Oświadczenie o prawie do nieruchomości. Jak wypełnić formularz B-3, co dołączyć, gdzie złożyć?

2018-10-29 10:14

Oświadczenie o prawie do nieruchomości to tylko pozornie prosty formularz (B-3). Sprawdź, jak go prawidłowo wypełnić, żeby nie wydłużać postępowania w sprawie znacznie pozwolenia na budowę i nie narażać się na dodatkowe koszty.

Oświadczenie o prawie do nieruchomości
Autor: Andrzej T. Papliński Złożenie oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane jest warunkiem udzielenia pozwolenia na budowę

Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane trzeba dołączyć do wniosku o pozwolenie na budowę oraz zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych.

Formularz B-3: składanie oświadczenia o prawie do nieruchomości

Musi to być urzędowy formularz oznaczony jako wzór B-3. Znajdziemy go na stronach internetowych starostw powiatowych lub urzędów miast (w których załatwia się zgodę budowlaną). Nie można złożyć oświadczenie o prawie do nieruchomości własnymi słowami ani na samodzielnie stworzonym formularzu.

Jeżeli inwestor chce zawrzeć w oświadczeniu dodatkowe informacje, które nie mieszczą się w podstawowym formularzu oświadczenia, może dołączyć formularz B-4. W razie budowy domu jednorodzinnego rzadko bywa to konieczne.

Formularz B-3: jak wypełnić punkt 1. oświadczenia (dane inwestora)

Należy tu wpisać imię, nazwisko lub nazwę inwestora.

W wypadku podmiotów realizujących inwestycję w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej nie należy podawać nazwy, która znajduje się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, tylko imię i nazwisko osoby wykonującej tę działalność. To osoba fizyczna jest bowiem przedsiębiorcą, a nie prowadzona przez nią działalność.

Jeśli inwestorów jest kilku, to każdy z nich powinien złożyć własne, odrębne oświadczenie o prawie do nieruchomości. Nie ma znaczenia, że prywatnie inwestorzy są małżeństwem bądź rodzeństwem.

Dalej podajemy adres zamieszkania lub siedziby inwestora (w zależności od tego, czy inwestorem jest osoba fizyczna, czy nie) oraz jego adres do korespondencji.

Opcjonalnie można wskazać numer telefonu lub adres e-mail. Warto podać te dane, żeby urzędnik prowadzący postępowanie miał szansę skontaktować się z inwestorem. Dzięki temu postępowanie zostanie przyspieszone.

Osoba fizyczna musi również wskazać w tym punkcie swój dokument tożsamości.

Formularz B-3: jak wypełnić punkt 2. oświadczenia (dane osoby upoważnionej)

Ta część wypełnia się w dwóch sytuacjach:

  • inwestorem jest osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Składający oświadczenie musi być jednocześnie osobą uprawnioną do reprezentacji i wskazaną w Krajowym Rejestrze Sądowym lub legitymować się pełnomocnictwem udzielonym przez taką osobę;
  • za inwestora będącego osobą fizyczną oświadczenie składa jego pełnomocnik. Pełnomocnikiem może być wyłącznie inna osoba fizyczna. Nie może to być na przykład biuro architektoniczne, lecz wskazany z imienia i nazwiska projektant.

Formularz B-3: jak wypełnić punkt 3. oświadczenia (dane nieruchomości)

Oprócz danych adresowych musimy tu podać tytuł, z którego wynika prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. To jedna z najtrudniejszych do wypełnienia pozycji. Tytuł prawny może wynikać z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, służebności, użytkowania, najmu, dzierżawy lub innego rodzaju umowy uprawniającej do budowy na cudzym gruncie.

Sprawdź też:

Jeśli prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane jest ograniczone czasowo (jest tak na przykład w wypadku użytkowania wieczystego), to musi trwać ono nie tylko w dniu wypełniania oświadczenia i składania wniosku o pozwolenie na budowę (dokonania zgłoszenia budowy), ale także w dniu wydawania pozwolenia na budowę (udzielania milczącej zgody).

Gdy nieruchomość znajduje się we współwłasności, a inwestorem jest tylko jeden ze współwłaścicieli, niezbędna jest zgoda na budowę wszystkich współwłaścicieli. Współwłaściciele muszą wyrazić zgodę wprost i to w sposób, który będzie można zweryfikować. Najlepiej więc, aby wyrazili zgodę na piśmie lub chociaż w obecności świadków. Nie można uznać za nią braku reakcji współwłaścicieli.

Nie zawsze łatwo jest uzyskać zgodę (przykładowo wtedy, gdy nieruchomość należy do skłóconego rodzeństwa albo małżeństwa w trakcie rozwodu). W takiej sytuacji inwestor, do którego należy co najmniej połowa nieruchomości, może wystąpić do sądu o wydanie tak zwanej zgody zastępczej. Na jej podstawie będzie mógł złożyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Uwaga! Do oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane nie trzeba dołączać dokumentu, z którego wynika to prawo (na przykład aktu notarialnego albo umowy najmu). Inwestor musi być jednak przygotowany, że urzędnik będzie chciał zobaczyć ten dokument.

Jak oświadczenie o prawie do nieruchomości sprawdzą w urzędzie

Oświadczenie o prawie do nieruchomości podlega ocenie tak samo jak projekt budowlany i inne złożone dokumenty:

  • jeżeli oświadczenie jest źle wypełnione lub złożone na nieodpowiednim formularzu, to wniosek o pozwolenie na budowę albo zgłoszenie budowy są dotknięte tak zwanymi brakami formalnymi. W praktyce oznacza to, że organ nie może przystąpić do ich rozpatrzenia i - co gorsze - w ogóle nie zaczyna biec termin na załatwienie sprawy. Po otrzymaniu nieprawidłowego oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane urzędnik wezwie inwestora do usunięcia braku formalnego w terminie nie krótszym niż siedem dni. Jeśli inwestor tego nie zrobi, wniosek o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie zostaną pozostawione bez rozpoznania. W takiej sytuacji konieczne będzie złożenie nowego wniosku o pozwolenie lub zgłoszenia, już z prawidłowo wypełnionym drukiem oświadczenia;
  • jeśli urzędnik ma wątpliwości co do prawdziwości oświadczenia, może wezwać inwestora do złożenia wyjaśnień co do możliwości budowy na działce lub do przedłożenia dokumentów potwierdzających prawo do nieruchomości. Może się to zdarzyć na przykład wtedy, gdy w księdze wieczystej działki widnieje ktoś inny niż inwestor albo w postępowaniu bierze udział osoba, która twierdzi, że inwestor nie ma prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Pamiętajmy, że za podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy przy składaniu zeznania mającego służyć za dowód w postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy (w tym przypadku Prawa budowlanego) inwestorowi grozi kara pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat. Dlatego we wzorze oświadczenia znajduje się sformułowanie „jestem świadomy odpowiedzialności karnej za podanie w niniejszym oświadczeniu nieprawdy”.

Sonda
Czy uważasz, że zniesienie obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego to dobra zmiana?