Jak zabezpieczyć ogrodzenie pokryte farbą podkładową?

2013-10-08 16:16

Jak zabezpieczyć produkty w tym ogrodzenia pokryte farbą podkładową?

Część produktów Polargos jest malowana jedynie farbą podkładową. Jest to rozwiązanie tanie, ale wymaga od nas dodatkowych działań i kosztów, aby zabezpieczyć ogrodzenia przed korozją. Zakupione ogrodzenia powinny zostać niezwłocznie pomalowane farbą finalną, zapewniającą zabezpieczenie antykorozyjne.

 

Planując malowanie ogrodzenia należy zwrócić uwagę na pogodę. Ciepła i sucha aura będzie sprzyjać schnięciu i niedostaniu się wody w szczeliny ogrodzenia. Niestety, zanieczyszczenia powietrza, działanie temperatury, a nawet wahania ciśnienia, mogą zwiększyć zagrożenie rdzewienia materiałów wykonanych z metalu. Czasami nawet wcześniej zakonserwowane elementy ogrodzenia potrafią ulec korozji, jeśli nieprawidłowo nałożymy kolejną warstwę farby.

 

UWAGA: Pęknięcia i zarysowania to pierwsze symptomy korozji, które możemy dostrzec już gołym okiem. Nie czekajmy, aż na naszym ogrodzeniu pojawi się rdza.

 

  • Do zabezpieczenia wierzchniego tych wyrobów najlepiej użyć nawierzchniowej farby alkidowej z pigmentami antykorozyjnymi lub farby epoksydowej.
  • Przed malowaniem powierzchnię wyrobu należy zmatowić i odtłuścić. Zmatowienie można wykonać papierem ściernym o granulacji między 180, a 300 (jeżeli nie jest wymagana inna przez producenta farby). Dodatkowo należy usunąć wszelkie zabrudzenia, a także jeżeli wystąpią tłuste miejsca odtłuścić przeznaczonym do tego rozpuszczalnikiem.

 

Przy nanoszeniu farby nawierzchniowej najważniejsze jest zachowanie umiaru i nanoszenie cienkich warstw. Należy pamiętać, że pomalowanie powierzchni raz grubo i „na szybko” nie wydobędzie pełnych możliwości farb zabezpieczających przed korozją; znacznie lepiej jest pomalować kilka razy , ale cienko i dokładnie, aby efektem cieszyć się o kilka lat dłużej.

 

Grzegorz Sadło - ekspert Polargos