Malowanie tynku, wyrównywanie ścian - jak wykonać

2014-04-08 21:11

Mam na ścianach zewnętrznych domu tynk cementowoiwapienny. Niestety widać na nim nierówności zacierania. Czy można pokryć go farbą aby nadać kolor? Jednak najpierw bym chciał wyrównać ściany - jak zrobić to prawidłowo?

Nie wiem jaki jest obecny stan tynku i jak dawno został wykonany. Należy po prostu położyć elewacyjną warstwę tynku, najlepiej także cementowo wapiennego. W przypadku tynku fabrycznego zapewne trzeba będzie zastosować zalecaną w karcie technicznej zaprawy tynkarskiej warstwę kontaktową z zaleconego preparatu. Być może powierzchnię obecnego tynku trzeba najpierw przetrzeć stalową szczotką drucianą, zwłaszcza jeżeli na elewację będzie stosowany tynk cementowo – wapienny o proporcjach odmierzanych objętościowo na budowie. Tynk fabryczny może być już barwiony w masie.

 

Należy zastanowić się nad docelową fakturą elewacji, z punktu widzenia trwałości efektu estetycznego gładki tynk nie zachowuje trwałego efektu estetycznego w czasie. Polecam raczej baranek. Jeżeli tynk ma być malowany to polecam farbę egalizującą, która pomoże utrzymać czystość elewacji.