Wycięcie drzewa z własnej posesji w 2023 roku łatwiejsze! Zmiany w zasadach wycinki drzew
Wycinka drzew z własnej posesji jest uregulowana zapisami w ustawie o ochronie przyrody. Zasady wycinania drzew w 2023 roku mogą się zmienić - będzie można wycinać większe drzewa, a gmina będzie szybciej wydawała decyzje. Wynika to z projektu ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych.
W Sejmie trwają prace nad przygotowanym przez sejmową Komisję Nadzwyczajną do spraw deregulacji projektem ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych, w którym m.in. zaproponowano zmiany w ustawie o ochronie przyrody w zakresie dotyczącym wycinki drzew.
Sprawdź aktualne przepisy dotyczące wycinki drzew >>>
16 listopada większość posłów (258) po pierwszym czytaniu opowiedziała się za skierowaniem projektu ustawy do Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji. W uzasadnieniu napisano:
Nowelizacja ma na celu w pierwszej kolejności ograniczenie sytuacji, w których planowane usunięcie drzew, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, wymaga zgłoszenia do właściwego organu, który może sprzeciwić się ich usunięciu.
Zgłoszenie wycinki drzewa - w planie zgoda na ścinanie grubszych drzew bez zgłoszenia
Jeśli proponowane przez posłów zmiany zostaną przyjęte, to zwiększony zostanie o 20 cm – w stosunku do aktualnie obowiązujących wymiarów – obwód pnia drzewa (mierzonego na wysokości 5 cm), od którego wymagane jest dokonanie przedmiotowego zgłoszenia.
Obecnie nie jest konieczne zgłoszenie drzew, których wymiary na wysokości 5 cm wynoszą:
- 80 cm jeśli to topola, wierzba, klon jesionolistny oraz klon srebrzysty,
- 65 cm — jeśli to kasztanowiec zwyczajny, robinia akacjowa oraz platan klonolistny,
- 50 cm — jeśli to pozostałe gatunki drzew.
Po wejściu w życie nowych przepisów właściciel posesji, na której rosną drzewa, będzie zobowiązany zgłosić do urzędu zamiar wycinki drzew, których obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 5 cm przekracza:
- 100 cm — w przypadku topoli, wierzby, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego;
- 85 cm — w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
- 70 cm — w przypadku pozostałych gatunków drzew.
W praktyce taka zmiana pozwoliłaby na łatwiejsze pozyskanie opału ze swojej działki.
Przeczytaj też: Wniosek o pozwolenie na wycinkę drzewa lub krzewu złożysz online! Jak to zrobić? >>>
Skrócone terminy na dokonanie oględzin drzew do wycinki i wniesienie sprzeciwu
W projekcie zapisano także, że skróceniu ulega z 21 do 14 dni termin na dokonanie przez organ oględzin drzew zgłoszonych do wycinki oraz z 14 do 7 dni termin na wniesienie przez urzędnika ewentualnego sprzeciwu. Jednocześnie zamierza się wprowadzić ustawowy 14-dniowy termin na rozpoznanie odwołania od sprzeciwu złożonego przez organ.
Jak podano w uzasadnieniu projektu: "Dzięki tej zmianie właściciele nieruchomości będą mogli w szerszym zakresie korzystać z przysługującego im prawa własności, a w sytuacji, w której będą chcieli dokonać usunięcia drzewa wymagającego zgłoszenia, szybciej uzyskają ostateczne rozstrzygnięcie, czy mogą tego dokonać. Dzięki temu rzadziej będą pozbawiani możliwości usunięcia drzewa i nowego zagospodarowania swojej nieruchomości w trakcie jednego sezonu, co aktualnie – ze względu na przeciągające się czynności administracyjne – często ma miejsce."
Projekt ustawy jest skierowany do I czytania na posiedzeniu Sejmu.
Sprawdź też:
- Przesadzanie dużych drzew - jak przenieść drzewo
- Najładniejsze iglaki do ogrodu - przegląd i zasady pielęgnacji
Świeżo ścięte drewno nie nadaje się na opał
Efektywność ogrzewania drewnem zależy od jego jakości. Drewno opałowe powinno być dobrze wysuszone. Im mniej wody zawiera, tym lepiej się pali i daje więcej ciepła. Dlatego drewno przeznaczone do kotła lub kominka powinno być sezonowane, najlepiej na świeżym powietrzu.
Przeczytaj też: Drewno opałowe coraz droższe, a i tak go brakuje! Gdzie kupić drewno na opał? Sprawdzamy!
Sezonowanie drewna opałowego wymaga czasu. Jeden sezon – od ścięcia zimą do spalenia podczas następnej - to absolutne minimum. Najlepiej, gdy sezonowanie drewna na opał trwa dwa lata.