Okładziny ścienne z klinkieru: jak układać płytki ręcznie formowane?

2011-04-11 16:17

Jedną ścianę w mieszkaniu chcę wykończyć: płytką klinkierową lub płytką ręcznie formowaną CRH Klinkier. Płytki ręcznie formowane są ładniejsze, ale obawiam się, że mogą ulec zabrudzeniu podczas klejenia, fugowania i użytkowania. Zależy mi na trwałym i ładnym efekcie, ale przypuszczam, że łatwiej będzie czyścić płytki klinkierowe. Proszę o podpowiedź, jak estetycznie położyć i później utrzymać w czystości okładzinę z płytek ręcznie formowanych?

Płytki ręcznie formowane są zdecydowanie "cieplejsze" w odbiorze i bardzo ładnie prezentują się we wnętrzach. Płytki powinno się kleić na końcu - po wykonaniu wszystkich prac, które generują kurz (np. szlifowanie ścian).

Ścianę przed klejeniem płytek należy wyrównać i zagruntować w celu wzmocnienia podłoża i pozbycia się kurzu z jej powierzchni. Do układania płytek ręcznie formowanych proszę zastosować klej wysokoelastyczny – nakładany na ścianę i na płytkę za pomocą pacy zębatej 10x10mm.

Dla ustalenia równych odstępów między płytkami można stosować listwy do murowania klinkieru. By ściana do złudzenia przypominała ścianę wykonaną z cegły warto zachować 10 mm odstępy między płytkami.

Całość spoinujemy zaprawą do spoinowania klinkieru (zaprawa półsucha + kielnia spoinówka). Nie wolno dopuścić do rozcierania zaprawy na licu płytek, gdyż tak zabrudzona powierzchnia będzie nie do wyczyszczenia.

Po zakończeniu spoinowania ścianę szczotkujemy za pomocą szczotki ryżowej w celu pozbycia się z powierzchni płytek ochronnej warstwy piasku oraz ewentualnych resztek zaprawy lub kleju.

Całość można zaimpregnować olejem do klinkieru, dzięki temu powierzchnia ściany stanie się zmywalna. Radzę jednak wcześniej wykonać test na kilku pozostałych płytkach lub na niewidocznej (zakrytej) części ściany, i sprawdzić czy efekt po zastosowaniu oleju będzie zadowalający.