Jak zrobić ścieżkę w ogrodzie, w którym jest dużo zakamarków?
Planuję zrobić ścieżkę w ogrodzie pełnym zakątków i bogatym w kolorowo kwitnące krzewy i rośliny. Na co mam zwrócić szczególną uwagę?
Ścieżki w ogrodzie powinny spełniać dwa podstawowe zadania, prowadzić nas do zaplanowanych miejsc w zieleńcu oraz stanowić jego ozdobę, nie przytłaczając istniejącej roślinności. Kształt i sposób prowadzenia ciągu komunikacyjnego, całkowicie zależy od planowanej funkcjonalności i indywidualnych upodobań.
Doskonałe do budowy ciągów pieszych są kostki brukowe, które nie tylko są dostępne w wielu formatach i kolorach, ale też świetnie imitują drewno czy kamień naturalny. Niewątpliwą zaletą betonowych kostek brukowych jest ich wytrzymałość oraz odporność na mróz i sól. Warte podkreślenia jest także poddawanie produktów procesowi hydrofobizacji, który redukuje naturalną tendencję do wchłaniania wilgoci pochodzącej z opadów atmosferycznych i z gruntu. Ponadto, w porównaniu z kamieniem naturalnym, nawierzchnia z kostek brukowych ma jednolitą wysokość i fakturę – co oznacza, że jest wygodniejsza do spacerowania.
Kostki brukowe o małych nieregularnych formatach można wykorzystywać do budowy wyszukanych, krętych nawierzchni. Duże elementy natomiast tworzą stonowane i masywne wrażenie, wówczas układy linii prowadzą wzrok w określonym kierunku.
Szerokość ścieżki, również zależy od planowanej funkcjonalności, dla jednego użytkownika wystarczy aby miała ok. 60 – 70 cm, dla dwóch osób wygodna jest ścieżka ok. 120 – 150 cm.
Przy projektowaniu komunikacji w ogrodzie należy pamiętać, że ma być ona funkcjonalna i estetyczna bez względu na porę roku.