Budowa garażu wolno stojącego - pozwolenie czy bez zezwolenia

2012-10-16 13:06

Przepisy Prawa budowlanego mowią, że garaż wolno stojący i budynek gospodarczy to nie to samo. Dlatego budowa garażu – bez względu na jego powierzchnię wymaga pozwolenia. Nie mają też znaczenia jego konstrukcja ani materiał, z którego zostanie wykonany. Na budowę barazu musisz mieć zezwolenie.

Budowa garażu wolno stojącego - przepisy
Autor: Wiktor Greg Garaż nie może być traktowany jako budynek gospodarczy. Dlatego bez względu na jego powierzchnię, aby rozpocząć budowę, musisz mieć pozwolenie

1. Sprawdź plan miejscowy

Najpierw trzeba sprawdzić, czy teren działki jest objęty planem miejscowym. Jeśli nie, przed wystąpieniem o pozwolenie na budowę inwestor musi uzyskać w urzędzie gminy decyzję o warunkach zabudowy. Procedura jest wtedy tak samo skomplikowana i długotrwała jak w przypadku budynku mieszkalnego. Wymaga przeprowadzenia analizy urbanistycznej oraz uzgodnień z innymi organami (na przykład zarządcą drogi).

Na wydanie warunków zabudowy czeka się zwykle od dwóch do czterech miesięcy. Nie ma też pewności, że decyzja będzie pozytywna. Konieczne jest bowiem spełnienie warunku dobrego sąsiedztwa, co oznacza, że na sąsiednich działkach musi istnieć zabudowa, na podstawie której można wyznaczyć parametry planowanego budynku.

2. Zleć projekt budowlany

Następnie trzeba zlecić wykonanie projektu budowlanego garażu osobie z uprawnieniami budowlanymi do projektowania albo kupić projekt gotowy i zlecić jego adaptację do lokalnych warunków (polega to przede wszystkim na sporządzeniu projektu zagospodarowania działki).

Cena gotowego projektu garażu wyniesie około 700 zł. W każdym wypadku projekt musi być zgodny z ustaleniami planu miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy i spełniać wymagania dla garaży określone w rozporządzeniu o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

3. Złóż wniosek o pozwolenie na budowę

Kolejna czynność to złożenie wniosku o wydanie pozwolenia na budowę w starostwie powiatowym. Do wniosku należy dołączyć:

  • cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z wymaganymi uzgodnieniami oraz zaświadczeniem o przynależności projektanta do właściwej izby samorządu zawodowego;
  • oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
  • decyzję o warunkach zabudowy, jeżeli nie ma planu miejscowego.

Starosta ma 65 dni na wydanie pozwolenia na budowę, inwestor natomiast trzy lata na jej rozpoczęcie, w przeciwnym razie pozwolenie wygaśnie.

4. Przed rozpoczęciem budowy garażu

Jeszcze przed rozpoczęciem robót należy ustanowić kierownika budowy i kupić, a następnie zarejestrować w starostwie dziennik budowy.

Dwukrotnie trzeba też odwiedzić powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego. Co najmniej siedem dni przed rozpoczęciem budowy składa się tam odpowiednie zawiadomienie, a na 21 dni przed planowanym przystąpieniem do użytkowania wybudowanego już garażu – zgłoszenie zakończenia budowy.

Nasi Partnerzy polecają