Wentylacja starego domu

2011-03-29 13:46

Rok temu kupiłem stary dom i od razu przystąpiłem do remontu. Wydawało się, że wszystko jest ok, jednak okazało się, że mam problem z wentylacją. Zacznijmy od parteru budynku, gdzie usytuowany jest salon połączony z kuchnią, w której stoi kuchenka gazowa. Nad kuchenką zawieszony jest pochłaniacz, który miał być podłączony do wywiewu na zewnątrz poprzez otwór wybity w ścianie zewnętrznej. Niestety zamysł się nie sprawdził, bo zamiast usuwać powietrze z kuchni, jest ono do środka nawiewane z zewnątrz. Przejdźmy do łazienki. W ścianie wykonano otwór obok okna i założono kratkę wentylacyjną (na zewnątrz krótki komin z rury pcv). Sytuacja ta sama co w kuchni - powietrze nawiewne jest do środka, a nie wyciągane na zewnątrz. W dolnej części drzwi do łazienki są wykonane otwory (5 sztuk). W domu nie ma żadnych nawiewników (jeżeli muszą być to jak je zrobić najprościej). Okna są plastikowe i szczelne... Przejdźmy teraz do piwnicy. Żona wymyśliła, że nie chce w łazience piecyka gazowego na ciepłą wodę, wiec zamontowałem go w piwnicy. Firma wykonała dwa kominy - jeden podłączony do piecyka, drugi jako kanał wywiewny. Piwnica składa się z dwóch części. W jednej, jak wyżej opisałem, znajduje się piecyk gazowy, a w drugiej (są połączone bez jakichkolwiek drzwi - pusty przelot) znajduje się sprawnie działający piec węglowy podłączony do komina stacjonarnego. Drugi kanał komina jest otwarty i ciąg w nim jest bardzo dobry (poprzedni właściciel miał tam podłączony piec gazowy do c.o.). Ale sytuacja jest identyczna jak w mieszkaniu - powietrze nawiewa do środka a nie wyciąga (po za kominem stacjonarnym w piwnicy nie ma nawiewów). Co mogę z tym zrobić? Straciłem już nagrzewnicę w piecyku gazowym, bo przy niskich temperaturach zimne powietrze nawiewało na nagrzewnice i woda w niej zamarzła, a efekt był łatwy do przewidzenia - nagrzewnica po prostu pękła. Mimo tego, że kominy maja po 8 m i są ocieplone ciąg jest jaki jest... Jak temu zaradzić? Jak spowodować żeby kominy wyciągały powietrze, zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i w piwnicy? Jak najprościej wykonać nawiewy? Gdzie muszę zrobić nawiewy - przy podłodze po przeciwnej stronie pomieszczenia? Czy powinienem wstawić tzw. zetki? Co to jest? Jak to zrobić i jak to wygląda?

Zjawisko, które występuje u Pana w domu to klasyczny przykład odwrócenia ciągów wentylacyjnych. Ponieważ szczelne okna uniemożliwiają dopływ świeżego powietrza do wewnątrz domu, urządzenia grzewcze oraz kuchenka „zasysają” je poprzez kanały wentylacyjne. Taka sytuacja jest na pewno uciążliwa, ale może też być niebezpieczna w przypadku zassania spalin lub dymu z wylotu komina i wprowadzenie ich do wewnątrz domu poprzez kanał wentylacyjny. W żadnym wypadku nie należy jednak zatykać kratek wentylacyjnych, gdyż może doprowadzić to do niedopalania gazu, co skutkuje wytwarzaniem się trującego tlenku węgla (czadu).
Żeby ciąg wentylacyjny odbywał się we właściwym kierunku należy zapewnić dopływ powietrza do wewnątrz mieszkania. Jednym z najprostszych i najbardziej ekonomicznych rozwiązań jest montaż w oknach ciśnieniowych nawiewników powietrza. Są to proste urządzenia, które zapewniają dopływ powietrza do wewnątrz budynku w ilości nie większej, niż jest rzeczywiście pożądana.