Likwidacja ogrodów działkowych. Sprawdź, co należy się działkowcom

2013-12-20 18:14

Likwidacja rodzinnych ogrodów działkowych wiąże się z przyznaniem rekompensaty dla działkowców. Zobacz, w jakich sytuacjach może do tego dojść i czy przysługuje ci z tego tytułu jakieś odszkodowanie. Wyjaśniamy, co na temat likwidacji ogródków działkowych mówi nowa ustawa, która wchodzi w życie 19 stycznia 2014 r.

Ogródek działkowy
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska

Kiedy ogródki działkowe mogą zostać zlikwidowane?

Likwidacja rodzinnych ogrodów działkowych lub ich części będzie mogła nastąpić na cel publiczny w rozumieniu przepisów ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

Jeżeli prawo do nieruchomości, na której znajduje się ogróde, zostało nabyte przez stowarzyszenie ogrodowe odpłatnie, likwidacja ogródków działkowych będzie możliwa wyłącznie na cel publiczny w rozumieniu przepisów ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

W przypadku, gdy prawo do nieruchomości, na której znajduje się ogródek działkowy, zostało nabyte przez stowarzyszenie ogrodowe nieodpłatnie, właściciel nieruchomości będzie mógł zgłosić do stowarzyszenia ogrodowego żądanie likwidacji ogrodów, o ile funkcjonowanie ogrodów jest sprzeczne z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego obejmującym tę nieruchomość.

Likwidacja rodzinnych ogródków działkowych będzie mogła nastąpić w okresie od 1 listopada do 31 marca, a w innym terminie jedynie w wyjątkowych, szczególnie uzasadnionych przypadkach.

Polecamy: Co wolno, a czego nie wolno działkowcowi w ogródku działkowym

Jaka rekompensata po zlikwidowaniu ogródków działkowych?

Podmiot likwidujący będzie miał obowiązek odtworzenia rodzinnych ogrodów działkowych, polegającego na:

podpisaniu ze stowarzyszeniem ogrodowym umowy dającej stowarzyszeniu ogrodowemu tytuł prawny do nieruchomości nie mniejszej od powierzchni likwidowanego ROD,

założeniu nowego ROD i odtworzeniu urządzeń i budynków odpowiadających rodzajem urządzeniom i budynkom likwidowanego ROD.

Czy za likwidację ogródka będzie się należeć odszkodowanie?

Ponadto pomiot likwidujący będzie miał obowiązek wypłacić:

  • działkowcom – odszkodowanie za majątek znajdujący się na działkach, a stanowiący ich własność oraz za prawa do działki w rodzinnym ogrodzie działkowym, pomniejszone o wartość prawa do działki przyznanego w nowo powstałym ogródku działkowym.
  • stowarzyszeniu ogrodowemu – odszkodowanie, według kosztów odtworzenia, za majątek stanowiący jego własność, a niepodlegające odtworzeniu.

Ustalenie wysokości odszkodowań nastąpi po uzyskaniu opinii rzeczoznawcy majątkowego w formie operatu szacunkowego. Koszty sporządzenia opinii poniesie podmiot likwidujący.

W przypadku likwidacji rodzinnych ogrodów działkowych lub ich części w związku ze zwrotem wywłaszczonej nieruchomości na podstawie przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, zobowiązanym do odtworzenia ogrodu i wypłaty odszkodowania będzie podmiot będący właścicielem nieruchomości w dniu orzekania o zwrocie.

Sprawdź: Nowa ustawa o ogrodach działkowych w pigułce

Warto wiedzieć

Prawo do działki zamiennej

W przypadku wygaśnięcia prawa do działki w związku z likwidacją ogródka działkowego lub jego części działkowiec będzie miał prawo do działki zamiennej pod warunkiem zgłoszenia do stowarzyszenia ogrodowego odpowiedniego żądania na piśmie najpóźniej w terminie 3 miesięcy od dnia likwidacji rodzinnego ogródka działkowego lub jego części.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.