Izolacja ściany trójwarstwowej i ściany fundamentowej

2011-04-07 14:56

Buduję dom w technologii trójwarstwowej: fundamenty wykonane są z bloczka betonowego (obie warstwy), a ściany z silikatów (również obie warstwy). Ocieplenie fundamentów planuje zrobić ze styropianu 12 cm, natomiast grubość styropianu na ścianach to 15 cm. Rozważam jeszcze wariant ocieplenia ścian fundamentowych polistyrenem ekstrudowanym, ale wydaje mi się, że będzie to nieopłacalne (styropian nie będzie miał kontaktu z gruntem? Jakiego styropianu użyć do ocieplenia ścian domu, by uzyskać jak najlepszą izolacyjność cieplną, nie ponosząc przy okazji dużych kosztów?

Zakładam, że grubość poszczególnych warstw ściany zewnętrznej z silikatów wynosi 24 cm i 12 cm od zewnątrz. Do jej ocieplenia proponuję styropian GOLD fasada. Zaproponowana grubość styropianu 15 cm będzie dobrą izolacją termiczną muru trójwarstwowego. Współczynnik przenikania ciepła takiej ściany wyniesie U = 0,18 W/m2K (norma dla ścian warstwowych jest 0,3 W/m2K). Można jeszcze wpłynąć na poprawę charakterystyki cieplnej ściany stosując 15 cm warstwę styropianu PLATINUM fasada - współczynnik U wyniesie wtedy 0,15 W/m2K.

W przypadku izolacji ścian fundamentowych podzielam w pełni Pana zdanie. Zastosowanie styropianu ekstrudowanego nie jest konieczne, z nawiązką wystarczy styropian SILVER fundament. Jest on równie odporny na ewentualne zawilgocenie i nie wymaga stosowania dodatkowych powłok warstw hydroizolacji.