Na kogo przejdą prawa do rodzinnego ogródka działkowego w przypadku śmierci działkowca?
W przypadku śmierci działkowca prawa do korzystania z rodzinnego ogródka działkowego przejdą w pierwszej kolejności na jego małżonka, o ile im obojgu przysługiwało prawo do działki. A co w sytuacji, gdy do korzystania z ogródka uprawniony był tylko działkowiec? Albo działkowiec nie miał małżonka? Co na ten temat mówi ustawa o ogrodach działkowych, która wchodzi w życie w styczniu 2014 r.?
Prawo do działki przysługiwało obojgu małżonkom
W razie śmierci jednego z małżonków prawo do działki, które przysługiwało obojgu małżonkom, przypadnie drugiemu małżonkowi.
Małżonek działkowca nie miał prawa do ogródka działkowego
Jeżeli małżonek nie posiadał prawa do działki będzie mógł, w terminie 6 miesięcy od dnia śmierci małżonka złożyć oświadczenie woli o wstąpieniu w stosunek prawny wynikający z tego prawa, pod rygorem wygaśnięcia prawa do działki.
Polecamy: Co wolno, a czego nie wolno działkowcowi w ogródku działkowym
Małżonek nie przejął praw do działki
Z chwilą wygaśnięcia prawa do działki w następstwie niedokonania ww. czynności roszczenie o ustanowienie prawa do działki po zmarłym przysługuje innym osobom bliskim. Roszczenie to wygasa w terminie 3 miesięcy od dnia powstania.
Ustanowienie prawa do działki nie będzie mogło nastąpić przed upływem terminu wygaśnięcia roszczenia. Jeżeli zgłosi się kilku uprawnionych, o ustanowieniu prawa do działki rozstrzygnie sąd, który będzie brał pod uwagę głównie fakt, czy dana osoba korzystała z działki ze zmarłym.
Działkowiec nie miał małżonka
W razie śmierci działkowca nie pozostającego w związku małżeńskim powyższe zasady będą stosowane, z tym że roszczenie wygaśnie w terminie 6 miesięcy od dnia śmierci działkowca.
Sprawdź: Nowa ustawa o ogrodach działkowych w pigułce