Ocieplenie dachu pianą poliuretanową w okresie zimowym. Czy warto?

2017-09-04 15:00

Podpisałem z firmą umowę na izolację pianę otwartokomórkową izopianol FR. Powiedziano mi, że można ten produkt aplikować zimą, co będzie nawet korzystne z uwagi na fakt, że dzięki niskiej temperaturze piana będzie gęstsza i zyska lepsze parametry termoizolacyjne. Czy to prawda?

Według „Instrukcji Producenta”, firmy Purinowa, określającej systemy otwartokomórkowe Izopianol 03/10 N oraz jego klasy, zalecane temperatury wynoszą:

  • temperatura powierzchni kontaktowej: minimalna +15 oC, maksymalna +40 oC, zaś rekomendowana od +15 oC do +25 oC;
  • temperatura minimalna otoczenia, w którym odbywa się natrysk to +15 oC, zaś rekomendowana wynosi od +20 oC do +30 oC.

Na podstawie tychże zaleceń producenta, należy stwierdzić, iż nieuzasadnione jest wykonywanie natrysku w okresie zimowym – oczywiście z powodu zbyt niskiej temperatury. Może wykonawca przewiduje podgrzewanie budynku i powierzchni kontaktowej. Jest to niestety bardzo kłopotliwe i stosunkowo drogie. Ważnym aspektem wykonawczym jest również dopuszczalna wilgotność podłoża, która przy omawianej pianie wynosi poniżej 11 % dla drewna oraz 0-0,5 % dla membrany. Niedopuszczalny jest natrysk na oblodzoną bądź oszronioną powierzchnię. Więcej informacji na temat parametrów technicznych oferowanych przez nas produktów znajdzie pan w zakładce "dokumentacja techniczna".