Dom w Wilnie. Budynek z drzewami i rzeką w środku!

2019-11-18 13:55 Julia Wiśniewska
Bridge House
Autor: zdjęcia: Leonas Garbačauskas, projekt: ArchLAB studio Budynek został zaprojektowany pośród otaczającej natury

Inwestorzy marzyli o oazie wśród drzew nieopodal rzeki. To było wyzwanie dla architektów z litewskiej pracowni ArchLAB Studio, ale udało się. Wkomponowali bryłę w las iglasty i rzekę – drzewa i woda dosłownie przechodzą przez dom.

Ten ekspresyjny nowoczesny budynek został zaprojektowany pośród natury. Jest przeznaczony dla czteroosobowej rodziny. Jego powierzchnia użytkowa wynosi prawie 190 m2. Projekt zrealizowano w 2018 r. Prawie cały dom otacza kryty taras, a z niego jest widok na niewielką rzekę, która dzieli dom na dwie części! Jedna z nich to dom gospodarzy, a druga jest małym domkiem dla gości.

Bridge House
Autor: zdjęcia: Leonas Garbačauskas, projekt: ArchLAB studio Starodrzewie wkomponowano w budynek

Projekt domu z poszanowaniem natury

Podczas budowy domu nie wycięto ani jednego drzewa – starodrzewie albo wkomponowano w bryłę albo omijano. Kilka drzew znajduje się wewnątrz budynku – dzięki specjalnym świetlikom ich korony wystają ponad bryłę. Jak udało się wkomponować dom w przepływająca przez działkę rzekę? Architekci wymyślili na to sposób – pogłębili jej koryto tak, by przechodziła pod przeszklonym korytarzem, który jest także mostem między dwiema częściami domu.

Bridge House
Autor: ArchLAB studio projekt: ArchLAB studio
Bridge House
Autor: ArchLAB studio projekt: ArchLAB studio

Wnętrza domu współgrają z krajobrazem

Duże okna łączą wnętrza i krajobraz, co powoduje, ze cała rezydencja jest przytulna oraz spokojna zarówno dla gospodarzy, jak i ich gości. Dużą wagę przywiązano do urządzenia wnętrz, które współgrają z tym, co jest na zewnątrz: otwarty kominek i drewniane tarasy, gdzie można się zrelaksować patrząc na przyrodę i słuchając dźwięku przepływającej rzeki. Nowoczesne linie białego budynku dobrze komponują się z zielenią otaczającej natury.

Projekt stworzyła litewska pracownia ArchLAB Studio, a czuwali nad nim architekci: M.Vroblevičius, D.Birutis, M.Dagys, P.Vroblevičius. Za ogród odpowiedzialny był A.Grabauskienė, a za projekt wnętrz JP interjero studia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE