Czy istnieje niebezpieczeństwo palenia w kominku w obecności niemowlaka?

2014-09-02 13:01

Od zeszłego roku mamy kominek, który jest jedynym źródłem ciepła w naszym mieszkaniu. Nie raz się zadymi, nie raz śmierdzi sadzą, a jeszcze innym razem, jak za mocno się grzeje, czuć chemię (może coś tam się wypala). Czy to normalne? To stary poniemiecki dom, komin a'la wędzarnia. Czy chemiczny zapach przy wysokich temperaturach jest normalny? Czy to może zaszkodzć niemowlakowi?

W celu sprawdzenia stanu komina i poprawności podłączenia urządzenia grzewczego z kominem proszę wezwać mistrza kominiarskiego na oględziny. Wizyta taka powinna być zakończona odpowiednim protokołem. Kominiarz sprawdzi drożność kanału dymowego i jego stan techniczny. Dym w pomieszczeniu może być skutkiem zbyt małego przekroju kanału dymowego.

 

Zapach może być efektem zawilgocenia komina lub w kanale dymowym znajduje się jakaś przeszkoda. Zalecam również podczas codziennego użytkowania o ile to możliwe stosowanie opału suchego oraz przeprowadzanie regularnych czyszczeń komina. Przypominam również, że w pomieszczeniu, w którym znajduje się urządzenie grzewcze pobierające powietrze do spalania z pomieszczenia powinna być zastosowana wentylacja grawitacyjna.