Wentylacja mieszkania...

2011-03-30 15:29

Dwa lata temu w moim mieszkaniu w bloku wybudowanym w latach 70-tych. postanowiłem wymienić dość mocno wyeksploatowane okna konstrukcji drewnianej,które z tego powodu były aż nadto "przewiewne". Kupiłem okna PCV z trzema szybami, które zostały zamontowane. Sprzedawca nie zalecał, a wręcz odradzał zamontowanie w tych oknach nawiewników, miedzy innymi z powodu osłabionej konstrukcji okien. Teraz nie jestem pewien czy nie powinienem żałować podjętej decyzji i czy nie odbija się ona na zdrowiu moim i mojej rodziny. Jak sprawdzić praktycznie czy wentylacja w mieszkaniu działa prawidłowo? W jakim stopniu i w jaki sposób mogę zwiększyć jej sprawność?

Niestety sprzedawca nie miał racji ponieważ montaż nowoczesnych nawiewników powietrza w oknie PCV nie ma żadnego wpływu na jego wytrzymałość czy sztywność. Okna takie na przykład wzmacnia się specjalnymi stalowymi wkładkami. Nie ma też problemu, aby zamontować nawiewnik w oknie już osadzonym w ścianie. W takim przypadku również nie będzie to miało wpływu na jego konstrukcje pod warunkiem montażu nawiewnika na przylgach.
Co do sprawności wentylacji: jeżeli wszystkie okna są szczelne nie może ona działać prawidłowo. Źródłem dostarczenia powietrza do wewnątrz mogą być nieszczelności drzwi wejściowych (nie zapewnią jednak dostarczenia odpowiedniej ilości powietrza), bądź co gorsza kratka wywiewna (co może być nawet niebezpieczne).
Przede wszystkim proszę sprawdzić czy z kratki wentylacyjnej nie dmucha powietrze, nie mniej nawet jeśli tak nie jest polecam montaż nawiewników. Zapewni to wymianę powietrza w mieszkaniu w odpowiedniej ilości.