Worki na gruz i odpady budowlane. Mocne worki budowlane i big bagi

2021-01-13 16:32
Worki na gruz
Autor: Gruzik Większe ilości gruzu i odpadów po budowie można zbierać do big bagów

Podczas budowy lub remontu domu powstaje wiele odpadów, które należy na bieżąco usuwać. Można do tego celu wykorzystać worki na gruz i odpady budowlane. Zobaczmy, co mamy do wyboru.

Odpady po budowie lub remoncie domu nie mogą być odkładane do worków do standardowej segregacji śmieci. Należy je wywieźć we własnym zakresie, co sprowadza się do odkładania ich w określonym miejscu na działce – luzem lub w workach budowlanych. Co jakiś czas zamawia się duży kontener, do którego ładuje się odpady. Wywozi go firma zajmująca się gospodarką odpadami.

Wielkogabarytowe odpady po budowie, np. fragmenty arkuszy blachy, reszty desek, palety, można układać w stos. Drobniejsze elementy lepiej zbierać w pojemnikach. Śmietnik będzie wyglądał schludniej, a i w chwili jego likwidacji prace będą postępować szybciej.

Do zbierania odpadów na bieżąco najlepiej wykorzystać worki budowlane. Kupuje się je w marketach budowlanych, sklepach internetowych z produktami budowlanymi albo środkami do utrzymania czystości. Można je również zamówić w firmie zajmującej się wywozem odpadów – razem z późniejszą taką usługą. Zobaczmy, jakie worki na odpady budowlane mamy do wyboru.

Worki na gruz
Autor: Steinblau Mocny worek na gruz. Cena 12 zł/5 szt.

Spis treści

 1. Segregowane czy zmieszane?
 2. Worki na gruz (worki budowlane)
 3. Big bag
 4. Big bag z otworem
 5. Ile zapłacimy za worki budowlane

Segregowane czy zmieszane?

Dobrze jest wcześniej się zorientować, jak odbierają odpady budowlane okoliczne firmy, albo konkretna, z którą podpiszemy umowę. Warto segregować nawet śmieci budowlane odbierane w mniejszych ilościach, czyli właśnie w workach. Są firmy, które podstawiają big bagi tylko pod gruz betonowy i ceglany. Inne - biorą jak leci. Z tym, że stawki za wywóz odpadów zmieszanych są wyższe.

Przeczytaj też:

Rozszyfrowujemy kolory i rodzaje pojemników na śmieci >>>

W przypadku worków na gruz ich odbiorca może zastrzec, że można do nich ładować tylko np.:

 • gruz budowlany i ceramiczny, czyli pokruszony beton, płytki ceramiczne, cegłę, dachówkę, kamień oraz ceramiczne elementy sanitariów.

Jednak w workach na gruz NIE należy umieszczać np.:

 • azbestu,
 • papy,
 • wełny mineralnej,
 • styropianu,
 • opon,
 • substancji żrących,
 • substancji niebezpiecznych,
 • odpadów z tworzyw sztucznych (folii malarskiej, szkła akrylowego),
 • odpadów drewnianych i drewnopochodnych (paneli podłogowych, klepki, płyt MDF),  
 • odpadów zielonych (ziemi, trawy),
 • kartonów i innych odpadów opakowaniowych.
Jak usunąć azbest - poradnik wideo

Worki na gruz (worki budowlane)

Na odpady po budowie potrzebne są duże worki o mocnych ścianach, które nie podrą się, gdy włożymy do nich np. kawałki listew aluminiowych.

Worki na gruz są one produkowane z tworzyw sztucznych. Może to być gruba folia z twardego polietylenu (HDPE), ale naprawdę gruba – o 3-4-milimetrowych ściankach. Do wyboru są również worki z tkaniny polipropylenowej, czyli gęsto przetkanych wąskich pasków tego tworzywa. Worki na odpady budowlane mogą mieć różny kolor: biały, brązowy, czarny, szary, mogą być wielokolorowe.

Worki na gruz mają dość duże wymiary, np. 50 x 60, 50 x 80, 90 x 110 cm. Większość powinna wytrzymać przeniesienie ładunku o wadze do mniej więcej 50 kg, ale znajdziemy też znacznie mocniejsze worki, które producenci określają jako worki na gruz, które mogą mieć obciążenie do 150 kg.

Worki na gruz
Autor: Neopack Worek z tkaniny polipropylenowej, wymiary 50 x 80 cm, udźwig 50 kg. Cena 8 zł/10 szt.

Big bag

Big bag to wielki wór transportowy z mocnej tkaniny polipropylenowej powlekanej włóknem szklanym, który wytrzyma duże obciążenia. Standardowo big bag ma pojemność 1 m3, ale znajdziemy i 2 razy większe. Wymiary takich worów to: dno – 90 x 90 cm, wysokość - 90-100 cm. Big bagi mają w narożnikach przyszyte mocne zawiesia, które służą do ich przenoszenia na ciężarówkę.

Ładując gruz do worka big bag, należy unikać pewnych materiałów, które mogłyby go zniszczyć. Producent albo dostarczyciel worków zawsze określa listę odpadów zakazanych.

Big bagi muszą być odbierane przez firmę zajmującą się wywozem odpadów, ponieważ po napełnieniu są bardzo ciężkie. Przyjmuje się, że mają one nośność odpowiednio 1t (1 m3) i 2 t (2 m3). Do ich podniesienia potrzebny jest HDS. To nieduże urządzenie dźwigowe zamocowane na samochodzie ciężarowym. Służy do jego załadowania.

Przeczytaj też:

Sprzątamy po budowie: gruz czysty, zmieszany, odpady budowlane, gabaryty >>>

Jeśli zamawiamy big bag, musimy ustawić go w takim miejscu, żeby później ciężarówka z HDS-em mogła swobodnie tam podjechać i go podnieść. Podjazd powinien być odpowiednio szeroki oraz twardy, nośny. Nie może być to np. grząski teren albo trawnik, bo w tym pierwszym samochód może utknąć, a ten drugi ulegnie zniszczeniu.

Korzystając z big bagów, należy pamiętać, żeby ich nie przeładowywać. W czasie przenoszenia ich na ciężarówkę nadmiar odpadów może rozsypać się dookoła albo wór może pęknąć. W pewnych sytuacjach może to być niebezpieczne.

Worki na gruz
Autor: Leroy Merlin W big bagu mieści się 1 m3 odpadów
Warto wiedzieć
Worki na gruz

Autor: Neopack

Big bag z rękawem u góry

Big bag z otworem

Najpopularniejsze są big bagi otwarte u góry. Jeśli podczas remontu pomieszczeń na wyższych kondygnacjach będzie powstawać bardzo dużo pokruszonego gruzu, można go usuwać, korzystając ze zsypu na gruz, pod którym można podwiesić big bag z otworem i rękawem u góry. Rękaw przywiązuje się szczelnie wokół zsypu, dzięki czemu unika się pylenia. Taki big bag ma również otwór z rękawem na dole, żeby tą drogą wysypać gruz na składowisku odpadów albo do kruszarki.

Ile zapłacimy za worki budowlane

Typowe worki na odpady budowlane są dość tanie. Za 5 sztuk zapłacimy 8-14 zł. Im większe i mocniejsze, tym cena rośnie. Big bag kosztuje 30-60 zł. Dostarczenie big bagów z ich odbiorem i utylizacją śmieci kosztuje ok. 200-250 zł.

EKOQUIZ: Czy o segregacji śmieci wiesz wszystko?

Pytanie 1 z 10
Gdzie wyrzucić buteleczkę po lakierze do paznokci?
Lakiery do paznokci
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE