Jakimi parametrami powinny się charakteryzować materiały budowlane? Z jakiego materiału najlepiej budować dom jednorodzinny?

2012-11-30 18:44

Planuję budowę domu jednorodzinnego. Jestem na etapie wyboru materiałów budowlanych. Na jakie parametry zwrócić uwagę? Jest mnóstwo rodzajów pustaków ceramicznych o różnym współczynniku przenikania ciepła, rozmiarze, wytrzymałości, nośności itd. Co jest tak naprawdę ważne? Jakie marki są godne polecenia oprócz Wienerbergera?

Przy wyborze materiału na ściany trzeba postawić pytanie: jaką ścianę chcemy zastosować w swoim domu? Przegrodę można wykonać w trojaki sposób, jako ściana: jednowarstwowa, dwuwarstwowa lub trójwarstwowa. Wybór każdego z tych rozwiązań będzie miał wpływ na trwałość budynku, parametry termiczne i akustyczne przegród, bezpieczeństwo na wypadek pożaru, wygląd zewnętrzny oraz co najważniejsze – mikroklimat wewnątrz budynku mający decydujący wpływ na komfort zamieszkania.
Należy zwracać uwagę na wszystkie parametry a optymalny wybór dostosować do indywidualnych potrzeb. W tym aspekcie najlepszym rozwiązaniem jest materiał ceramiczny łączący najlepsze cechy innych materiałów jak np. trwałość, wytrzymałość, izolacyjność termiczna i akustyczna, zdolność do „oddychania ścian”. Pomocnym narzędziem w wyborze preferowanego rozwiązania będzie kalkulator współczynnika U na poniższej stronie: http://www.wienerberger.pl/%C5%9Bciany-i-stropy/materia%C5%82y-do-projektowania/kalkulator-u [wienerberger.pl]
Mniejszą podatność na wystąpienie grzybów i pleśni oraz zdrowy klimat pomieszczeń otrzymamy stosując ścianę jednowarstwową oraz ściany wykonane przy użyciu nowoczesnych systemów murowania np. murowanie na sucho (mniej wilgoci w ścianie, brak mostków termicznych, możliwość szybszego wprowadzenia się do domu): http://www.wienerberger.pl/%C5%9Bciany-i-stropy/systemy-porotherm/system-porotherm-dryfix. [wienerberger.pl]
Najlepiej wybierać materiały markowe, o jasnych i klarownych parametrach technicznych i odznaczające się dobrą jakością, bo przecież ściany to inwestycja na cały okres użytkowania budynku. Wienerberger ma 200-letnie doświadczenie w produkcji wyrobów ceramicznych i zdobyte doświadczenie wraz z nowoczesną technologią gwarantuje najwyższą trwałość naszych produktów.