Osiedle domków jednorodzinnych w zabudowie szeregowej. Kto jest właścicielem ogrodzenia?

2010-12-17 18:34

Mieszkam na osiedlu domków jednorodzinnych w zabudowie szeregowej. Kupiłam dom z rynku wtórnego z wybudowanym płotem po obu stronach posesji. Płot jest murowany z drewnianymi sztachetami. Sąsiad, z którym mam nie najlepsze kontakty, przykręca do mojego płotu swoje sztachetki. Płot staje się podwójny, z jednej strony brązowy, z drugiej zielony. Czy sąsiad łamie prawo, nie informując mnie o wykonywanych pracach? Czy płot postawiony przez poprzednich właścicieli mojego domu jest moją własnością?

Zgodnie z przepisem art. 154. § 1 kodeksu cywilnego domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów. To samo dotyczy drzew i krzewów na granicy. Korzystający z wymienionych urządzeń obowiązani są ponosić wspólnie koszty ich utrzymania. Co więcej, powinni oni uwzględniać wzajemne interesy. Z kolei własność należy w dalszym ciągu rozstrzygać z punktu widzenia osoby, która wzniosła płot. Uznać zatem należy, że sąsiad nie ma obowiązku informowania o wykonywanych pracach. Nie może on jednak nadużywać swojego prawa do korzystania z płotu.