Polski dom na liście najpiękniejszych budynków na świecie. Niesamowite jak wygląda! ZDJĘCIA

2022-11-02 11:40
Najpiękniejszy dom na świecie
Autor: Jakub Certowicz Od ogrodu do domu - architekci stworzyli dom wynikający z ogrodu, czyli From the Garden House

Najpiękniejszy dom na świecie zbudowano w Polsce! From the Garden House pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego znalazł się na liście najpiękniejszych budynków na świecie. Został wyróżniony przez jeden z najbardziej znanych portali architektonicznych na świecie – Archilovers i uzyskał tytuł Best Project 2021. Wyjątkowa jest historia tego domu - został on wkomponowany w istniejący już projekt ogrodu.

Dom From the Garden House projektu KWK Promes Roberta Koniecznego na początku 2022 roku został wyróżniony przez jeden z najbardziej znanych portali architektonicznych na świecie - Archilovers i uzyskał tytuł Best Project 2021. To już kolejne wyróżnienie dla tego budynku, gdyż wcześniej został on doceniony również przez portal Archello, który przyznał mu tytuł budynku roku 2021. 

Dom, który "wynika z ogrodu"

Projekt From The Garden House był dla architektów niecodziennym doświadczeniem. Właściciel przyszedł do nich z gotowym projektem ogrodu, który był już w zaawansowanej realizacji. Brakowało tylko domu. Wydawało im się to wtedy niedorzecznym odwróceniem biegu rzeczy.

Przeczytaj też:

Projekt ogrodu: najważniejsze zasady planowania ogrodu >>>

Finalnie pomysł właściciela, aby zacząć inwestycję od realizacji ogrodu, okazał się logiczny. W momencie ukończenia budowy domu od razu mógł się cieszyć dorodną zielenią. Aby uzyskać docelową wielkość, rośliny potrzebują więcej czasu niż trwa realizacja domu, a sadzenie wysokich drzew generuje duże koszty. Co więcej, ze względu na transport i konieczność użycia ciężkiego sprzętu, jest to nieekologiczne.

Finalnie dom i ogród funkcjonują w pełnej symbiozie, nawzajem się uzupełniając.

GALERIA: polski dom wśród najpiękniejszych na świecie - zdjęcia bryły i wnętrza domu

Dom wtopiony w naturę

Miłośnik przyrody zamienił zupełny ugór w piękną zieloną oazę z jeziorem i płynnie poprowadzoną drogą do miejsca, gdzie miał się znaleźć dom. I te krzywizny, po których lubił się poruszać, zainspirowały architektów. 

Parter 200-metrowego domu razem z częścią dzienną stał się ich kontynuacją, wpisując się w otoczenie. Miękkie kształtowanie przyziemia pozwoliło wydzielić podjazd oraz wprowadzić ogród niemalże do wnętrza domu. Wrażenie to dopełnia zastosowany na elewacjach szary beton, który nawiązuje kolorystycznie do istniejącej, kamiennej drogi, będącej punktem wyjścia projektu. Zaokrąglona forma wyraźnie oddziela podjazd od reszty ogrodu, zapewniając mieszkańcom intymność i ciszę.  

Z topograficznie ukształtowanym parterem kontrastuje biała minimalistyczna bryła piętra zamykana okiennicami od strony południowej, zapewniającymi prywatność od strony dojazdu. Te dwie odmienne geometrie łączy miękko wykrojone atrium - zielone serce domu. Ogród otaczający dom ze wszystkich stron niemalże wlewa się do jego wnętrza przez półatrium w poziomie parteru.

Rozległy ogród był dla nas elementem zastanym, na który mieliśmy minimalny wpływ, dlatego potraktowaliśmy go jak element naturalny, którego się nie wybiera. Stąd nazwa projektu, bo z ogrodu ten dom wynika

Najpiękniejszy dom na świecie
Autor: Jakub Certowicz Rozległy ogród był dla architektów elementem zastanym, potraktowali go jak element naturalny, którego się nie wybiera

Dom czerpiący energię z alternatywnych źródeł

From The Garden House to także dom czerpiący energię z alternatywnych źródeł. Architekci zastosowali tu zrównoważone systemy. Chcieli, aby przy zmieniającym się klimacie, zarówno ten dom, jak i następne, które tu powstaną oraz otaczające je zielone tereny funkcjonowały jak jeden samowystarczalny organizm. 

From The Garden House

  • Projekt: KWK Promes
  • Autorzy: architekci Robert Konieczny, Michał Lisiński, Marcin Harnasz, Piotr Tokarski
  • Konstrukcja: Kornel Szyndler Proeco
  • Powierzchnia użytkowa: 1997.0 m²
  • Projekt: 2008-2011
  • Realizacja: 2011-2021

Zobacz też najlepsze domy w Polsce

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE