Izolacja termiczna mieszkania od strony nieogrzewanej klatki schodowej

2011-04-15 14:22

Jak najlepiej i możliwie tanio ocieplić mieszkanie od strony nieogrzewanej klatki schodowej w starej kamienicy? Ponadto, interesuje mnie ocieplenie wewnętrzne ściany szczytowej pokoju, która nie może być ocieplona od zewnątrz ze względu na zabytkowy charakter budynku.

Ocieplenie ściany wewnątrz klatki schodowej jest możliwe. Ważne by płyty styropianowe, które będą stanowić izolację cieplną, miały bardzo dobre właściwości izolacyjne tzn. takie, że przy mniejszych grubościach otrzymamy takie same wartości oporu cieplnego jak dla zwykłych płyt styropianowych. Takim materiałem jest właśnie PLATINUM PLUS fasada, którego właściwości izolacyjne wynoszą 0,031 W/mK.
Odpowiednią grubość płyt należy przykleić do ściany, pokrywając płyty w całości klejem do przyklejania PLATINUM uniwersalny SP-KU lub klejem poliuretanowym SP-KPS. Konieczne będzie również zastosowanie wzmocnienia warstwy zbrojonej (dwie warstwy siatki), ze względu na duże ryzyko uszkodzenia warstwy zewnętrznej. Podwójna siatka (pierwsza warstwa siatki zatopiona w kleju i po wyschnięciu, druga warstwa siatki zatopiona w kleju) daje większą odporność na uszkodzenia mechaniczne.
Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac należy skonsultować sprawę z audytorem energetycznym w celu doboru odpowiedniej grubości płyt styropianowych, jak również w celu poprawnego zaprojektowania ocieplenia (również ściany szczytowej od wewnątrz).