Nowa ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych już od 19 stycznia 2014 – zasady korzystania z działek

2013-12-20 17:06

Sejm przyjął ustawę, która określa zasady zakładania, funkcjonowania i likwidacji rodzinnych ogrodów działkowych, prawa i obowiązki działkowców, jak również zasady ich zrzeszania się. Ustawa wchodzi w życie 19 stycznia 2014 r. Zobacz, jak teraz będą funkcjonowały ogródki działkowe

Ogrody działkowe
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska

Konieczność uchwalenia nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał część przepisów dotychczasowej ustawy za sprzeczne z konstytucją.

Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych przyjmuje, że samorządy będą mogły otrzymywać dotacje z budżetu państwa na rozwój rodzinnych ogrodów działkowych.

Gdzie będą zakładane ogródki działkowe?

Rodzinne ogródki działkowe będą zakładane na gruntach stanowiących własność Skarbu Państwa, samorządów oraz stowarzyszeń ogrodowych. Na wniosek stowarzyszenia ogrodowego rada gmin będzie mogła, w drodze uchwały, utworzyć ogródki działkowe na gruntach stanowiących własność gminy. Ogródki będą mogły także powstawać na gruntach, stanowiących własność powiatu i województwa.

Grunty stanowiące własność Skarbu Państwa lub samorządów będą mogły być oddawane w nieodpłatne lub odpłatne użytkowanie na czas nieoznaczony lub użytkowanie wieczyste stowarzyszeniom ogrodowym z przeznaczeniem na zakładanie i prowadzenie ogródków działkowych – w trybie określonym w ustawie z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

Sprawdź: Jakie odszkodowanie za likwidację ogródków działkowych?

Co będzie musiała zapewnić gmina?

Grunty przeznaczone pod nowo tworzone i odtwarzane ogródki będą musiały być zrekultywowane i zmeliorowane przez właściciela gruntu. Gminy będą musiały doprowadzić drogi dojazdowe, energię elektryczną, zaopatrzenie w wodę oraz uwzględnienia w organizacji komunikacji publicznej potrzeb ogródków działkowych.

Powyższe obowiązki będą mogły przejąć, w drodze umowy z gminą, stowarzyszenie ogrodowe. W takim przypadku umowa będzie musiała zawierać tryb wzajemnych rozliczeń.

Co się stanie z Polskim Związkiem Działkowców?

Polski Związek Działkowców przekształci się w ogólnopolskie stowarzyszenie ogrodowe, zachowa osobowość prawną i będzie prowadził rodzinne ogrody działkowe. Stowarzyszenie będzie miało kompetencję podziału gruntu na teren ogólny i działki oraz budowę infrastruktury ogrodowej. Infrastruktura ogrodowa będzie stanowiła własność stowarzyszenia ogrodowego.

Ogólnopolskie stowarzyszenie ogrodowe będzie miało obowiązek uchwalić nowy statut.

Zobacz: Prawa i obowiązki działkowca według nowej ustawy

W ciągu roku zebranie działkowców

Ustawa nakłada ponadto na zarządy ogrodów działkowych obowiązek zwołania, w terminie 12 miesięcy od wejścia w życie omawianej ustawy, zebrania wszystkich działkowców, by ci zdecydowali, czy chcą pozostać w ogólnopolskim stowarzyszeniu, w jakie przekształci się Polski Związek Działkowców, czy też będą chcieli się od niego odłączyć.

Niektóre ogrody mogą zostać zlikwidowane

W przypadku rodzinnego ogrodu działkowego, zlokalizowanego na nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa lub samorządu, do której stowarzyszenie ogrodowe prowadzące rodzinny ogród działkowy nie może wykazać tytułu prawnego, właściciel nieruchomości w terminie 24 miesięcy od dnia wejścia w życie omawianej ustawy będzie mógł wydać decyzję o likwidacji rodzinnego ogrodu działkowego.

Polecamy: Na kogo przejdą prawa do ogródka w przypadku śmierci działkowca?

Nasi Partnerzy polecają