Wymiana okien dachowych: Czy potrzebne jest pozwolenie?

2014-03-20 9:55

Przeprowadzam remont strychu i chciałabym wstawić 3 okna dachowe. Czy zgodnie z nowym Prawem budowlanym muszę uzyskać pozwolenie na budowę? Wiem, że w "starych przepisach" to obowiązuje, ale nie mogę doczytać się nigdzie, czy nadal to będzie obowiązywać w nowych, skoro budowa domu nie musi mieć już pozwolenia.

Witam,

 

Do tej pory polskie przepisy prawa budowlanego jednoznacznie nie określają, czy w przypadku montażu okien dachowych w istniejącym budynkach wymagane jest pozwolenie czy też wystarczy tylko zgłoszenie. Według ustawy - Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. (Dz. U 156/6 poz 1118 z późn. zmianami art.29) rozróżniamy dwa rodzaje sytuacji:

 

- remont, roboty budowlane - które interpretowane są w następujący sposób: jeżeli wstawienie okien dachowych jest tylko wynikiem remontu budynku, nie zmienia charakteru pomieszczeń - to zgłoszenie jest wystarczające do wykonania montażu. Budynek w którym będzie usytuowane okno dachowe powinien być usytuowany w odległości min 4 m od granicy działki,

- w przypadku gdy montaż okna dachowego wiąże się z ingerencją w konstrukcje dachu jest wykonany w budynku objętym nadzorem konserwatorskim lub powoduję zmianę charakteru poddasza wówczas wymagane jest pozwolenie.

 

Niestety nie mam informacji, czy kwestia montażu okien dachowych uległa zmianom w nowej wersji Prawa budowlanego. W zamyśle, nowa wersja miała wnieść szereg udogodnień, ale proponowałbym skonsultowanie tej kwestii z specjalistą Prawa budowlanego.

 

Z poważaniem Konsultant FAKRO