Rodzaje nawiewników. Jaki nawiewnik wybrać - okienny czy ścienny?

2011-03-30 15:26

Po zamontowaniu okien PVC, w okresie jesień-zima-wczesna wiosna, mam duży poziom wilgotności w domu (4 piętro, bloki szczytowe, pow. ok 55 mkw, 3 pokoje, kuchnia, łazienka, wc, liczba domowników - 5). Który z typów nawiewników okazałby się lepszy - montowany w górnej części okien czy taki montowany w ścianie? Ile takich nawiewników musiałbym zamontować? Jakie są plusy i minusy jednych i drugich (czy lepsze są automaty, czy z obsługą mechaniczną)? Czy zdarza się, że przez nawiewnik wieje kiedy jest bardzo mocny wiatr?

Do tego typu mieszkania sugerowałbym montaż 4 okiennych nawiewników sterowanych różnicą ciśnień o wydajności około 24 m3/h (dokładna normowa ilość nawiewników wymagałaby podania więcej informacji na temat lokalu). Zaletą w stosunku do nawiewników ściennych jest prostota ich montażu. Przede wszystkim nie trzeba wykuwać otworu w ścianie, a jedynie należy wyfrezować szczeliny w przylgach okna. Taka operacja oraz przykręcenie zespołów nawiewnika nie zajmuje wykwalifikowanemu montażyście więcej niż 20 min.
Nawiewnik automatyczny sterowany różnicą ciśnień w przeciwieństwie do tego sterowanego ręcznie zapewni, że ilość wpadającego do mieszkania powietrze będzie stała niezależnie od wiejącego wiatru czy różnic temperatur.