Jak sprzedać dom bez pośredników? Ile może trwać sprzedaż domu w 2025?
Pośrednik nieruchomości załatwi za nas bardzo dużo spraw i może szybciej sprzedać dom. Trzeba jednak zapłacić mu za jego pracę. Sprzedawać dom bezpośrednio czy z agentem nieruchomości? Kiedy warto sprzedawać dom bez pośrednika? Jakie obowiązki wiążą się ze sprzedażą domu?
Spis treści
- Czy mój dom jest atrakcyjny?
- Kto będzie pokazywać dom klientom?
- Zebranie dokumentacji
- Ogłoszenia o sprzedaży domu
- Wizyta u notariusza
- Ile może trwać sprzedaż domu w 2025?
Jeśli chcemy samodzielnie sprzedać swój dom, musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli przeznaczać na to sporo czasu. Trzeba przygotować zdjęcia domu do ogłoszeń, prezentować go w ofertach sprzedaży nieruchomości, rozmawiać z potencjalnymi kupcami i pokazywać im dom. Równolegle należy zgromadzić dokumenty potrzebne do sprzedaży domu. Wiele z tych rzeczy może zrobić za nas pośrednik nieruchomości, jednak trzeba mu zapłacić od 3 do 5% wartości transakcji, czyli kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zastanówmy się, kiedy warto sprzedawać dom własnymi siłami.
Czy mój dom jest atrakcyjny?
Najważniejszą kwestią jest stan domu i jego lokalizacja. Najlepiej, gdy są co najmniej dobre (budynek i działkę na sprzedaż warto wcześniej do tego przygotować). To będzie działać na naszą korzyść. Jednak należy dokonać realistycznej oceny i cenę sprzedaży dostosować do sytuacji rynkowej. Trzeba przejrzeć oferty podobnych domów, podzwonić na ogłoszenia dotyczące nieruchomości w danej okolicy. Cena sprzedaży może być nieco wyższa z założeniem, że może zostać obniżona po negocjacjach. Elastyczność w tej kwestii dobrze działa psychologicznie.
Kto będzie pokazywać dom klientom?
Czy sprzedawać dom samodzielnie, czy z pośrednikiem zależy też od sytuacji. Jeśli wystawiamy na sprzedaż dom, w którym żyjemy na co dzień lub mieszkamy niedaleko od niego, możemy bez problemu pokazywać go zainteresowanym osobom. Gdy mamy na sprzedaż dom po rodzicach lub dziadkach znajdujący się w dużej odległości, lepiej skorzystać z pomocy pośrednika. Chyba że będzie nam pomagać w tym zakresie zaprzyjaźniony sąsiad.
Zebranie dokumentacji
Jeśli zdecydujemy się sprzedać dom bez pośredników, przed nami będzie wiele pracy. Przede wszystkim musimy przygotować dokumenty potrzebne do sprzedaży, z którymi będzie chciał się zapoznać potencjalny nabywca. Jest to w pierwszej kolejności wypis z księgi wieczystej potwierdzający prawo własności oraz to, czy nieruchomość nie ma obciążeń. Do tego wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy mówiące o charakterze i przeznaczeniu działki. Pozwolenie na budowę i na użytkowanie budynku potwierdzą, że został on wybudowany zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy, oraz że spełnia wszystkie normy budowlane i może być zamieszkany. Świadectwo charakterystyki energetycznej pozwoli zorientować się w kosztach utrzymania domu. To wszystko musimy przygotować sami.
Ogłoszenia o sprzedaży domu
Ponadto konieczne jest ogłaszanie sprzedaży domu w okolicy oraz na portalach dotyczących nieruchomości, grupach sprzedażowych w mediach społecznościowych itp. Ogłoszenia trzeba regularnie opłacać i odświeżać, a także na nie odpowiadać. Dobrze jest śledzić to, co dzieje się na rynku nieruchomości w danej okolicy, żeby dostosować swoją ofertę do zmian.
Wizyta u notariusza
Gdy znajdzie się kupiec, trzeba umówić biuro notarialne, które przygotuje wszystko do transakcji kupna-sprzedaży, czyli przeniesienia własności. Maria Kobryń, prawnik i ekspert rynku nieruchomości w kancelarii Blueshell Legal, zwraca uwagę, że w Polsce umowa sprzedaży nieruchomości musi być sporządzona w formie aktu notarialnego. „Akt ten potwierdza przejście prawa własności na nowego nabywcę. Warto pamiętać, że przed ostateczną umową często podpisuje się umowę przedwstępną, która określa warunki transakcji, termin płatności oraz inne kluczowe aspekty. Umowa przedwstępna może być zawarta w zwykłej formie pisemnej, ale dla większego bezpieczeństwa transakcji dla kupującego zaleca się podpisanie jej przed notariuszem".
Ile może trwać sprzedaż domu w 2025?
To zależy od domu, działki oraz ceny. Kilkuletni budynek położony na mazowieckiej wsi, zaprojektowany i zbudowany dla siebie przez małżeństwo architektów, wykończony w standardzie premium, z powodów życiowych wystawiony na sprzedaż w dobrej cenie znalazł kupca w ciągu miesiąca. Właściciele domów często przeceniają wartość swojej nieruchomości i żądają ceny zbyt wygórowanej jak na stan budynku i atrakcyjność działki. W takim wypadku sprzedaż może trwać nawet kilka lat.
Obecnie na rynku nieruchomości nie ma zbyt wielkiego ruchu. Sytuacja jest niepewna ze względów gospodarczo-politycznych. Stopy procentowe są wysokie, trudno uzyskać kredyt. Dlatego jeśli komuś zależy na szybkiej sprzedaży domu, powinien pomyśleć o stanie swojej nieruchomości oraz odpowiedniej cenie.
Z drugiej strony, jeśli chcemy sprzedać dam, najlepiej ruszyć z tą inicjatywą na przedwiośniu. Doświadczona agentka nieruchomości podpowiada, że za chwilę klienci będą chcieli kupować domy i działki.
Czas sprzedaży domu w Polsce jest uzależniony od wielu czynników: stanu technicznego, lokalizacji oraz sposobu sprzedaży (samodzielnej bądź z pośrednikiem). Gdy mamy do czynienia z nowym budynkiem w wyjątkowo atrakcyjnej okolicy - np. w pobliżu popularnych tras turystycznych albo w dynamicznie rozwijającym się mieście – czas poszukiwania kupca potrafi zamknąć się w kilku tygodniach, najwyżej kilku miesiącach. Kluczowe znaczenie ma tu profesjonalna prezentacja: dobrej jakości fotografie, precyzyjny opis i odpowiednia wycena, które zazwyczaj zapewnia doświadczony agent. Można wykonać tzw. home staging własnymi siłami, jednak musimy się liczyć z dodatkowymi kosztami i wysiłkiem, który nie zawsze się zwróci, szczególnie jeśli nie mamy doświadczenia w tym zakresie.
Z kolei w przypadku domów o przeciętnej lokalizacji i standardowym stanie sprzedaż może trwać od pół roku do nawet dwunastu miesięcy. Wtedy również liczy się home staging, a także przemyślane ogłoszenia w Internecie i mediach społecznościowych. Właściciele powinni być elastyczni w negocjacjach, by zachęcić potencjalnych nabywców.
Co prawda sprzedaż „na własną rękę” pozwala uniknąć kosztów prowizji, jednak wymaga znacznie większego zaangażowania, zwłaszcza w prowadzenie kampanii promocyjnych i rozmowy z kupującymi. Finalny czas realizacji transakcji zależy też od aktualnej koniunktury na rynku nieruchomości oraz indywidualnych potrzeb obu stron.
Ze względu na obecnie wysokie ceny nabycia popyt widocznie się zmniejszył, a czas transakcji się wydłużył.