Wentylacja w mieszkaniu w starej kamienicy

2011-03-29 13:47

Mieszkami w kamienicy, w mieszkaniu ze starymi, drewnianymi oknami, własnym centralnym ogrzewaniem i wentylatorem wyciągowym w kuchni (wylot wentylatora wychodzi na klatkę schodową - tak radził mi kominiarz). Gdy okna nie były uszczelnione bardzo przez nie wiało, po uszczelnieniu jest ciepło, ale podczas gotowania czy suszenia prania para wodna skrapla się na ścianach, które natychmiast robią się bardzo mokre. Bardzo proszę o radę co robić w takiej sytuacji?

Wentylator wyciągowy z wylotem na klatkę schodową jest złym rozwiązaniem, gdyż usuwane powietrze dostaję się do innych mieszkań poprzez nieszczelności w drzwiach wejściowych. Jeśli w mieszkaniu zainstalowana jest kuchenka gazowa bądź inne urządzenie z otwartą komorą spalania zastosowanie wentylatora wyciągowego jest niezgodne z prawem.
Roszenie się szyb i ścian spowodowane jest złą wentylacją mieszkania niezbędną do usuwania wilgoci. Prawidłowo, grawitacyjnie wentylowane mieszkanie powinno mieć zapewniony zarówno dopływ świeżego powietrza (nawiewniki powietrza, dawniej nieszczelności w oknach) oraz odpływ powietrza zużytego (kratka podłączona do pionu wentylacyjnego). Ponieważ posiada Pan okna starego typu, zamontowanie nawiewników okiennych może okazać się niemożliwe, lecz niezłym rozwiązaniem są również nawiewniki montowane w ścianie. Dodatkowo należy sprawdzić drożność kanałów wentylacyjnych, aby mieć pewność, że zużyte powietrze będzie usuwane z mieszkania.