Podatek od ogrodzenia - dla kogo nowa opłata w 2025? To trzeba wiedzieć

2025-01-15 10:03

Ogrodzenie to budowla w myśl obowiązującej od 1 stycznia 2025 roku ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. A budowle podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Kto musi zapłacić podatek od ogrodzenia w tym roku?

Podatek od ogrodzenia
Autor: Andrzej Szandomirski Dla kogo podatek od ogrodzenia od 1 stycznia 2025?

Spis treści

  1. Budowla i budynek – nowe pojęcia podatkowe
  2. Budowla – co to jest?
  3. Ogrodzenie to budowla
  4. Kto musi zapłaci podatek od ogrodzenia?

Budowla i budynek – nowe pojęcia podatkowe

Poprzednia ustawa o podatkach i opłatach lokalnych w przypadku podatku od nieruchomości w odniesieniu do pojęcia budowli odsyłała do przepisów prawa budowlanego. Budowla była zdefiniowana w art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy jako obiekt budowlany w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.

Ministerstwo Finansów opracowało i wprowadziło do ustawy nowe niezależne od innych aktów prawnych pojęcie budowli i budynku i przygotowało zamknięty katalog obiektów podlegających opodatkowaniu w nowym załączniku do ustawy.

Budowla – co to jest?

W myśl nowej obowiązującej ustawie o podatkach i opłatach lokalnych budowla to:

a) obiekt niebędący budynkiem, wymieniony w załączniku nr 4 do ustawy, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem,

b) elektrownię wiatrową, elektrownię jądrową i elektrownię fotowoltaiczną, biogazownię, biogazownię rolniczą, magazyn energii, kocioł, piec przemysłowy, kolej linową, wyciąg narciarski oraz skocznię, w części niebędącej budynkiem – wyłącznie w zakresie ich części budowlanych,

c) urządzenie budowlane – przyłącze oraz urządzenie instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, oraz inne urządzenie techniczne, bezpośrednio związane z budynkiem lub obiektem, o którym mowa w lit. a, niezbędne do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem,

d) urządzenie techniczne inne niż wymienione w lit. a–c – wyłącznie w zakresie jego części budowlanych,

e) fundamenty pod maszyny oraz pod urządzenia techniczne, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową

Wymienione obiekty muszą być wzniesione w wyniku robót budowlanych, także w przypadku, gdy stanowią część obiektu niewymienionego w ustawie.

Ogrodzenie to budowla

Ogrodzenie wymienione jest w punkcie 22 na liście obiektów w załączniku nr 4 do ustawy, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. To ucina wszelkie domysły na temat tego, czy ogrodzenie jest budowlą czy też nie. Budowle podlegają opodatkowaniu.

Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

Kto musi zapłaci podatek od ogrodzenia?

Zaklasyfikowanie ogrodzenia do kategorii budowli nie oznacza, że wszyscy posiadacze ogrodzeń są zobowiązani do zapłaty podatku. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, opodatkowaniu podlegają jedynie budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z tego zapisu wprost, że osoby prywatne nie podlegają opodatkowaniu ogrodzenia. Podatkiem są objęte tylko ogrodzenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, m.in. zakładów, hal produkcyjnych itp. Musi istnieć bezpośredni związek budowli, w tym wypadku ogrodzenia z działalnością gospodarczą. Podatek w takim przypadku wynosi rocznie 2% wartości.

Murowane starcie
Dom - budować czy kupić gotowy. MUROWANE STARCIE

Nowoczesne ogrodzenia – galeria. Zobacz ogrodzenia panelowe, betonowe, drewniane i inne

Murator Google News
Autor: