuł:
Dom letni murowany - plusy i minusy rozwiązania
Jeśli chodzi o murowany dom letni, to do jego ogrzania potrzebujemy więcej energii i osiągnięcie odpowiedniej temperatury wewnątrz trwa dłużej. Na krótkie pobyty to gorsze rozwiązanie – zanim dobrze nagrzejemy mury, trzeba będzie wyjeżdżać.
Murowany dom letni może być lepszym wyborem, jeżeli budujemy go z myślą o długich wakacyjnych pobytach całej rodziny i naszą troską jest bezpieczeństwo.