Bliźniak. Gdy szukasz domu, do którego bez problemu dobudujesz drugą część
Znalezienie odpowieniego projektu bliźniaka nie jest łatwe. Taki dom musi dobrze wyglądać na działce zarówno w pojedynkę, jak i w parze. Powinien być również łatwy do zbliźniaczenia i mieć właściwą powierzchnię użytkową. Taki właśnie jest projekt domu Murator C100 Diament.
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy
Projekt domu Murator C100 Diament
Dom bez podpiwniczenia, parterowy, z użytkowym poddaszem, z garażem w bryle
- Autor: architekt Sławomir Wunsch
- Powierzchnia netto 205,3 m²
- Powierzchnia domu* 146,4 m²
- Powierzchnia zabudowy 138,1 m²
- Kubatura 810,0 m³
- Minimalne wymiary działki 19,8 x 21,8 m
Dlaczego łatwo do tego domu dobudować drugą część?
- Proste zmiany konstrukcyjne – dwie jednakowe części (jedna w odbiciu lustrzanym) łączy się ścianami garaży, przedłużając połacie przekrywających je dachów. Zmiany konstrukcyjne są więc niewielkie i nieskomplikowane (zaprojektowanie wspólnej ławy fundamentowej pod ściany, którymi zetkną się domy, oraz zlikwidowanie okienka w garażu).
- Kalenice sąsiadujących dachów są ustawione w tym samym kierunku – dzięki temu łatwo jest je połączyć. Należy tylko zlikwidować okapy dachowe.
- Ściana łącząca domy jest krótka – jest szansa na niezłe naturalne oświetlenie wnętrz.
- Jedna ściana bez okien – dom, który chcemy połączyć w bliźniak, powinien mieć jedną ścianę ślepą albo taką, w której można zrezygnować z okien. W tym domu w ścianie łączącej obydwa budynki znajduje się tylko małe okienko garażowe, które można zamurować.
- Domy zetkną się garażami – połączenie domów częścią niemieszkalną zmniejsza uciążliwość bliskiego sąsiedztwa, ponieważ pozwala na oddalenie od siebie pomieszczeń, w których często się przebywa: salonu, sypialni, gabinetu. Nie przenosi się też hałas przez wspólną ścianę.
- Dom jest stosunkowo wąski (11,8 m) – dzięki temu po połączeniu w bliźniak łatwo będzie go usytuować na działce. Dwa domy mieszczą się na działce o szerokości 31,6 m, jeśli jednak przeniesiemy okna w gabinecie na ścianę frontową, może być ona krótsza o 2 m.
- Taras osłonięty ścianami – zapewnia większą intymność, oddzielając od sąsiada zamieszkującego drugą część bliźniaka. Można więc urządzić tam na przykład kącik jadalny.
- Zadaszony balkon na poddaszu – podobnie jak taras na parterze chroni przed spojrzeniami sąsiadów i daje więcej swobody w wykorzystaniu go. Dodatkową zaletą jest możliwość korzystania z niego nawet wtedy, gdy pada.
Jak można ustawić ten dom na działce?
Optymalna orientacja działki pozwala na ustawienie budynku wejściem na północ lub północny wschód. Wtedy słońce zagląda do domów dość sprawiedliwie, chociaż w jednym jest go więcej rano, a w drugim po południu. Najmniej korzystne (pod względem nasłonecznienia) jest wybudowanie bliźniaka w linii wschód – zachód, bowiem jeden z domów jest zupełnie pozbawiony południowego światła.
Szczególnie trudno o dobre doświetlenie w bliźniaku symetrycznym (identyczne połówki ułożone w lustrzanym odbiciu) położonym na bardzo wąskiej działce. Niedostatki oświetlenia można zrekompensować, budując na przykład bliźniak asymetryczny. Zyskujemy wtedy lepsze doświetlenie pomieszczeń w obu częściach domu.
Czy w kuchni można zrobić spiżarnię?
Kuchnia jest na tyle duża, że z wydzieleniem w niej spiżarni nie będzie większego problemu. Najwygodniej jest wydzielić ją przy ścianie sąsiadującej z łazienką. W wyodrębnionej w ten sposób spiżarni wystarczy miejsca na półki na zapasy i przetwory.
W kuchni pozostanie zlewozmywak, lodówka, kuchenka i szafki (można je ustawić na przykład jako wyspę przy ściance dzielącej kuchnię od pokoju dziennego), a także kącik jadalny. Wejście najwygodniej jest umiejscowić w kuchni, ale aby zajmowało ono jak najmniej miejsca, warto zastosować drzwi wahadłowe, składane lub przesuwne.
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy
Spiżarnia w kuchni
Jak powiększyć parter domu?
Zamknięcie tarasu w celu powiększenia przestrzeni parteru jest dość skomplikowane, ponieważ na murowanej ścianie zewnętrznej oddzielającej wnętrze domu od tarasu opiera się ściana zewnętrzna poddasza. Musielibyśmy więc jednocześnie je powiększyć i zrezygnować z zadaszonego balkonu. Na parterze można też zrobić wzmocnienie (podciąg i dwa słupy), na którym oprze się ściana poddasza. Jest jednak także inne rozwiązanie.
Jeżeli działka jest odpowiednio długa, można wydłużyć cały dom o jeden lub dwa moduły wiązarów dachowych (odpowiednio 88 i 176 cm). Bryła domu niewiele się wtedy zmieni, natomiast zyskamy sporo przestrzeni – powiększą się kuchnia, pokój dzienny i hol. Dzięki temu można będzie łatwiej wydzielić spiżarnię, a w pokoju dziennym znajdziemy miejsce na dodatkowe meble. Wydłużenie tej części domu skłania jednak do dodania okna w salonie i przesunięcia okna w kuchni, aby było tam więcej światła.
Jak zagospodarować schowek nad garażem?
Wysokość schowka oraz konstrukcja dachu pozwalają na inne jego wykorzystanie i włączenie do powierzchni poddasza. Można na przykład zrobić w nim dużą łazienkę dostępną dla wszystkich mieszkańców, a te zaproponowane w projekcie zamienić na garderoby.
Gdyby natomiast rodzinie zamieszkującej dom wystarczyły dwie sypialnie na poddaszu, można by połączyć znajdujące się po prawej stronie od wejścia pokoje w dużą sypialnię małżeńską z wydzielonymi w niej łazienką i garderobą, a w pomieszczeniu nad garażem urządzić dodatkowy pokój wykorzystywany na przykład w czasie przyjazdu gości. W takim przypadku wejście do drugiej łazienki musi się znaleźć w holu, aby była ona dostępna także dla osoby zajmującej sypialnię gościnną.
W wypadku wydłużenia domu o jeden moduł wiązarów dachowych możliwości aranżacji poddasza jest jeszcze więcej, ponieważ zwiększa się jego powierzchnia. W pomieszczeniu nad garażem można na przykład urządzić gabinet, do którego przejście znajdzie się pomiędzy łazienkami. Dodatkowo obok schodów warto wygospodarować choćby niewielką garderobę.
Można też – tak jak w wersji podstawowej projektu – zaaranżować w schowku dużą, ogólnodostępną łazienkę z pełnym programem (wanna, natrysk, dwie umywalki, bidet, sedes), a zrezygnować z większej łazienki przy sypialni na rzecz obszernej garderoby i z mniejszej na rzecz pralni.
W przypadku adaptacji położonego nad garażem schowka na cele mieszkalne należy zapewnić odpowiednią wentylację i dostęp światła, a także odpowiednio zbudować ściany, którymi zetkną się domy (najlepiej dwie niezależne, oddylatowane od siebie).
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy
Łazienka zamiast schowka i inna aranżacja poddasza
Czy w jednym z bliźniaków można zrobić garaż dwustanowiskowy?
Pod względem konstrukcyjnym nie jest to skomplikowane. Wystarczy poszerzyć jedno pomieszczenie i odpowiednio przedłużyć połać dachu. Domy nie będą wtedy identyczne, ale za to jeszcze bardziej oddalą się od siebie ich części mieszkalne. Problemem może być jedynie wielkość działki.
Jeśli jest ona zbyt mała, można zlikwidować znajdujące się na elewacji bocznej okno w gabinecie i umiejscowić je na elewacji frontowej. Dzięki temu boczna ściana budynku zostanie pozbawiona jedynego okna i możliwe będzie zbliżenie się do granicy działki sąsiada (na odległość 3 zamiast 4 m).