Dom z recyklingu, czyli budowanie w trosce o środowisko

2019-06-25 13:01
Dom z recyklingu
Autor: Projekt: MAZM, Zdjęcie: Ignacy Matuszewski

Coraz częstsze doniesienia o zmianie klimatu i negatywnym wpływie człowieka na środowisko skłaniają do refleksji, a przede wszystkim do działania. Tym bardziej cieszą takie projekty, jak domy z recyklingu. Udało się to pracowni MAZM, która w tym duchu stworzyła dom w jednej z warszawskich dzielnic.

Budynek znajduje się w dzielnicy o założeniach miasta ogrodu. Wpisuje się w otaczającą zabudowę i jest bardzo oryginalnym projektem. Projekt pracowni MAZM prowadzonej przez Marka Szcześniaka, został tez wyróżniony w XIV edycji konkursu Wienerberger Brick Award 2019 w kategorii „Feeling at home”.

W projekcie użyto cegłę z rozebranego domu z zachodniej części Polski – stąd pochodzą inwestorzy. I to zainspirowało nazwę domu – dom z recyklingu.

Przeczytaj też:

Z cegły i betonu
Autor: Projekt: MAZM, Zdjęcie: Ignacy Matuszewski Najważniejsze było pozostawienie całej bryły domu

Przebudowa domu

Założeniem projektu, nad którym prace trwały 4 lata (2014-1018) była przebudowa oraz rozbudowa istniejącego już domu jednorodzinnego. Najważniejsze było pozostawienie całej bryły domu, gdzie znajdują się teraz sypialnie dla dzieci i dobudowa nowej części, która obejmuje kuchnię i salon na parterze, sypialnię rodziców z łazienką na piętrze oraz dwupoziomowy taras.

Przeczytaj też:

Część, którą dobudowano jest niewielką prostokątną formą z geometrycznym układem otworów okiennych. Są one w formie wąskich szczelin albo rozległych tafli szkła, które otwierają wnętrza domu na ogród – w zależności od funkcji pomieszczeń.

Ważnym elementem domu od strony ogrodu jest masywny, betonowy taras, który ograniczono rzędem słupów. Daje to kameralne miejsce do wypoczynków dla mieszkańców, jak i ogranicza widok z ulicy.

Utrudnieniem, które pojawiło się na początku projektowania był wąski prostokątny kształt działki - wynosi 695 m kw. Teren był również ograniczony ścianami sąsiednich budynków, które stoją w ostrej granicy działki. Finalnie wpłynęło to na rozmieszczenie funkcjonalne budynku oraz całkiem klarowną ideę dla bryły - dom ma powierzchnie 201 m kw.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE