Brak śladów włamania przez okno pcv. Ubezpieczyciel nie chce wypłacić odszkodowania

2012-08-17 10:57

Chciałabym się dowiedzieć, czy okno rozszczelnione jest traktowane jako okno zamknięte i potrzebne jest użycie siły lub przedmiotów do jego otwarcia, czy też jest to traktowane jako okno otwarte. Mam problem z firmą ubezpieczeniową, która odmawia mi wypłaty odszkodowania, ponieważ nie ma śladów włamania. W marcu miałam włamanie do mieszkania na parterze, okno było rozszczelnione a sprawcy weszli do mieszkania poprzez wypchnięcie okna. Policja, jak również pracownik PZU SA po przeprowadzeniu oględzin poinformowali mnie, że okno rozszczelnione jest to okno zamknięte i można wejść również bez uszkodzenia okna. Mimo tego ubezpieczalnia odmawia wypłaty odszkodowania, ponieważ w definicji Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, żeby uwzględnić włamanie z kradzieżą muszą być ślady włamania. Skoro ich nie ma to nie mogą wydać decyzji pozytywnej. Proszę o pomoc, nie wiem w jaki sposób mam udowodnić, że przez okna PCV można wejść bez jego uszkodzenia.

Okno rozszczelnione w naszej ocenie nie może być uznane za zaryglowane (zamknięte). W takim ustawieniu okuć jest bardzo łatwo otworzyć okno bez jakichkolwiek śladów włamania.
Generalnie mieszkając na parterze, pozostawienie okna nawet zamkniętego nie daje żadnej gwarancji na ochronę przed włamaniem, jeżeli okno nie ma okuć antywłamaniowych. Zwykłe okucia niestety umożliwiają łatwe dla włamywacza otwarcie go, bez potrzeby wyłamywania i bez pozostawiania śladów. Dlatego zdecydowanie należy w takiej sytuacji zastosować szyby i okucia antywłamaniowe wraz z klamką z kluczykiem, które stanowią czasową ochronę przed włamaniem. Warunkiem jest pozostawienie okna w stanie zamkniętym, z zamknięciem klamki na kluczyk. Nie oznacza to, że sforsowanie takiego zabezpieczenia nie jest możliwe – wszystko zależy od czasu jaki mają włamywacze i środków jakimi dysponują. Ale na pewno nie uda się włamać bez dużego wysiłku i upływu czasu, który daje szansę na spłoszenie włamywaczy oraz bez poważnego zniszczenia okna.
Trudno jest wypowiadać się w sprawie OWU ubezpieczyciela, ponieważ to są sprawy pomiędzy TU a klientem.

Pozdrawiamy,
Oknoplast Sp. z o.o.