Rodzinne ogródki działkowe. Co wolno działkowcowi, a za co może stracić działkę
Prawa i obowiązki działkowców określa ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych. Zobacz, do czego masz prawo w ogródku działkowym, a czego nie powinieneś robić, bo grozi np. wygaśnięciem prawa do działki.
Artykuł zgodny ze stanem obowiązującym na 15.01.2018 r.
Jak kupić ogródki działkowe?
Ustanowienie prawa do działki następuje na podstawie umowy dzierżawy działkowej. Umowa ta jest podpisywana pomiędzy stowarzyszeniem ogrodowym a pełnoletnią osobą fizyczną.
Umowę można podpisać również z małżonkiem działkowca, jeżeli żąda ustanowienia prawa do działki wspólnie ze swoim współmałżonkiem. Umowa nie będzie mogła być podpisana w celu ustanowienia prawa do więcej niż jednej działki.
Przy ustanowieniu prawa do działki będzie uwzględniane m.in. miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o nią.
Czy działkowiec może przenieść prawa do działki?
Działkowiec może przenieść na podstawie umowy prawa i obowiązki wynikające z prawa do działki na rzecz pełnoletniej osoby fizycznej (przeniesienie praw do działki). Umowę zawiera się w formie pisemnej pod rygorem nieważności, z notarialnym poświadczeniem. Skuteczność przeniesienia praw do działki będzie zależała od zatwierdzenia przez stowarzyszenie ogrodowe.
Odmowa zatwierdzenia przeniesienia praw do działki będzie mogła nastąpić z ważnych powodów.
Kiedy czynsz za ogródki działkowe, a kiedy bezpłatne użytkowanie?
Stowarzyszenie ogrodowe może oddać działkę w bezpłatne używanie instytucjom prowadzącym działalność społeczną, oświatową, kulturalną, wychowawczą, rehabilitacyjną, dobroczynną lub opieki społecznej.
Przez umowę dzierżawy działkowej stowarzyszenie ogrodowe zobowiąże się oddać działkowcowi działkę na czas nieoznaczony do używania i pobierania z niej pożytków, a działkowiec zobowiąże się używać działkę zgodnie z jej przeznaczeniem, przestrzegania regulaminu oraz uiszczania opłat ogrodowych.
Umowa może określać wysokość czynszu albo sposób ustalenia wysokości czynszu oraz termin jego płatności, jedynie w przypadku gdy stowarzyszenie ogrodowe ma obowiązek uiszczania na rzecz właściciela gruntu opłat z tytułu użytkowania albo użytkowania wieczystego nieruchomości zajmowanej przez rodzinne ogródki działkowe.
Jaką formę powinna mieć umowa dzierżawy działkowej?
Umowa musi mieć formę pisemną pod rygorem nieważności. Na wniosek działkowca, dzierżawa działkowa będzie ujawniona w księdze wieczystej.
Za co działkowiec musi płacić?
Działkowcy mają obowiązek partycypować w pokrywaniu kosztów funkcjonowania rodzinnych ogródków działkowych w częściach przypadających na jego działkę, przez uiszczanie opłat ogrodowych.
Zasady pokrywania kosztów określa statut. Na koszty funkcjonowania rodzinnych ogródków działkowych złożą się m.in. opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej terenu ogólnego i infrastruktury ogrodowej, ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne. Raz w roku, nie później niż do dnia 1 lipca, stowarzyszenie ogrodowe przedstawi działkowcom informację finansową dotyczącą prowadzenia ROD za poprzedni rok.
Działkowcy mają prawo zakwestionować podwyżkę opłat ogrodowych, składając pozew do sądu o ustalenie, że podwyżka jest niesłuszna albo jest zasadna, lecz w innej wysokości.
Co z urządzeniami na działce nabytymi przez działkowca?
Nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działce, wykonane lub nabyte ze środków finansowych działkowca stanowią jego własność.
W razie wygaśnięcia prawa do działki, działkowcowi przysługuje wynagrodzenie za znajdujące się na działce nasadzenia, urządzenia i obiekty stanowiące jego własność. Wynagrodzenie nie będzie przysługiwało za nasadzenia, urządzenia i obiekty wykonane niezgodnie z prawem.
Ogródki działkowe: czy można na nich mieszkać lub prowadzić działalność?
Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych przyjmuje, że działką jest obszar o powierzchni, która nie przekracza 500 mkw. Na terenie działki obowiązuje zakaz zamieszkiwania oraz prowadzenia działalności gospodarczej lub innej działalności zarobkowej.
>>> Sprawdź też: domek letniskowy - przepisy dotyczące jego budowy
Czy w ogródku działkowym można postawić altanę?
Na terenie ogródka działkowego może znajdować się altana ogrodowa, rozumiana jako obiekt o powierzchni zabudowy do 35 m2 oraz o wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich, przy czym do powierzchni zabudowy nie wlicza się tarasu, werandy lub ganku, o ile ich łączna powierzchnia nie przekracza 12 m2.
Jeżeli działkowiec wybuduje na działce altanę o wyższych parametrach lub inną niegodnie z prawem, stowarzyszenie ogrodowe zgłosi naruszenie do organu administracji. W razie stwierdzenia naruszenia, będzie można rozwiązać umowę z działkowcem.
Polecamy: Ustawa o ogrodach działkowych w pigułce
Czy z ogródka działkowego można usunąć drzewa lub krzewy
Zezwolenie na usunięcie drzew lub krzewów znajdujących się w ogródkach wydawane jest na wniosek:
- stowarzyszenia ogrodowego – w przypadku zamiaru usunięcia drzewa lub krzewu z terenu ogólnego;
- działkowca – w przypadku zamiaru usunięcia drzewa lub krzewu z działki.
Co to są stowarzyszenia ogrodowe?
Działkowcy lub osoby zainteresowane zawarciem umowy dzierżawy działkowej mogą zrzeszać się w stowarzyszeniach ogrodowych w celu zakładania i prowadzenia ogródków działkowych oraz obrony swoich interesów i reprezentacji.
Stowarzyszenie ogrodowe nie może odmówić przyjęcia w poczet członków działkowca mającego prawo do działki w rodzinnym ogrodzie działkowym prowadzonym przez to stowarzyszenie, jeżeli działkowiec odpowiada wymaganiom statutu.
Wystąpienie ze stowarzyszenia ogrodowego nie będzie mogło powodować jakichkolwiek negatywnych skutków dla działkowca i przede wszystkim nie będzie mogło prowadzić do rozwiązania umowy i pozbawienia go prawa do działki.
Kiedy działkowiec może stracić prawa do ogródka działkowego?
Wygaśnięcie praw do działki może nastąpić na skutek:
- rozwiązania umowy za zgodą obu stron albo upływu terminu wypowiedzenia;
- śmierci działkowca, o ile ustawa nie stanowi inaczej;
- likwidacji rodzinnych ogródków działkowych lub jego części, na której znajduje się działka;
- w innych przypadkach przewidzianych w ustawie.
Kiedy stowarzyszenie ogrodowe wypowie działkowcowi umowę?
Stowarzyszenie ogrodowe będzie mogło wypowiedzieć umowę, nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, jeżeli działkowiec:
- pomimo pisemnego upomnienia nadal korzysta z działki lub altany w sposób sprzeczny z przepisami ustawy lub regulaminem, niszczy infrastrukturę ogrodową albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi ogrodowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych działek lub
- spóźnia się z zapłatą opłat ogrodowych lub opłat związanych z utrzymaniem działki na rzecz stowarzyszenia ogrodowego za korzystanie z działki co najmniej przez 6 miesięcy, pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia umowy i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności, lub
- oddał działkę lub jej część osobie trzeciej do płatnego lub bezpłatnego używania.
Czy działkowiec może się odwołać od wypowiedzenia?
Działkowiec będzie miał prawo złożyć pozew o uznanie wypowiedzenia umowy za bezskuteczne albo o przywrócenie prawa do działki na poprzednich warunkach w terminie 30 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę. W razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy nastąpiło z naruszeniem przepisów ustawy, sąd orzeknie o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu prawa do działki na poprzednich warunkach.
Czy działkowcy mogą pozwać stowarzyszenie ogrodowe
Działkowcy mają prawo złożenia pozwu do sądu przeciwko stowarzyszeniu ogrodowemu o stwierdzenie nieważności regulaminu rodzinnych ogródków działkowych lub jego zmian w razie ich sprzeczności z omawianą ustawą.