Przeniesienie kotła kondensacyjnego do nowego mieszkania

2014-09-07 15:38

Mam w planach przeniesienie gazowego kotła kondensacyjnego ze starego mieszkania na nowe, mam w związku z tym kilka pytań.   Czy kocioł może pobierać powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje, czy jest to polecane rozwiązanie? Problemem jest przebijanie ściany czy dachu w celu wyprowadzenia przewodów doprowadzających/odprowadzających. Czy przy takim rozwiązaniu przewód odprowadzający można podpiąć pod istniejący system zbiorowych przewodów spalinowych bezpośrednio (stary pion kominowy z cegły z lat ok. 60tych)? Czy przy takim rozwiązaniu można kocioł montować w piwnicy? Czy kotły kondensacyjne posiadają system odpowietrzania instalacji c.o.? Czy przy nowej instalacji c.o. wystarczą odpowietrzniki na samych grzejnikach, czy warto zamontować zawór odpowietrzający gdzieś jeszcze? Jeśli tak, to gdzie? Czy po przeniesieniu kotła i podpięciu do nowej instalacji ponowna regulacja palnika jest konieczna? Czy konieczne jest doprowadzenie pod kocioł odpływu instalacji kanalizacyjnej w celu odprowadzania skroplin, bądź ewentualnego wycieku z zawory bezpieczeństwa? Czy jest to wymagane czy przy normalnym użytkowaniu pieca jest to zbędne?

1. Tak, jest to dopuszczalne rozwiązanie stosowane przez większość firm. Wspólne odprowadzenie spalin przez kilka urządzeń gazowych jest możliwe, ale dotyczy ono specjalnie projektowanych systemów zbiorczych (LAS, SPS).

 

2. Tak

 

3. Raczej nie, odpowietrznik w kotle służy do odpowietrzania pompy, a nie całej instalacji c.o. Ilość i typ stosowanych odpowietrzników zależy od charakteru instalacji.

 

4. Tak i nie. Teoretycznie parametry pracy nie powinny ulec zmianie (w dużej mierze to jest zależne od rodzaju zespołu gazowego w kotle). Ponadto mogą ulec zmianie takie parametry jak: rodzaj, ciśnienie gazu oraz opory układu powietrzno-spalinowego. Dlatego powinno się wykonać regulację po przeniesieniu kotła do innej lokalizacji

 

5. Tak, odpływ kondensatu powinien być odprowadzony do kanalizacji.