Wykorzystanie kształtek U do wykoanania belek i nadproży. Likwidacja mostków cieplnych

2011-03-02 7:45

Witam, jestem na etapie wykonywania projektu architektonicznego domu. Rozważam obecnie technologię budowy ścian zewnętrznych. Z założenia ma to być ściana dwuwarstwowa: beton komórkowy izolowany styropianem (20 cm). Z uwagi na wymiar i kształt niektórych rozwiązań architektonicznych np. nadproży, nie można wykonać ich z gotowych prefabrykowanych nadproży, zatem pozostaje możliwość wykonania ich np. w prefabrykowanych u-kształtkach. I tu się pojawia problem. Architekt twierdzi, że w przypadku ściany wykonanej z bloczka o grubości 24 cm z uwagi na obciążenia nie można wykonać ich w u-kształtkach. Trzeba zastosować bloczki minimum 36 cm. Wówczas bowiem belka żelbetonowa ma odpowiednią nośność. Mi zależy na prawidłowej likwidacji mostków termicznych. Zatem pytanie brzmi - czy przy izolacji ze styropianu grubości 20 cm i ścianie z bloczka 24 cm, w której występują żelbetowe nadproża bądź słupy, zlikwiduje się mostki termiczne? Czy może powinno się wykonać ścianę gr. 36 cm z korzystaniem pełnego systemu u-kształtek, nadproży itp. plus izolacja 20 cm? Ewentualnie, może wówczas rozważyć cieńszą warstwę izolacji.

Jeśli ściany będą z dociepleniem (24 + warstwa izolacji), to zastosowanie kształtek U, jako elementów szalunku dla belek bądź nadproży żelbetowych może być niewystarczające ze względu na nośność tych elementów. Może się po prostu okazać, że przekrój elementów żelbetowych wykonanych w kształtkach może być zbyt mały.

Dlatego jeśli zachodzi taka sytuacja, należy wykonać elementy żelbetowe w szalunkach drewnianych (elementy żelbetowe mają wtedy szerokość 24 cm). Warstwa termoizolacji otulająca całą ścianę zapewni również izolację elementów żelbetowych.

W ścianach 24 cm zastosowanie kształtek U jest wystarczające przy niewielkich elementach typu nadproża, natomiast przy murowaniu ścian 36 cm i 42 cm stosuje się je do wykonywania większych elementów żelbetowych.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk