Sprawna wentylacja zlikwiduje przyczynę pojawiania się pleśni na ścianach

2011-03-29 18:16

Jakieś 3 lata temu, w narożnikach ścian pojawiła się pleśń. Strop i dach domu są ocieplone, ale ściany zbudowane z pustaka, wełny szklanej i suporeksu nie były docieplane. Wentylacja jest tylko w łazience, a pleśń pojawia się w pokojach, w których nie ma wentylacji. Co mogę z tym zrobić?

Prawidłowo działająca wentylacja grawitacyjna wymaga możliwości przedostawania się powietrza do wewnątrz mieszkania oraz jego usuwania. W opisanym przypadku wentylacja nie funkcjonuje prawidłowo, gdyż spełniony jest tylko jeden z dwóch warunków jej poprawnej pracy - czyli możliwość usuwania powietrza poprzez kratki podłączone do pionów wywiewnych. Aby usprawnić działanie wentylacji proponuje rozszczelnienie okien poprzez montaż w nich nawiewników powietrza. To pozwoli na konsekwentne usuwanie wilgoci z mieszkania, a tym samym na zlikwidowanie przyczyn pleśni.
Jeśli chodzi o usunięcie samego grzyba sugerowałbym skontaktowanie się z firmą zajmującą się tego typu usługami. Często firmy takie oferują również usuwanie przyczyn problemu w tym usprawnianie wentylacji.