Wywóz gruzu cennik 2023. Kontenery na gruz

2023-02-02 17:58

Sprawdzamy, jak zorganizować wywóz gruzu i ile to kosztuje. Gruz czysty lub zmieszany pozostały po budowie albo remoncie domu należy we własnym zakresie oddać do utylizacji. Najczęściej wynajmuje się kontener na gruz i jego wywiezienie.

Wywóz gruzu
Autor: Maxgruz Podczas budowy lub remontu domu trzeba zamówić kontener na gruz i inne odpady

Podczas budowy lub remontu domu powstaje dużo odpadów budowlanych, których nie można oddać razem z typowymi odpadami bytowymi w ramach umowy na odbiór śmieci. Bardzo duża ilość odpadów sprawia, że nie można ich odwieźć również do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), w którym oddaje się odpady nieodpłatnie. W śmieciach budowlanych i poremontowych znajdziemy też papę, azbest lub wełnę mineralną, których nie przyjmują PSZOKI. Gruz i inne odpady po budowie lub remoncie należy oddać za pośrednictwem firmy zajmującej się gospodarką odpadami i podstawiającej kontenery na ich wywóz.

Odpady budowlane są ciężkie i mają wielkie gabaryty, często mają ostre krawędzie, więc mogą być niebezpieczne dla otoczenia. Wśród odpadów budowlanych znajdziemy też materiały sypkie, zwykle w postaci reszt zapraw lub klejów w workach, lub płynne - farby, grunty, a także pojemniki po farbach, tynkach itp. Takie odpady wymagają składowania w dużych osobnych pojemnikach – kontenerach na gruz. Oto podstawowe informacje, które podpowiedzą, jak przeprowadzić odbiór odpadów budowlano-remontowych z domu.

Spis treści

  1. Co obejmuje usługa wywozu gruzu
  2. Kontenery na gruz
  3. Rodzaje kontenerów na gruz
  4. Galeria: rodzaje kontenerów na gruz
  5. Co obejmuje usługa wynajmu kontenera na gruz
  6. Czas wynajmu kontenera na gruz
  7. Na jaki czas wynająć kontener na gruz
  8. Jak wynająć kontener na gruz
  9. Wywóz gruzu cennik

Co obejmuje usługa wywozu gruzu

Wywóz gruzu
Autor: Gruzownik Utylizacja gruzu i innych odpadów budowlanych i poremontowych to obowiązek inwestora

Kontenery na gruz

To metalowe zbiorniki o pojemności od 1 do 40 m3. W prywatnych inwestycjach wykorzystuje się najczęściej kontenery o pojemności 3-7 m3.

Kontenery są produkowane z blachy stalowej, która jest pomalowana farbą proszkową. To prostopadłościenne pojemniki ze wzmocnieniami w postaci wręg. Znajdziemy różne konstrukcje kontenerów, które mogą być otwarte lub zamknięte. Te drugie przydadzą się, kiedy pojemnik będzie stał przez dłuższy czas na budowie lub ulicy obok domu.

Przeczytaj też:

Worki na gruz i odpady budowlane: rodzaje i ceny >>>

Kontenery na gruz to najczęściej kontenery hakowe, które są wciągane na podwozie samochodu transportowego po zaczepieniu liny do haka na krótszym boku pojemnika.

Jak usunąć azbest?

Rodzaje kontenerów na gruz

  • Mulda gruzowa

Mulda gruzowa to najmniejszy zbiornik o pojemności 1-7 m3. Jest otwarty i rozłożysty. Patrząc z boku, ma przekrój trapezu. Krótsze boki są ustawione ukośnie. Ich górna krawędź jest obniżona względem dłuższych boków. Dzięki temu łatwiej wrzucać tam odpady.

  • Kontener otwarty na gruz

Kontener otwarty o pojemności 3-7 m3 (KP3-KP7) to najpopularniejszy rodzaj zbiornika na gruz o bryle prostopadłościennej. Na szerokość krótszego boku ma wstawione drzwiczki. Po ich otwarciu można wejść do kontenera, żeby ustawiać na podłodze kolejne odpady.

  • Kontener gruzowy niski i duży

Gruzowy niski ma pojemność 5-18 m3. Gruzowy duży to otwarty kontener o objętości 16-40 m3.

  • Kontener zamknięty na gruz

Kontener zamknięty może być podzielony na komory, z których każda ma od góry właz do wrzucania śmieci. Taki kontener zwykle jest używany na opady bytowe, ale na gruz i odpady budowlane można go wykorzystać, jeśli będzie ustawiony na ulicy, żeby odpady nie stanowiły niebezpieczeństwa dla otoczenia oraz utrudnić dostęp do nich osobom nieupoważnionym.

  • Kontener na gruz z otwieraną burtą boczną

Kontener z otwieraną burtą boczną może przydać się, jeśli wśród odpadów poremontowych będą elementy wielkogabarytowe, np. meble, okna, drzwi.

Galeria: rodzaje kontenerów na gruz

Co obejmuje usługa wynajmu kontenera na gruz

Usługa ta obejmuje:

  • przywiezienie kontenera,
  • ustawienie go na działce,
  • ewentualny załadunek,
  • wywóz kontenera,
  • utylizację odpadów.

Czas wynajmu kontenera na gruz

  • podstawienie z załadunkiem na poczekaniu,
  • podstawienie na kilka dni,
  • podstawienie ekspresowe,
  • zlecenie stałe – podstawienie w ustalonych terminach.

Zwykle kontener jest dostarczany następnego dnia po zamówieniu. Jeśli zapłacimy za obsługę ekspresową, kontener zostanie podstawiony od ręki – w ciągu kilku godzin. Załadunek gruzu leży po stronie zamawiającego. Można za dodatkową opłatą zamówić kontener i ekipę, która go naładuje.

Na jaki czas wynająć kontener na gruz

Im krócej, tym taniej. Można to zrobić nawet tylko z natychmiastowym załadunkiem lub na 1 dzień. Opłata zależy od czasu, jak długo kontener będzie nam potrzebny. Zwykle bierze się go na 2-3 dni, żeby na spokojnie obejść dom i plac budowy i pozbierać wszelkie odpady.

Jak wynająć kontener na gruz

Najlepiej szukać firmy działającej lokalnie, ponieważ wtedy zapłacimy najmniej za dowiezienie kontenera na gruz na działkę. Większość firm operuje w promieniu mniej więcej 50 km od siedziby. Z pewnością firma odbierająca odpady bytowe w danej okolicy podstawia również kontenery na gruz. Usługę można zamówić telefonicznie lub przez internet. Znajdziemy też firmy obsługujące cały kraj – mają serwisy internetowe, w których można zamówić podstawienie kontenera na gruz i wywóz odpadów w dowolnym miejscu Polski.

Przeczytaj też:

Rozszyfrowujemy kolory i rodzaje pojemników na śmieci >>>

Jeśli kontener na gruz będzie stał na naszej działce, nie trzeba załatwiać żadnych formalności związanych z jego ustawieniem. Zdarza się, że na działce nie ma na niego miejsca albo remont jest robiony w kamienicy lub bloku. Wtedy może zaistnieć konieczność postawienia kontenera na gruz na jezdni, co wymaga uzyskania pozwolenia na zajęcie pasa drogi.

Wywóz gruzu cennik

To, ile zapłacimy za dostarczenie kontenera i odbiór śmieci, zależy w głównej mierze od jego pojemności. Drugim czynnikiem jest czas. Ważne jest również, czy odbierany będzie czysty gruz (taniej), czy odpady zmieszane (drożej). Firmy stosują również dopłaty za odbiór gruzu z większej odległości.

Cennik wywozu gruzu można określić następująco:

  • wywóz gruzu z załadunkiem – cena od 200 zł/m3,
  • big bag 1 m3 na 7 dni (czysty gruz lub odpady remontowo-budowlane) - 250 zł
  • kontener 1,7-3,7 m3 na 5-7 dni (czysty gruz lub odpady remontowo-budowlane) – cena 400-650 zł
  • kontener 5-7 m3 na 5-7 dni (czysty gruz lub odpady remontowo-budowlane) – cena 650-800 zł.

Jeśli kontener na gruz będzie musiał zostać na budowie dłużej, należy dopłacić za to ułamkową wartość ceny wyjściowej, zwykle jest to kilkadziesiąt złotych za dzień.

Podane kwoty za wywóz gruzu to ceny netto, trzeba doliczyć do nich 8% VAT.

Segregacja śmieci - sprawdź, czy wiesz, do których pojemników wyrzucać śmieci!

Pytanie 1 z 10
Papierowy worek po cemencie wrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane