Dom w Wilnie. Budynek z drzewami i rzeką w środku!

2022-02-18 13:55
Bridge House
Autor: zdjęcia: Leonas Garbačauskas, projekt: ArchLAB studio Budynek został zaprojektowany pośród otaczającej natury

Inwestorzy marzyli o oazie wśród drzew nieopodal rzeki. To było wyzwanie dla architektów z litewskiej pracowni ArchLAB Studio, ale udało się. Wkomponowali bryłę w las iglasty i rzekę – drzewa i woda dosłownie przechodzą przez dom.

Ten ekspresyjny nowoczesny budynek został zaprojektowany pośród natury. Jest przeznaczony dla czteroosobowej rodziny. Jego powierzchnia użytkowa wynosi prawie 190 m2. Projekt zrealizowano w 2018 r. Prawie cały dom otacza kryty taras, a z niego jest widok na niewielką rzekę, która dzieli dom na dwie części! Jedna z nich to dom gospodarzy, a druga jest małym domkiem dla gości.

Projekt domu z poszanowaniem natury

Podczas budowy domu nie wycięto ani jednego drzewa – starodrzewie albo wkomponowano w bryłę albo omijano. Kilka drzew znajduje się wewnątrz budynku – dzięki specjalnym świetlikom ich korony wystają ponad bryłę. Jak udało się wkomponować dom w przepływająca przez działkę rzekę? Architekci wymyślili na to sposób – pogłębili jej koryto tak, by przechodziła pod przeszklonym korytarzem, który jest także mostem między dwiema częściami domu.

Bridge House
Autor: ArchLAB studio projekt: ArchLAB studio
Bridge House
Autor: ArchLAB studio projekt: ArchLAB studio

Wnętrza domu współgrają z krajobrazem

Duże okna łączą wnętrza i krajobraz, co powoduje, ze cała rezydencja jest przytulna oraz spokojna zarówno dla gospodarzy, jak i ich gości. Dużą wagę przywiązano do urządzenia wnętrz, które współgrają z tym, co jest na zewnątrz: otwarty kominek i drewniane tarasy, gdzie można się zrelaksować patrząc na przyrodę i słuchając dźwięku przepływającej rzeki. Nowoczesne linie białego budynku dobrze komponują się z zielenią otaczającej natury.

Projekt stworzyła litewska pracownia ArchLAB Studio, a czuwali nad nim architekci: M.Vroblevičius, D.Birutis, M.Dagys, P.Vroblevičius. Za ogród odpowiedzialny był A.Grabauskienė, a za projekt wnętrz JP interjero studia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE