Ściany inne niż w projekcie. Jaka powinna być grubość styropianu?

2011-04-07 14:10

Za kilka tygodni planuję robić elewację i ocieplenie domu. Mam jednak problem, nie wiem jaki wybrać styropian i jaka powinna być jego grubość. Dom zbudowany jest z pustaka ceramicznego Max; w projekcie założona była grubości ścian 250 mm, ale wykonawca zrobił tylko 188 mm. Jak mam ocieplić dom, żeby uzyskać odpowiednie parametry cieplne?

W tej sytuacji, polecam zastosować płyty styropianowe SILVER fasada grubości co najmniej 15 cm lub płyty styropianowe PLATINUM fasada o grubości 12 cm (mniejsza grubość ze względu na lepsze parametry izolacyjne płyt).
W ten sposób współczynnik U ściany, który określa parametry termiczne przegrody (przenikanie ciepła) będzie w granicach U = 0,23 W/m2K (zgodnie z normą wartości współczynnika przenikania ciepła U dla ścian zewnętrznych o budowie warstwowej nie mogą być większe niż U=0,3 ).
Im mniejsza wartość U tym przegroda ma lepsze parametry termiczne (ściana ma lepsze właściwości ochrony cieplnej) i niższe koszty ogrzewania.

Uważam, iż zaproponowana grubość styropianu jest minimalna, biorąc pod uwagę obecne ceny nośników energii (gaz, węgiel, olej, itp.) potrzebnej do ogrzewania budynku.

Dodam jeszcze, ze zastosowanie płyt SILVER fasada grubości 20 cm pozwoli uzyskać współczynnik U=0,17 W/m2K.