Jak zapobiec skraplaniu się pary wodnej na elementach blaszanych w oknie dachowym?

2015-12-22 9:46

Mam zamontowane okna dachowe i kołnierz standardowy do dachów płaskich (gont). Poddasze nie jest wykończone, nie ma ocieplenia itp., jest tylko odeskowanie, od wewnętrznej strony - między deskowaniem, a ramą okienną są szczeliny, przez które prześwituje kołnierz zewnętrzny. Na tych elementach blaszanych skrapla się woda, jak temu zapobiec? Czy te szczeliny można wypełnić warkoczem uszczelniającym?

Skropliny pod pokryciem dachowym, czy też od strony wewnętrznej kołnierzy są zjawiskiem naturalnym związanym z kondensacją pary wodnej. Okno dachowe jak również sama połać dachu powinna zostać odpowiednio zaizolowana oraz zabezpieczona przed wilgocią. Od strony wewnętrznej należy zastosować folię paroizolacyjną, która zabezpieczy materiał izolacyjny pod zawilgoceniem od wewnątrz (para wodna jest natruralnym produktem metabolizmu człowieka). Od strony zewnętrznej należy zabezpieczyć materiał izolacyjny membraną paroprzepuszczalną, która sprawnie odprowadza skropliny o których Pan pisze.

 

W celu wykonania odpowiedniej izolacji i zabezpieczenia materiału izolacyjnego proponuję zastosowanie zestawu XDK - zestaw najłatwiej zastosować na etapie montażu okna. Szczegółowe informacje na temat zestawu dostępne na stronie: http://www.fakro.pl/produkty/wszystkie-produkty/akcesoria-montazowe/pakiet-kolnierzy-izolacyjnych-xdk/

 

Pozdrawiam serdecznie,

Konsultant FAKRO