Ciąg wsteczny - konieczne nawiewniki

2011-03-21 14:51

Mam problem z wentylacją, a dokładnie z nawiewaniem powietrza do wnętrza mieszkania przez kratki wentylacyjne. Zjawisko to występuje zarówno w kuchni, jak i w łazience. Dlaczego tak się dzieje? Jak mogę zmienić ten stan rzeczy?

Zjawisko ciągu zwrotnego (lub wstecznego) spowodowane jest z reguły brakiem doprowadzenia powietrza. Gdy nie dostarczymy powietrza np. za pomocą nawiewników okiennych lub ściennych, przewody wentylacyjne nie będą w stanie prawidłowo usuwać zużytego. W wyniku tego jeden (lub więcej) z przewodów wywiewnych staje się przewodem nawiewnym.

W przypadku montażu nowoczesnych okien np. PCV zawsze należy dobrać nawiewniki. Gdy mamy ogrzewanie grzejnikowe lub podłogowe mogą być to nawiewniki higrosterowane, czyli uzależniające nawiew powietrza od poziomu wilgotności wewnątrz pomieszczenia. W pozostałych przypadkach możemy zastosować nawiewniki ciśnieniowe. Zgodnie z przepisami - za pomocą nawiewników doprowadzamy powietrze do pomieszczeń czystych, np. pokoje, sypialnie, pokoje dzieci oraz kuchni z oknem zewnętrznym.