Czy można samemu wymienić bezpieczeniki w mieszkaniu?

2014-09-26 17:35

Czy do wymiany bezpieczników w mieszkaniu (dokładnie głównego bezpiecznika dla mieszkania zwykły 220V 20A) trzeba posiadać jakieś uprawnienia? Jeśli tak to jakie i jak je można zdobyć? (Mam mały konflikt ze spółdzielnią mieszkaniową w kwestii wymiany bezpiecznika i kosztów z tym związanych).

Dzień dobry, z Pana opisu wnioskuję, że jest to zabezpieczenie przedlicznikowe. Jeśli tak, to należy zadać pytania: kto jest właścicielem instalacji elektrycznej, do której wpięte jest zabezpieczenie, oraz jak skonstruowana została umowa na dostawę energii elektrycznej.

 

Jeśli właścicielem licznika jest Pana dostawca energii, wówczas zabezpieczenie przedlicznikowe powinno być zaplombowane, a do wymiany takiego zabezpieczenia wymagane jest posiadanie odpowiednich świadectw kwalifikacyjnych oraz zezwolenia właściciela tej części instalacji elektrycznej. Naruszenie plomb na takich zabezpieczeniach może wiązać się z nałożeniem znacznych kar finansowych.

 

Jeśli właścicielem licznika jest wspólnota mieszkaniowa (jest to podlicznik, a do rozliczeń z dostawcą energii służy inny licznik zbiorczy), wówczas do wymiany bezpieczników konieczne jest posiadanie świadectwa kwalifikacyjnego (popularnych uprawnień SEP) oraz musi to być osoba upoważniona przez wspólnotę do takiego działania.

 

Jeśli jest to bezpiecznik za licznikiem, a więc na części instalacji elektrycznej, której jest Pan właścicielem, wówczas (jeśli jest to dom lub mieszkanie) niepotrzebne są specjalne uprawnienia. Ale jeśli bezpiecznik znajduje się w lokalu usługowym, w zakładzie pracy lub w innym lokalu użyteczności publicznej, wówczas posiadanie uprawnień kwalifikacyjnych jest wymagane.

 

Pozdrawiam,

Piotr Bibik www.szkolenia.tim.pl www.tim.pl