Plamy i wycieki na ścianie kominowej. Jak się pozbyć zapachu "wędzonki"?

2013-08-21 13:29

Dzień dobry. W pomieszczeniu (powiedzmy, że strychowym otynkowanym tynkiem tradycyjnym żwirowo-wapiennym) w miejscu gdzie znajduje się komin pojawiła się już dość duża plama (2,5 m x 2 m) i intensywny zapach sadzy - wędzonki (palę jedynie drewnem). Tak wygląda jakby komin stracił szczelność. Będę miał zainstalowany wkład kominowy, czyli już plama i wyciek nie pwoinny się już powiększać. W tym miejscu planuję urządzić pokój mieszkalny, stąd moje pytania: 1. Czy mam skuć tynk w miejscu, gdzie pojawiła się plama? 2. Jakim produktem zakleić (zagruntować) to miejsce, aby nie było czuć zapachu i aby zapach z komina nie przedostawał się do pokoju?

Plamy na ścianie to prawdopodobnie wilgoć wytrącająca się w trakcie spalania wilgotnego drewna. W takim przypadku - o ile wymiary wewnętrzne komina na to pozwalają - należy umieścić w istniejącym przewodzie murowanym wkład stalowy odporny na działanie wilgoci. W ten sposób uda się zapobiec przenikaniu wilgoci przez ścianki komina.

 

Celem pozbycia się przykrego zapachu należy przede wszystkim skuć tynk, na którym pojawiły się plamy. Następnie pomieszczenie powinno być intensywnie i na tyle długo wentylowane, aż pozbędziemy się nadmiaru wilgoci, a nieprzyjemny zapach zostanie zminimalizowany. Po dokładnym osuszeniu ścianę można ponownie otynkować.