Dom z recyklingu, czyli budowanie w trosce o środowisko

2019-06-25 13:01

Coraz częstsze doniesienia o zmianie klimatu i negatywnym wpływie człowieka na środowisko skłaniają do refleksji, a przede wszystkim do działania. Tym bardziej cieszą takie projekty, jak domy z recyklingu. Udało się to pracowni MAZM, która w tym duchu stworzyła dom w jednej z warszawskich dzielnic.

Dom z recyklingu
Autor: Projekt: MAZM, Zdjęcie: Ignacy Matuszewski

Budynek znajduje się w dzielnicy o założeniach miasta ogrodu. Wpisuje się w otaczającą zabudowę i jest bardzo oryginalnym projektem. Projekt pracowni MAZM prowadzonej przez Marka Szcześniaka, został tez wyróżniony w XIV edycji konkursu Wienerberger Brick Award 2019 w kategorii „Feeling at home”.

W projekcie użyto cegłę z rozebranego domu z zachodniej części Polski – stąd pochodzą inwestorzy. I to zainspirowało nazwę domu – dom z recyklingu.

Przeczytaj też:

Z cegły i betonu
Autor: Projekt: MAZM, Zdjęcie: Ignacy Matuszewski Najważniejsze było pozostawienie całej bryły domu

Przebudowa domu

Założeniem projektu, nad którym prace trwały 4 lata (2014-1018) była przebudowa oraz rozbudowa istniejącego już domu jednorodzinnego. Najważniejsze było pozostawienie całej bryły domu, gdzie znajdują się teraz sypialnie dla dzieci i dobudowa nowej części, która obejmuje kuchnię i salon na parterze, sypialnię rodziców z łazienką na piętrze oraz dwupoziomowy taras.

Przeczytaj też:

Część, którą dobudowano jest niewielką prostokątną formą z geometrycznym układem otworów okiennych. Są one w formie wąskich szczelin albo rozległych tafli szkła, które otwierają wnętrza domu na ogród – w zależności od funkcji pomieszczeń.

Ważnym elementem domu od strony ogrodu jest masywny, betonowy taras, który ograniczono rzędem słupów. Daje to kameralne miejsce do wypoczynków dla mieszkańców, jak i ogranicza widok z ulicy.

Utrudnieniem, które pojawiło się na początku projektowania był wąski prostokątny kształt działki - wynosi 695 m kw. Teren był również ograniczony ścianami sąsiednich budynków, które stoją w ostrej granicy działki. Finalnie wpłynęło to na rozmieszczenie funkcjonalne budynku oraz całkiem klarowną ideę dla bryły - dom ma powierzchnie 201 m kw.

Sonda
Czy uważasz, że podczas budowy domu warto na wszystkim oszczędzać?