Dobre projekty domów z wejściem od południa. Domy z kilkoma tarasami
Projekty domów z wejściem od południa mają specjalnie opracowany układ, tak aby salon mógł być zlokalizowany na tej samej elewacji co wejście do domu. Zobacz wybrane projekty domów z wejściem od południa, w których zadbano o odpowiednie doświetlenie naturalnym światłem strefy dziennej wraz z tarasem.
Inwestorzy z reguły chcą mieć duże przeszklenia i taras od południa, bo takie usytuowanie gwarantuje najdłuższe nasłonecznienie. Fakt, że mamy deficyt dni słonecznych, przekłada się na rozwiązania architektoniczne, dzięki którym z promieni słońca można się cieszyć w jak największym stopniu o każdej porze roku – we wnętrzu domu i na tarasie.
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl
Projekt EC383 Nowatorski (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją), arch. Grzegorz Kaliciak. Skromny, nowoczesny front domu kontrastuje z ogrodową elewacją. Zobacz ten projekt domu
Domy z wejściem od południa: projekty z kilkoma tarasami
W przypadku projektów domów z wejściem od południa sytuacja jest dość skomplikowana. Dla najbardziej światło i ciepłolubnych powstają projekty z tarasami usytuowanymi od południa – w sąsiedztwie wejścia do domu. Jednak to rozwiązanie, które nie na każdej działce się sprawdzi. Dobrze mogą wpisać się w tę, która jest dość duża i pozwala na odsunięcie od drogi frontu domu. W przypadku działek niedających takich możliwości tarasy i duże okna są osłaniane od drogi albo sytuowane z innych stron domu.
Pozostają jeszcze ważne kwestie, o których nie należy zapominać. Po pierwsze, aby lokalizację tarasu dostosować do naszych upodobań dotyczących intensywności nasłonecznienia (najsilniejsze południowe wcale nie musi okazać się dla nas optymalne). Po drugie zaś, by zastanowić się, o jakich porach dnia z reguły będziemy przebywali w domu i mogli najczęściej korzystać ze słonecznego tarasu.
Dlatego warte uwagi są projekty domów z kilkoma tarasami usytuowanymi z różnych stron świata i dużymi tarasowymi oknami pozwalającymi wprowadzać do domu światło o różnych porach dnia.
Polecany artykuł:
Projekt domu z tarasami ze wszystkich stron
Projekt: M228bD Wielka zmiana – wariant IV; autorka: architekt Katarzyna Słupeczańska
- powierzchnia użytkowa: 169,2 m²
- liczba pokoi: 5
- powierzchnia zabudowy: 189, 2 m²
- wymiary działki: 26,00 x 17,80 m
Propozycja dla tych, którzy lubią podążać za słońcem. Tym razem kompromis między koniecznością usytuowania wejścia od południa, a doskonałym doświetleniem domu został rozwiązany w sposób spektakularny.
Tarasy są zlokalizowane ze wszystkich stron domu, czyli świata, i usytuowane przy dwóch kondygnacjach. I tak, wybierając podstawową (nie lustrzaną) wersję projektu przy parterze znajdzie się południowo-zachodni i północny taras, oba przy strefie dziennej (mającej 45,1 m²). Z kolei przy piętrze – południowo-wschodni i zachodni. Dostęp do tarasowych przyjemności jest tu sprawiedliwy, zapewniony z każdej z 4 sypialni (13,3 do 22,7 m²).
Nasłonecznienie może być tu stopniowane w dwojaki sposób – przez zmianę strony świata lub kondygnacji. Niższa jest bardziej otwarta na słońce, wyższą osłaniają wysunięte okapy, dzięki którym nasłonecznienie staje się bardziej stonowane.
Przeczytaj więcej o projekcie M228bD Wielka zmiana >>>
Projekt domu z tarasem osłoniętym od drogi
Projekt: EC383 Nowatorski (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją); autor: architekt Grzegorz Kaliciak
- powierzchnia użytkowa: 139,5 m²
- liczba pokoi: 5
- powierzchnia zabudowy: 187,7 m²
- wymiary działki: 17,30 x 27,20 m
Zacznijmy od najbardziej skomplikowanego przypadku – projektu domu na niedużą (470 m²), wąską (17,3 m²) i trudną działkę z frontem od południa. Nawet mimo takich ograniczeń powstał projekt ładnego funkcjonalnego domu z tarasem i dużymi oknami osłoniętymi od drogi. Ich lokalizacja zadowoli tych, którzy od życia w pełnym, ostrym południowym świetle wolą to bardziej stonowane i rozproszone.
Możliwości są dwie: taras z dużymi oknami może być zlokalizowany od wschodu lub (w lustrzanej wersji projektu) od zachodu. Wybór powinien być podyktowany dziennym rytmem życia domowników i sąsiedztwem od strony przyszłej części ogrodowej z tarasem. Jest on kluczowy dla odbioru domowej przestrzeni, ponieważ część mieszkalną domu (3 sypialnie i otwartą strefę dzienną) doświetlają głównie okna od tarasowej strony (z wyjątkiem niedużego, południowego okna kuchenne).
Projekt domu doskonale sprawdzi się nie tylko na wąskiej działce, lecz także na takiej z nieestetycznym sąsiedztwem nawet z dwóch stron domu i pięknym widokiem z jednej. W takiej sytuacji konsekwentne otwieranie wnętrza na wybraną stronę świata może okazać się zbawienne.
Atutem tego projektu na działkę z wejściem od południa jest przemyślany podział parteru, który sprawia, że dom zdaje się być znacznie większy. Istotne są tu dwie osie widokowe. Pierwsza biegnie od wiatrołapu do przeszklonej ściany i dalej do ogrodu. Druga – przez całą długość domu, od kuchni do sypialni gospodarzy – ma blisko 20 m. Kolejny plus to bez wątpienia przestronna strefa dzienna (49,7 m2) otwarta na rozłożysty taras (39,5 m2), ujęty w ramę gwarantującą intymność.
Poza tym to rozwojowy projekt domu – aż 97,7 m² powierzchni użytkowej poddasza do adaptacji.
Przeczytaj więcej o projekcie EC383 Nowatorski >>>
Projekt domu z narożnym tarasem
Projekt: C444w Czterolistna koniczyna – wariant XIX; autor: architekt Przemysław Biryło
- powierzchnia użytkowa: 100,5 m²
- liczba pokoi: 4
- powierzchnia zabudowy: 152,3 m²
- wymiary działki: 20,40 x 20,40 m
W tym projekcie domu taras łączy się ze strefą wejścia usytuowaną od południa. Takie zestawienie, podyktowane poszukiwaniem sposobu na jak najlepsze doświetlenie, ma także znaczenie estetyczne dla bryły domu. Jego front staje się bardziej reprezentacyjny i jednocześnie gościnny.
Narożny taras może być zlokalizowany od południa i wschodu albo południa i zachodu (lustrzana wersja projektu). Strefa dzienna (42,2 m²) jest doświetlana naturalnym światłem wpadającym z dwóch stron. W południowym świetle zobaczymy jadalnię i kuchnię. W głąb, w stronę wypoczynkowej części światło łagodnieje – więcej tu promieni zachodniego lub wschodniego słońca (zależnie od wyboru wersji projektu).
Warto też zwrócić uwagę na ekonomiczne gospodarowanie przestrzenią tego niedużego domu. Z powierzchni użytkowej 100,5 m² oprócz strefy dziennej udało się wygospodarować 3 sypialnie, 2 łazienki i pomieszczenie techniczne. Wraz ze zmieniającymi się potrzebami domowników dom można powiększyć dzięki adaptacji poddasza (44,9 m²).
Przeczytaj więcej o projekcie C444w Czterolistna koniczyna - wariant XIX >>>
Artykuł był opublikowany w miesięczniku Murator. W magazynie znajdziesz jeszcze więcej wskazówek, szczegółowe rysunki, rekomendacje, cykle tematyczne. Dodatkowo, kupując ofertę online otrzymujesz:
✓ numery bieżące
✓ archiwum
✓ dostęp do poradników i Numerów Specjalnych